SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel biskupa o zakaz reklamy alkoholu. „Media narodowe powinny zachęcać do życia w trzeźwości”

Biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, zaapelował o wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy alkoholu. - Konieczne jest podjęcie przez narodowe media - telewizję i radio - poważnych i cyklicznych programów, które będą zachęcały do życia w trzeźwości, dostarczą rzetelnej wiedzy o przyczynach i skutkach sięgania po alkohol przez nieletnich i nadużywania alkoholu przez dorosłych - stwierdził bp Bronakowski w liście odczytanym w niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce.

List bp. Tadeusza Bronakowskiego został odczytany w niedzielę w związku z początkiem sierpnia, obchodzonego w Kościele katolickim jako miesiąc abstynencji. Ponadto na podstawie uchwały sejmowej cały br. został w naszym kraju określony jako rok troski o trzeźwość narodu.

Bp Bronakowski w liście zwrócił uwagę na to, jak bardzo nadużywanie alkoholu jest rozpowszechnione w naszym społeczeństwie. - Stwierdzenie, że w Polsce „starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa”, jest w pełni adekwatne do rzeczywistości. A przecież alkohol jest czwartym pod względem siły działania narkotykiem - podkreślił.

Zdaniem duchownego bardzo duża dostępność alkoholu jest „ogromnym skandalem”, podobnie jak reklamy napojów wyskokowych. Bp Bronakowski oszacował, że rocznie emitowanych jest 2 tys. godzin spotów alkoholu (głównie piwa), za co skrytykował media.

- Nie można w jednej audycji informować z przerażeniem, że kilkumiesięczne dziecko zostało kaleką przez agresję pijanych rodziców, a chwilę później nadawać reklamę piwa pokazującą, że alkohol to radość, przygoda i wspaniałe doświadczenia - ocenił duchowny. Zaapelował też do mediów, zwłaszcza publicznych, żeby starały się promować życie w trzeźwości. - Konieczne jest podjęcie przez narodowe media - telewizję i radio - poważnych i cyklicznych programów, które będą zachęcały do życia w trzeźwości, dostarczą rzetelnej wiedzy o przyczynach i skutkach sięgania po alkohol przez nieletnich i nadużywania alkoholu przez dorosłych. Programy te powinny informować o mechanizmach choroby alkoholowej, a także o skutecznych sposobach rozwiązywania dramatów alkoholowych - opisał.

Bp Bronakowski zaznaczył, że ważne w tym kontekście są odpowiednie regulacje prawne. - - Widzimy liczne pozytywne sygnały i gesty, jednak potrzeba większej determinacji i konsekwencji, wbrew silnym grupom interesów. Wielką odpowiedzialnością państwa jest nie tylko stanowienie mądrego i precyzyjnego prawa, ale też jego skuteczne i bezwzględne egzekwowanie - stwierdził.

- Pijaństwu musimy wydać wojnę, w imię naszej przyszłości. Polacy muszą porzucić pijaństwo! Przypomnijmy podstawową zasadę apostolstwa trzeźwości: przez abstynencję wielu, do trzeźwości wszystkich - podkreślił bp Bronakowski. - Albo jesteśmy po stronie życia i chronimy trzeźwość, albo po stronie śmierci i cierpienia. Nie ma nic pomiędzy - dodał.

Dołącz do dyskusji: Apel biskupa o zakaz reklamy alkoholu. „Media narodowe powinny zachęcać do życia w trzeźwości”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Snowid
Zakatowali 6 miesięczne dziecko w Rzeszowie. Jak sądzisz Bronakowski, Bóg tak chciał? Wasze apele młodzi"polscy patrioci" mogą olać!
odpowiedź
User
NICK
Panie biskup, zacznij do swojego kumpla "Flaszki" Głodzia. Ten wie wszystko o życiu w cnocie i trzeżwości.
odpowiedź
User
zed
Popieram! Koniec z winem w katolickich świątyniach!
odpowiedź