SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukazała się antologia pieśni patriotycznej "Śpiewajmy Polskę!"

W sam raz na nadchodzące święta majowe. Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) przygotowało antologię 100 najpiękniejszych pieśni patriotycznych! W śpiewniku znajdziecie utwory z różnych okresów historycznych - poinformowano w środę na Twitterze Biura Programu "Niepodległa".

Article

"Muzyka polska od wieków zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków. PWM przygotowało wybór 100 najważniejszych utworów w antologii pieśni patriotycznej +Śpiewajmy Polskę!+" - napisano na stronie Biura Programu "Niepodległa".

Jak wyjaśniono, teksty, akompaniamenty i ciekawostki historyczne czekają na stronie: www.spiewajmypolske.pl.

"Wybór stu tytułów zawartych w antologii pieśni patriotycznej +Śpiewajmy Polskę!+ oddaje historię narodu polskiego: walk o wolność, wiary w lepsze jutro, budowania wspólnoty i tradycji. Ujmuje najważniejsze dzieła o tematyce patriotycznej i walorach artystycznych, które przynależą do różnych porządków literackich i muzycznych, powstawały w różnych okresach historycznych oraz w różnych kręgach światopoglądowych" - czytamy w informacji o antologii.

Jak wyjaśniono, "z myślą o praktycznym wykorzystaniu utworów, pieśni zostały pogrupowane w tzw. kolekcje, np. +repertuar międzywojenny+ czy +melodie tęsknoty za wolnością+".

Podkreślono, że "+Śpiewajmy Polskę!+ to kompleksowy projekt". "Jego podstawą stał się wybór 100 pieśni i piosenek patriotycznych. Dla każdej z nich przeprowadzono rewizję tekstów, opracowano rys historyczny i biogramy autorów słów i muzyki, a także nowe, +odświeżone+ opracowania akompaniamentów do głównych melodii, przygotowane z dbałością o dobór wygodnych tonacji" - napisano.

Zaznaczono, że "kilkadziesiąt utworów zyskało opracowanie chóralne, pozwalając wykorzystać możliwości aparatu wielogłosowego w obszarze pieśni patriotycznej". "W dwunastu wygodnych w użyciu zeszytach każdy zespół znajdzie coś dla siebie, niezależnie od składu – od chórów mieszanych po jednorodne męskie, żeńskie, a nawet dziecięce. Wszystkie pieśni uzupełniono też o chwyty gitarowe" - czytamy w informacji.

Poinformowano, że "dopełnieniem antologii są udostępnione na stronie www.spiewajmypolske.pl nagrania akompaniamentów".

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–22.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ukazała się antologia pieśni patriotycznej "Śpiewajmy Polskę!"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl