SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Antoni Macierewicz z Orderem Orła Białego, TVN24 powtarza reportaż o manipulacjach komisji smoleńskiej

Po tym jak Antoni Macierewicz został w piątek odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego, TVN24 ponownie wyemituje reportaż Piotra Świerczka „Siła kłamstwa” opisujący, że kierowana przez Macierewicza podkomisja sejmowa badająca katastrofę smoleńską pominęła część materiałów przeczących teorii zamachu.

Antoni MacierewiczArticle

- Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego - Antoniego Macierewicza. Przyznanie tego najwyższego odznaczenia państwowego ma miejsce po publikacji reportażu @Piotr_Swierczek "Siła kłamstwa" - zauważono w piątek po godz. 16 na profilu twitterowym programu „Czarno na białym”.

- Powtórzymy ten reportaż dziś o 20.25. Zapraszamy! - zapowiedziano.

Premierowo reportaż Piotra Świerczka został wyemitowany w „Czarno na białym” 12 września. Opisano w nim, że kierowana przez Antoniego Macierewicza podkomisja badająca katastrofę smoleńską pominęła materiały przeczące jej teorii o zamachu poprzez wybuch ładunków umieszczonych w samolocie. Chodzi m.in. o symulację amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań Lotniczych z uniwersytetu w Wichita wskazującą, że doszło do katastrofy wskutek zderzenia samolotu z ziemią, oraz zdjęcie zerwanego przez samolot dachu szopy.

Macierewicz przekonywał, że ustalenia pokazane w reportażu są bezpodstawne, udzielił kilku wywiadów w TVP i Polskim Radiu. Media publiczne i politycy PiS sugerowali, że materiał z „Czarno na białym” wpisuje się w prorosyjską narrację.

Reportaż w zeszłą niedzielę po godz. 22 wyemitowano w głównej stacji TVN. W odpowiedzi Telewizja Polska w tym samym paśmie pokazała w TVP1 i TVP Info powtórkę filmu Marcina Tulickiego „Nasz człowiek w Warszawie” zarzucającego Donaldowi Tuskowi prorosyjskość.

Antoni Macierewicz z Orderem Orła Białego za działalność w KOR

W piątek Orderem Orła Białego zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski. Wszyscy współtworzyli antykomunistyczny Komitet Obrony Robotników, w piątek przypada 46. rocznica założenia organizacji.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, Mirosław Chojecki to działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych – „Biuletyn informacyjny” i „Komunikat KOR”. Współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, największego wydawnictwa działającego poza cenzurą Na emigracji członek Biura Zagranicznego „Solidarności”.

Antoni Macierewicz to jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy.

Piotr Naimski jest działaczem opozycji antykomunistycznej, współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.

"To dla mnie wielki zaszczyt a także i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania KOR i tamtego ruchu ku wolnej Polsce, mogę odznaczyć młodzież, która wtedy z odwagą do tego działania stanęła" – powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

"Łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli" – dodał Andrzej Duda.

"Nie byłoby tej wolnej Polski, w której możemy dziś żyć i się spierać, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, tamtej wielkiej odwagi i tamtego ryzyka, które panowie wtedy na siebie wzięliście. Ogromnie za to dziękuję" - powiedział prezydent zwracając się do odznaczonych.

Jak dodał, "to dopiero potem do tego, co wówczas robiliście, do tej pomocy, którą realizowaliście, i do tego, że się zorganizowaliście - dołączyli inni". "Niektórzy złośliwie mówią nawet, że wtedy, kiedy było już wiadomo, że nic strasznego za to się nie stanie, że nikt nie zostanie za to rozstrzelany czy skazany na karę śmierci w inny sposób, czy nie zostanie wywieziony na Syberię, czy po prostu nie zniknie nagle bez wieści" - powiedział Duda.

"Dziękuję za to, że mimo wszystkich cierpień i problemów, które was wtedy spotkały, nie zeszliście z tej drogi aż do samego końca, gdy Polska wolność odzyskała w wyniku przemian, które nastąpiły w 1989 r. i później" - mówił prezydent.

Podziękował również odznaczonym "za udział" w przemianach po 1989 r. "Mam pełną świadomość, że kiedy Polska była już wolna, to wiele dróg w polityce się porozchodziło (...) ale wręczając panom to odznaczenie, co do jednego nie miałem, nie mam i nigdy nie będę miał wątpliwości, że każdy z panów niezależnie, czy w swoich działaniach się ze sobą zgadzacie (...), czyni to z głębokim przekonaniem, że to dla wolnej Polski i jej umacniania" - wskazał Duda.

"Panu ministrowi Macierewiczowi dziękuję przede wszystkim za Wojska Obrony Terytorialnej. To, co mamy dziś pokazuje, jak niezwykle ważna to była decyzja" - zaznaczył Duda. Dodał, że to kolejna zasługa, która "będzie pamiętana przez pokolenia".

Z kolei ministrowi Naimskiemu Duda podziękował "za Baltic Pipe i dywersyfikację dostaw gazu do Polski". "Śmiało mogę powiedzieć, że jest pan ojcem tego gazociągu, który de facto jest już gazociągiem działającym. To było wizjonerskie" - ocenił Duda

Macierewicz mówił o „zbrodni smoleńskiej”

Przyjmujemy to odznaczenie w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość – powiedział udekorowany w piątek Orderem Orła Białego Antoni Macierewicz. Wspomniał o "zbrodni smoleńskiej".

"Dziś jesteśmy odznaczani najwyższym odznaczeniem RP, które tak naprawdę przyjmujemy w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość" – zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wśród walczących o niepodległość wymienił m.in. 1. Warszawską Drużynę Harcerzy, uczestników robotniczych protestów 1976 r., studentów z duszpasterstw akademickich, członków KIK i Uniwersytetu Latającego, a także utworzona w 1980 r. NSZZ "Solidarność".

Macierewicz dodał, że harcerze "Czarnej Jedynki" "wypracowali program niepodległościowy, którego istotą było budowanie niezależnych instytucji społecznych, które będą jawnie działały w państwie okupowanym przez Sowietów".

"To wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem odwagi, takiej odwagi, jaka dzisiaj jest niezbędna do prawdy o zbrodni smoleńskiej" – powiedział, wskazując, że wśród uczestników uroczystości w Belwederze jest przedstawiciel podkomisji smoleńskiej.

Wyraził "podziękowania za ten niezwykły zaszczyt dla tych, którzy działają na rzecz niepodległości". "Bo to pokazuje dzisiejszej młodzieży, jakie wartości i jakie działania należy podejmować wtedy, gdy Polska jest zagrożona, a dzisiaj jest ona zagrożona najbardziej i utrzymanie niepodległości jest najważniejszym działaniem, które wszystkich nas musi łączyć i tworzyć jedność narodu wokół rządu i państwa polskiego" – powiedział.

Dołącz do dyskusji: Antoni Macierewicz z Orderem Orła Białego, TVN24 powtarza reportaż o manipulacjach komisji smoleńskiej

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwer
TVN i prawda to jakaś komedia :D
odpowiedź
User
Agat
Będą musieli dla lemingów powtórzyć to ze sto razy.
odpowiedź
User
Pan Jan
Tylko w kraju z tektury chory człowiek może być odznaczony za kłamstwa.
odpowiedź