SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Duda: media w Polsce są wolne, nie mam na nie wpływu

Podczas wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda zapewnił, że media w Polsce cieszą się wolności, a on nie ma na nie wpływu. - W Polsce jest tak, że gdyby jakaś kobieta czy kobiety zostały zgwałcone, to na pewno media poinformowałyby o tym natychmiast, wskazując szczegóły, które byłyby do zdobycia, więc media w Polsce są wolne - powiedział Duda niemieckiemu dziennikarzowi.

Prezydent Andrzej Duda, fot. prezydent.pl Article

We wtorek Andrzej Duda podczas konferencji w Berlinie został zapytany przez jednego z dziennikarzy, dlaczego Program III Polskiego Radia w sobotę nie informował o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rozpatrując skargę Komisji Europejskiej dotyczącą nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, Trybunał w piątek zdecydował, żeby w ramach zabezpieczenia roszczeń przywrócono stan sprzed nowelizacji.

- O wielu rzeczach można nie usłyszeć w mediach zarówno jak w Polsce, i w innych krajach. O różnych kryzysach wewnątrzpolitycznych można w ogóle nie usłyszeć w mediach, chociaż trwają one od dawna. Nie jest powiedziane, że media muszą informować o wszystkim - stwierdził Andrzej Duda w odpowiedzi.

- Mnie jest trudno się do tego odnieś, bo po pierwsze ja akurat nie słuchałem radia w tym momencie, a po drugie - proszę wybaczyć, ale ja nie wpływam na media w Polsce - zaznaczył.

Duda przypomniał też, że w mediom w Niemczech zdarza się przemilczeć niektóre wydarzenia. - W Polsce jest tak, że gdyby jakaś kobieta czy kobiety zostały zgwałcone, to na pewno media poinformowałyby o tym natychmiast, wskazując szczegóły, które byłyby do zdobycia, więc media w Polsce są wolne - stwierdził.

O co chodzi? W nocy sylwestrowej z 2015 na 2016 roku na ulicach Kolonii mężczyźni, m.in. imigranci, atakowali kobiety. Policja dostała ok. 1,3 tys. zgłoszeń, także dotyczących gwałtów lub prób gwałtu. Media zaczęły informować o tym dopiero po kilku dniach od zajść.

 

Polskie Radio: o decyzji TSUE informowano w Trójce w piątek

W odpowiedzi na tę wymianę zdań Andrzeja Dudy i niemieckiego dziennikarza Polskie Radio przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl, że w piątek, kiedy ogłoszono decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE, w Trójce podano o niej siedem razy w serwisach informacyjnych. Podobnie było w Jedynce.

- Nie było żadnej konieczności, by kontynuować temat następnego dnia, w sobotę. Dodam, że nie pojawiły się też nowe wątki tej sprawy, czyli z dziennikarskiego punktu widzenia – publikacja informacji w sobotę 20 października byłaby nieuzasadniona - przekazała nam rzeczniczka Polskiego Radia.

Politycy rządzący krytykują media z kapitałem zagranicznym

Od prawie dwóch lat przedstawiciele rządu zapowiadają przepisy ograniczające koncentrację kapitałową na rynku mediów w Polsce. Nowe regulacje mają być wymierzone przede wszystkim w firmy z kapitałem zagranicznym.

Trzy tygodnie temu Andrzej Duda w wywiadzie w „Super Expressie” ocenił, że przepisy o dekoncentracji w mediach nie zostaną przyjęte w obecnej kadencji parlamentu. - Nie jest dobrą sytuacją, kiedy nagle się okazuje, że absolutna większość mediów znajduje się w rękach podmiotów z innego kraju - zaznaczył.

Inni politycy obozu rządzącego krytykowali ostatnio głównie media z kapitałem niemieckim, po tym jak Onet (należący do szwajcarsko-niemieckiego koncernu Ringier Axel Springer Media) ujawnił podsłuchaną kilka lat temu rozmowę z udziałem obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.

- Media w ogromnej większości są zagraniczne, należą do naszej opozycji i w najróżniejszy sposób starają się kłamliwie przedstawiać rzeczywistość, oszukiwać wyborców. Jest to po prostu bardzo często propaganda, jakiej by się nie powstydził Jerzy Urban - stwierdził Morawiecki na spotkaniu z wyborcami dwa tygodnie temu. - Teraz jednak CZAS NA MEDIA! Moim zdaniem OPCJA ZERO na rynku RTV! Dość zewnętrznych partii TVN czy Onet! - napisała w poniedziałek rano na Twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

W czasie kadencji Andrzeja Dudy i rządu Zjednoczonej Prawicy największe zmiany nastąpiły w mediach publicznych. Na mocy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji powołano nowe władze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, ponadto utworzono Radę Mediów Narodowych. Pod koniec ub.r. przyjęto nowelizację budżetu dającą TVP i Polskiemu Radiu 980 mln zł rekompensaty wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego wskutek zwolnienia niektórych grupy społecznych z tej opłaty.

Polska od 2015 roku spadła w rankingach analizujących stan demokracji i wolność mediów. W globalnym zestawieniu wolności prasy według Reporterów bez Granic nasz kraj w br. zajął 58. pozycję, natomiast w 2015 roku był 18.

Z Telewizją Polską jest związanych obecnie dwoje byłych współpracowników Andrzeja Dudy. Na początku ub.r. Maciej Łopiński, poprzednio sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, został przewodniczącym rady nadzorczej TVP. Natomiast Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, w drugiej połowie 2015 roku rzeczniczka prasowa Andrzeja Dudy i szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP, w lutym ub.r. została szefową programu „Pytanie na śniadanie” w TVP2, a na początku br. awansowała w TVP na stanowisko dyrektora agencji kreacji, oprawy i reklamy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda: media w Polsce są wolne, nie mam na nie wpływu

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klari
...oprócz TVP, gdzie wolność słowa uległa totalnemu ograniczeniu, albo lepiej: nie ma jej w ogóle!
PiS najlepiej czuje się z wciskaniem kitu na konwencjach, wśród swoich. Ciemny lud z Podlasia, Podkarpacia i Dolnego Śląska „kupi” każdą bzdurę, jak choćby „banalny przykład z żarówką”. Oczywiście, że nie wszyscy!
38 18
odpowiedź
User
hd
Przypomni ktoś, kiedy ostatnio media publiczne ujawniły jakąś aferę związaną z rządem, przedstawicielami partii rządzącej lub służbami państwowymi?
48 14
odpowiedź
User
Krótko
No, geniusz intelektu ten nasz prezydent po prostu.
39 15
odpowiedź
User
Bocian
W TVP jest o wiele więcej osób z namaszczenia prezydenta Dudy.Np.Magdalena Drohomirecka-Sabatowska z Krakowa która pilnuje pasma wspólnego TVP3 (prywatnie żona członka KRRiT zrekomendowanego przez prezydenta).
34 12
odpowiedź
User
Kasia
Media w Polsce są przede wszystkim stronnicze. Żeby mieć swój pogląd trzeba albo ich nie oglądać, albo przelecieć wszystkie - od TVP publicznej po TVN i wyciągnąć średnią. Trzeba uczciwie przyznać, że za poprzedniej ekipy pluralizmu praktycznie nie było...
18 29
odpowiedź