SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Bratkowski z RPP: Inflacja powyżej celu przez min. rok

Inflacja konsumencka pozostanie powyżej celu inflacyjnego banku centralnego (2,5% +/-1 pkt proc.) co najmniej przez rok, a na razie trudno ocenić, kiedy zmniejszy się do tego poziomu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Bratkowski.

Andrzej Bratkowski z RPP: Inflacja powyżej celu przez min. rok

"Inflacja powyżej celu będzie pozostawać na pewno jeszcze przez rok. Głównym powodem są wysokie ceny energii i żywności, ale istotne są również czynniki zewnętrzne" - powiedział Bratkowski dziennikarzom w piątek.

W jego ocenie, trudno dziś ocenić, kiedy wskaźnik CPI spadnie do poziomu 2,5%, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników, w tym od polityki pieniężnej.

"Nie wiem jeszcze jednak, co sam zrobię w kwietniu. Muszę zobaczyć najnowsze dane, szczególnie o trwałości tempa wzrostu gospodarczego. Wrażliwe są też informacja o wzroście płac" - powiedział też członek Rady.

Dodał, że równie istotnymi wskazówkami będzie zachowanie się złotego oraz działania rządu w kierunku konsolidacji finansów publicznych.

Bratkowski obawia się także tzw. efektów drugiej rundy.

"Jest pytanie, na ile zewnętrzne impulsy w postaci cen żywności i energii przyczynią się do trwałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych i jest zagrożenie, że będzie on trwały, jeśli bank centralny nie poczyni kroków, które te oczekiwania ograniczą" - powiedział członek władzy monetarnej.

Z centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacyjnej NBP wynika, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2% i spadnie odpowiednio do 2,8% i 2,9% w latach 2012-2013 (wobec 2,6% w 2010 r.). Według nowej projekcji, inflacja CPI prawie w całym horyzoncie projekcji (poza początkiem 2012 r.) utrzymywać się będzie powyżej celu inflacyjnego - na średnim poziomie zbliżonym do 3% r/r.

W styczniu br. inflacja konsumencka przyspieszyła do 3,8% r/r z 3,1% w grudniu ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Bratkowski z RPP: Inflacja powyżej celu przez min. rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl