SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Antoni Gucwiński, współtwórca „Z kamerą wśród zwierząt”

W wieku 89 lat zmarł Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor wrocławskiego zoo, znany głównie z programu „Z kamerą wśród zwierząt” emitowanego w TVP.

Antoni GućwinskiArticle

O śmierci Antoniego Gucwińskiego poinformował w social media prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

- Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadził wraz żoną uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam go ogromnie brakować - napisał.

Antoni Gucwiński przez ponad 30 lat w „Z kamerą wśród zwierząt

Antoni Gucwiński urodził się jako czwarte z pięciorga dzieci w 1932 roku we wsi pod Nowym Sączem. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, ale po roku w tajemnicy przeniósł się do Technikum Hodowlanego w Nawojowej, kończąc tę szkołę w 1950 r. W 1957 r. ukończył jako inżynier zootechnikę w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie i zatrudnił się we wrocławskim zoo na stanowisku badawczym.

Od 1958 r. oprócz pracy w zoo studiował weterynarię na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, kończąc ją w 1962 r. W tymże roku ożenił się z Hanną Gucwińską. W 1966 r. został dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu i pełnił tę funkcję do końca 2006 r. Doktoryzował się z tematyki anestezjologii weterynaryjnej w 1967 r. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 18 książek.

Dużą popularność przyniósł mu programy w Telewizji Polskiej, które przygotowywał i prowadził razem z żoną Hanną. Zdecydowanie najdłużej, przez 32 lata, było realizowane „Z kamerą wśród zwierząt”. Ogółem pokazano ok. 750 odcinków

Natomiast od 1994 do 2003 roku Antoni i Hanna Gucwińscy w TVP3 Wrocław prowadzili program „Znajomi z ZOO”.

 

W 1998 roku Gucwiński otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2001 roku doktorat honoris causa od Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Dostał też szereg nagród telewizyjnych, m.in. Złoty Ekran w 1974, 1986 i 1988 roku, Wiktora (w kategorii Osobowość telewizyjna) w 1986 i 1988 roku oraz tytuł Gwiazdy Telewizji Polskiej w 2002 roku.

 

W 1989 r. bez powodzenia startował w wyborach do Senatu z ramienia PZPR, w 2004 r. kandydował do Europarlamentu z listy SLD-UP w okręgu dolnośląsko - opolskim i z 11 tys. głosów zajął drugie miejsce na liście tego ugrupowania, ale nie zdobył mandatu. W 2005 r. kandydował do Sejmu z listy PSL, ale nie został posłem.

W styczniu 2011 r. sąd uznał Gucwińskiego winnym zarzutu znęcania się nad niedźwiedziem Mago, który był przetrzymywany w betonowym, wąskim bunkrze i w zamknięciu w okresie, w którym Gucwiński był dyrektorem zoo.

Oskarżycielem w tych procesach była fundacja Viva!, a wcześniej prokuratura dwukrotnie umorzyła postępowanie w tej sprawie nie dopatrując się znamion przestępstwa. Sąd, orzekając winę, odstąpił od ukarania Gucwińskiego, motywując to m.in. jego wkładem i zasługami w popularyzowaniu przyrody. Wcześniej sąd uniewinnił Gucwińskiego, ale w 2009 r. SN orzekł, by sprawę ponownie rozpatrzył sąd I instancji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarł Antoni Gucwiński, współtwórca „Z kamerą wśród zwierząt”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
Tak, i go wywalili z roboty za znęcanie się nad niedźwiedziem.
odpowiedź
User
Seba
Z kamerą wśród zwierząt, pieprz i wanilia i sensację XX wieku dziecko PRLu może na okrągło oglądać
odpowiedź
User
Do ja
Jak masz następcę na dyrektora to zawsze coś się znajdzie
odpowiedź