SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Anne Applebaum wybrana Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”, liderzy WOŚP i Obywateli RP nagrodzeni przez czytelników

Dziennikarka i autorka książek Anne Applebaum jest laureatką tytułu Człowiek Roku 2017 „Gazety Wyborczej”. Wyróżnienie wręczono w piątek 25 maja br. podczas uroczystej gali z okazji 29. urodzin dziennika. Z kolei czytelnicy zdecydowali, że Ludźmi Roku 2017 są m.in. twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak oraz Paweł Kasprzak, lider ruchu Obywatele RP.

Tytuł Człowieka Roku 2017 przyznała Anne Applebaum redakcja „Gazety Wyborczej”. Wyróżnienie trafia do wybitnych postaci świata polityki i kultury, które pracują dla rozwoju demokracji, promują tolerancję, działają na rzecz społeczeństw otwartych i wspierają walkę o prawa człowieka.

- Pisarce z powołania, publicystce z temperamentu, Polce z wyboru, Amerykance z urodzenia z wdzięcznością za to, że od początku do końca komunizmu, pomaga Europejczykom zrozumieć siebie i wyjść z postkomunistycznej traumy. Z szacunkiem dla odwagi i niezależności myślenia. Nie daje się zastraszyć i zaszczuć. Za to wszystko "Gazeta Wyborcza" przyznaje Anne Applebaum honorowy tytuł Człowieka Roku - napisano w uzasadnieniu do tegorocznej nagrody, które odczytał podczas gali Adam Michnik, redaktor naczelny dziennika. Laudację na cześć Anne Applebaum wygłosił prof. Jarosław Hrycak z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.

Anne Applebaum to amerykańsko-polska dziennikarka, historyk i znawczyni Europy Środkowo-Wschodniej, jako publicystka związana z „The Washington Post”, a wcześniej także z “The Economist”, “The Spectator” i “The Evening Standard”, pisze też dla „Gazety Wyborczej”. Jest profesorem na London School of Economics i autorką książek „Za żelazną kurtyną”, „Gułagu” (za którą otrzymała Nagrodę Pulitzera w 2004 r.) oraz “Czerwony głód”.

Na gali z okazji 29-lecia "Gazety Wyborczej" podsumowano też Plebiscyt Ludzie Roku 2017 Czytelników. Do tytułu redakcja nominowała osoby, które w ciągu ostatniego roku zmieniły świat na lepsze, aktywnie działając w różnych dziedzinach.

Laureatami plebiscytu Ludzie Roku 2017 Czytelników „Gazety Wyborczej” zostali:
- Sport - Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala, światowej sławy himalaiści
- Biznes i technologie - Michał Borkowski, współzałożyciel i szef portalu Brainly
- Kultura - Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”
- Nauka - Krystian Jażdżewski, onkogenetyk, inicjator programu BadamyGeny
- Społeczeństwo obywatelskie - wspólnie: Jerzy Owsiak, dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Paweł Kasprzak, lider ruchu Obywatele RP oraz Symboliczny polski sędzia.

Wyróżnienie Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” jest przyznawane od 1999 roku. Do tej pory tytuł odebrali: Vaclav Havel, George Soros, Siergiej Kowaliow, Joschka Fischer, Günter Verheugen, Bronisław Geremek, Javier Solana, Zbigniew Brzeziński, abp Józef Życiński, Andrzej Wajda, Tadeusz Mazowiecki (tytuł Człowiek Dwudziestolecia), Władysław Bartoszewski, Richard von Weizsacker, Tadeusz Konwicki, Yoani Sánchez, Michaił Chodorowski, Bronisław Komorowski i Timothy Snyder.

Według danych ZKDP w lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 98 192 egz., o 18 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Anne Applebaum wybrana Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”, liderzy WOŚP i Obywateli RP nagrodzeni przez czytelników

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Baca
Pomnikowa pani.

Pewnie zanim jeszcze zaczęła coś robic, zanim skończyła studia od razu było wiadomo że będzie "kimś" Heh :/

Naród "wybrany" ma to do siebie, że wybiera sam siebie.

A mnie nudza jej książki, bo publicystyki nie czytam już od dawna. Tzn przeważnie nie wychodzę poza lady, gdy natknę się na coś w internecie.

W książkach nie poruszyła ani jednego, powtarzam ani jednego nowego wątku w tematach o których pisała. Żadnego.

I to nie jest tak jak z Grossem, że temat nie był szerzej znany jak Jedwabne, czy przejmowanie żydowskiego mienia o którym pisze w Złotych żniwach. Chociaż przecież też, kto z nas choćby w domu o tym nie słyszał?

W przypadku Apelbaum, autorka nie wychodzi poza wiedzę ucznia lepszego liceum. Ani o jotę.
I teraz będzie, że co? Że przenikliwa, dociekliwa? :))


Teraz zobaczymy jak będzie z "Glodem" Też posypią się nagrody za to, że "ujawniła" prawdę o ludobójstwie sowieckim na Ukrainie?

Przecież to jest śmieszne. Nie chodziliscie do szkoły średniej?
odpowiedź
User
jac
Lista wstydu, wstydzę się że jestem Polakiem, mając takich "współobywateli".
odpowiedź
User
jkl
jak z idealnej kliszy : swoi popierają swoich, nawet po linii etnicznej..i jak tu nie wierzyć w układ?;)
odpowiedź