SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadchodzi wielka aktualizacja systemu Android TV na telewizory

Jeszcze w tym roku na wybrane telewizory i przystawki trafi aktualizacja systemu operacyjnego Android TV 14. Nowe oprogramowanie zwiększy wydajność urządzeń. Pozwoli na szybsze uruchamianie telewizorów i aplikacji, a także sprawniejsze przewijanie znajdujących się w nich treści.

Na konferencji programistów Google zapowiedział najpoważniejszą aktualizację Android TV od dwóch lat. Usprawni działanie przede wszystkim budżetowych i tańszych telewizorów. Ich użytkownicy borykają się ze skutkami niewielkiej ilości pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji posiadaczy sprzętów z Android TV jest ponad 10 tys. Część osób korzysta każdego dnia z kilku. Na przykład Netfliksa, Disney+, Amazon Prime Video, YouTube, HBO Max, Playera, Polsat Box Go, TVP VOD, Viaplay, SkyShowtime. Niekiedy konieczny jest reset telewizora, żeby uniknąć zacinania się serialu czy wolnego działania aplikacji.

Jakie zmiany w Android TV 14?

Relacjonujący konferencję programistów Google serwis androidauthority.com podaje, że Android TV 14 przyniesie szybsze uruchamianie się urządzeń. W przypadku sprzętów z Google TV zwiększy się ono aż o 4 sekundy. Zarówno w Google TV, jak i w Android TV poprawiono wydajność przewijania w pionie i poziomie. Ładowanie danych ma być szybsze, a zużycie pamięci masowej mniejsze o blisko 20 proc.

Aktualizacja wprowadza także dwa nowe tryby energii: niskoenergetyczny i zoptymalizowany energetycznie. Pierwszy odłącza telewizor od sieci, kiedy urządzenie jest w trybie czuwania. Jednocześnie pozwala na zainstalowanie krytycznych aktualizacji. Dzięki tej zmianie i zoptymalizowanemu użyciu energii telewizory będą zużywać jej o 2W mniej, kiedy są w trybie czuwania. To wymóg Unii Europejskiej wobec większości urządzeń podłączonych do sieci, który zacznie obowiązywać 9 maja 2025 roku.

Inna oczekiwana przez wielu użytkowników nowość to tryb obrazu w obrazie na Android TV/Google TV, znany już od dawna posiadaczom telefonów komórkowych. Można będzie więc szukać treści do obejrzenia w serwisach streamingowych, a w miniaturowym obrazie oglądać kanał informacyjny czy teledyski. Do Android TV 14 trafi też funkcja pozwalająca na znalezienie zgubionego pilota. Rozwiązanie takie oferuje na telewizorach premium już Sony. Pilot podświetla przyciski i dzwoni na życzenie użytkownika.

Telewizory z Android TV lub jego następcą Google TV oferują na przykład Sony, Xiaomi czy TCL. W ostatnich latach takie sprzęty sprzedawał także Philips. W styczniu TP Vision, właściciel marki Philips, zawarł strategiczne porozumienie z firmą Titan, która wdrożyła europejską alternatywę dla Android TV.  Google poinformował o 47 proc. wzroście liczby podłączonych do internetu urządzeń z Android TV. Jest ich obecnie na świecie 220 mln. 

Dołącz do dyskusji: Nadchodzi wielka aktualizacja systemu Android TV na telewizory

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Niestety obecne modele mają nikłą szansę na taką aktualizację. Takie Sony Bravia (aktualne modele) siedzą w większości wciąż na poczciwym Android TV 10.
17 0
odpowiedź
User
student
To przypadkiem nie nazywa się już Google TV?
4 5
odpowiedź
User
fj
Niestety obecne modele mają nikłą szansę na taką aktualizację. Takie Sony Bravia (aktualne modele) siedzą w większości wciąż na poczciwym Android TV 10.


Co to są "aktualne modele"?
6 3
odpowiedź