SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google prezentuje Androida P z obsługą gestami, oszczędzaniem baterii i pomocą sztucznej inteligencji

Podczas konferencji I/O 2018 koncern Google przedstawił najnowszą wersję systemu operacyjnego Android oznaczoną literą P. Zapowiedziana platforma oferuje między innymi zmieniony interfejs użytkownika, tryb oszczędzania baterii przez rzadziej używane aplikacje oraz oparte na sztucznej inteligencji sugestie dotyczące korzystania z poszczególnych funkcji.

Article

Tegoroczna konferencja I/O prezentująca najważniejsze nowości zaplanowane przez Google trwa od 8 do 10 maja w siedzibie koncernu w Mountian View w Kalifornii.

Jedną z najważniejszych nowości zapowiedzianych podczas konferencji w pierwszym dniu jej trwania był system operacyjny Android w najnowszej wersji oznaczonej literą P.

Czas na sztuczną inteligencję

Istotną zmianą w Androidzie P z punktu widzenia użytkownika jest sposób obsługi systemu. W obecnych wersjach platformy podstawowe działania w Androidzie były wykonywane z użyciem trzech głównych przycisków nawigacyjnych. Android P zaoferuje obsługę w postaci gestów, za pomocą których użytkownik będzie mógł przewijać ekran, włączać i wyłączać kolejne aplikacje i wykonywać inne działania.

Podczas prezentacji na I/O Google zwracał szczególną uwagę na to, że dzięki zastosowaniu w Androidzie P mechanizmów sztucznej inteligencji system ma na bieżąco uczyć się zachowań użytkownika po to, by jak najlepiej odpowiadać jego potrzebom.

Tej właśnie idei ma przyświecać m.in. wprowadzenie rozwiązania o nazwie Addaptive Battery. Funkcja ta przewidzi jakie aplikacje będzie w najbliższym czasie wykorzystywał użytkownik i w zależności od tego dostosuje aktywność programów w tle oraz ich zapotrzebowanie na energię. Aplikacje używane rzadziej i mniej intensywnie mają pobierać mniej prądu z akumulatora chroniąc go tym samym przed zbyt szybkim wyładowaniem.

Lepsze zarządzanie jasnością ekranu

Funkcja Adaptive Brightness - dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji na podstawie zwyczajów użytkownika - będzie dynamicznie dostosowywać jasność i kontrast ekranu uwzględniając warunki oświetlenia. Dzięki temu rozwiązaniu ekran ma prezentować obraz o parametrach najlepiej przystosowanych do wymagań użytkownika. Z kolei tryb nocny nauczony kiedy użytkownik zwykle chodzi spać o odpowiedniej porze zmniejszy jasność wyświetlacza.

Kolejną nowością zaplanowaną przez Google w Androidzie P są App Actions. W tym rozwiązaniu system ma przewidywać z wyprzedzeniem jakie działania zamierza wykonać użytkownik i w zależności od tego sugerować mu wykorzystanie określonych narzędzi lub aplikacji. Jako przykład może posłużyć podłączenie do smartfona słuchawek, po którym Android P ma zaproponować użytkownikowi kontynuowanie słuchania muzyki w miejscu, w którym ostatnio przerwał.

Wśród nowości zapowiedzianych w Andridzie P znalazły się także Slices - funkcja ułatwiająca wyszukiwanie informacji w telefonie, rozpoznawanie tekstu i twarzy oraz przechodzenie smartfona w tryb uśpienia i braku powiadomień w momencie, gdy zostanie on odłożony ekranem skierowanym w stronę podłoża.

Wersja beta już dostępna

Google ujawnił, że wersja beta Android P jest już dostępna dla wybranych modeli telefonów, takich jak Pixel, Nokia, Vivo, OnePlus, Xiaomi, Sony, Essential oraz Oppo. Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy system zostanie skierowany do szerokiej rzeszy użytkowników w swojej ostatecznej wersji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google prezentuje Androida P z obsługą gestami, oszczędzaniem baterii i pomocą sztucznej inteligencji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl