SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Anna Raczyńska naczelną „Głosu Wielkopolskiego”

Anna Raczyńska, w przeszłości dyrektorka TVP Bydgoszcz, zostanie redaktorką naczelną „Głosu Wielkopolskiego” (Polska Press) – wynika z ustaleń Wirtualnemedia.pl. Zastąpi Wojciecha Wybranowskiego.

Anna Raczyńska (screen: bydgoszcz.tvp.pl)Article

Wojciech Wybranowski, o czym pisaliśmy w środę, z końcem maja przestaje być redaktorem naczelnym „Głosu Wielkopolskiego”. Jak się dowiedzieliśmy, zastąpi go Anna Raczyńska. Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

Biuro prasowe Polska Press (spółka od niedawna nie ma rzecznika) nie odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie. „Polska Press nie komentuje zmian kadrowych” - napisano nam w mailu.

Kim jest Anna Raczyńska

Anna Raczyńska od 2016 roku była dyrektorką bydgoskiego oddziału TVP, zrezygnowała w 2019 roku z przyczyn osobistych. Z TVP Bydgoszcz współpracowała od 2002 roku, w latach 2006-2009 pełniła funkcję sekretarza programowego. W przeszłości była dziennikarką „Expressu Bydgoskiego”, prowadziła też audycję w Radiu Pomorza i Kujaw.

Wybranowski naczelnym wielkopolskiego tytułu Polska Press został równo dwa lata temu – na początku czerwca 2021 roku, po tym jak wydawnictwo przejął PKN Orlen.

- O powodach zwolnienia zadecydowało to, ze redaktor Wybranowski, mimo prawicowych poglądów, chciał robić gazetę w sposób rzetelny. Nie pozwolił zrobić biuletynu politycznego PiS, czego od niego wymagali. Wiec zadecydowały zdecydowanie względy polityczne – słyszymy w redakcji.

Wybranowskiego chwalą przedstawiciele konkurencji. „Mógłbym mieć dziś schadenfreude po dymisji @wybranowski, ale przyznać muszę, że pod jego wodzą orlenowski »Głos Wielkopolski« był uczciwą gazetą. Może ciut nudną i letnią, bez strzałów, ale też bez PiS-owskiej propagandy. I być może to pogrążyło jej szefa. Taka logika PiS” - skomentował na Twitterze wicenaczelny poznańskiej „Gazety Wyborczej” Piotr Żytnicki.

Z naszych informacji wynika, że temat zwolnienia Wybranowskiego pojawił się podczas zjazdu naczelnych Polska Press w Wiśle w ostatni weekend. Obecny był tam prezes spółki Stanisław Bortkiewicz oraz redaktor naczelna wydawnictwa Dorota Kania.

- Po decyzji o rozstaniu się z Wojciechem Wybranowskim szereg dziennikarzy zaczął zastanawiać się nad swoją przyszłością, bo nie chcą brać udziału w propagandzie, która się zapowiada pod rządami nowej redaktor naczelnej – twierdzi nasz informator.

Niedawno z redakcją „Głosu” pożegnał się wicenaczelny Rafał Cieśla. W styczniu br. po niespełna dwóch latach z dziennika odszedł Maciej Szymkowiak - przeszedł do portalu Wpoznaniu.pl. i Z kolei w czerwcu 2022 odszedł szef działu sportowego gazety, Dawid Dobrasz, zaś rok wcześniej po 22 latach z pracy w dzienniku zrezygnowała szefowa piątkowego magazynu i wydawczyni - Katarzyna Sklepik.

Jak wynika z danych PBC, w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż „Głosu Wielkopolskiego” wyniosła 8409 egz. (spadek o 23,01 w porównaniu do ub.r.). Tytuł był trzecim najlepiej sprzedającym się dziennikiem Polska Press, po „Gazecie Pomorskiej” i „Dzienniku Zachodnim”.

W ub.r. Polska Press przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł miała 23 mln zł straty netto, o 7,8 mln zł mniej niż przed rokiem. Prawie połowę przychodów Polska Press wypracowała z usług reklamowych: w prasie, internecie i poprzez eventy. W ub.r. wpływy w tym obszarze sięgnęły 160,37 mln zł, rosnąc rok do roku o 6,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Anna Raczyńska naczelną „Głosu Wielkopolskiego”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poznaniak
Wszyscy wiedzą, że się postawił D. Kani. Również publicznie. Mamy pare nagrań z kolegium centralnego. Nieraz się darła. Na kampanie jak znalazł.
odpowiedź
User
Boki
Babcia jeszcze nie na emeryturze ?
odpowiedź
User
Ojojoj
Rewolucja pożera własne dzieci, ojojoj jak mi nie żal. A swoją drogą króciutka ta ławeczka skoro wykopali tę panią. Nie przypominam sobie żadnych jej sukcesów dziennikarskich, wręcz przeciwnie. Droga na szczyty stanowiskowe zawsze via Nowogrodzka
odpowiedź