SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IAA Polska, SAR i ZFPR apelują do Prezydenta o zawetowanie ustawy "lex TVN"

Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, IAA Polska Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy oraz Związek Firm Public Relations wystosowały do Prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym apelują o zawetowanie ustawy określanej jako "lex TVN".

Article

SKM SAR, IAA Polska i ZFPR w liście wystosowanym do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji uchwalonej przez Sejm RP w dniu 17 grudnia br.

Organizacje te podkreślają, że wejście w życie "lex TVN" oznaczałoby naruszenie konstytucyjnej gwarancji ochrony praw słusznie nabytych i interesów w toku, m. in. zmianę warunków koncesji już wydanych oraz wejście w kolizję z traktatami europejskimi, których Polska jest sygnatariuszem oraz naruszenie zapisów zawartych w traktacie o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA – naszym głównym sojusznikiem. Zaznaczają, że wprowadzenie nowych regulacji oznacza przede wszystkim zamach na wolność mediów, które są gwarancją demokracji.

"Lista negatywnych konsekwencji wejścia w życie tej ustawy jest znacznie dłuższa. Nowelizacja na pewno uderzy też  w rynek komunikacji marketingowej reprezentowany przez nasze organizacje. Dziś jednak najważniejsza jest
obrona demokracji, wolności słowa i wiarygodności biznesowej Polski.
Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o działanie zgodne z wcześniej składanymi deklaracjami i skorzystanie z prawa weta wobec tej szkodliwej ustawy" - czytamy w apelu skierowany do Andrzeja Dudy.

Każdy może stanąć w obronie TVN

Apel w obronie TVN może podpisać każdy - służy temu specjalnie uruchomiona przez TVN strona internetowa. W poniedziałek rano apel podpisało ponad 2 mln osób. Poparły go też inne media, m.in. Wirtualna Polska, Onet, dziennikarze "Gazety Wyborczej" i Radia Zet.

Na niedzielne popołudnie i wieczór zaplanowano  protesty przeciw "lex TVN".  Spontaniczne manifestacje odbyły się już w sobotę,  TVN24 na bieżąco relacjonuje te wydarzenia.

Sejm przyjął „lex TVN” w połowie sierpnia

11 sierpnia Sejm po burzliwych obradach przyjął projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowela zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które mówią że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery. Dlatego projekt zaczęto nazywać "Lex TVN". Przed głosowaniem Marek Suski zapowiedział, że w Senacie zostanie zgłoszona poprawka, na mocy której nowe przepisy nie będą dotyczyć stacji satelitarnych takich jak TVN24.

Na posiedzeniu 11 sierpnia Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie tego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania dotyczące udzielenia koncesji zostają zawieszone na czas siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Andrzej Duda zasugerował weto "lex TVN"

15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego Andrzej Duda podkreślił, że będzie nadal stał na straży konstytucyjnych zasad, „w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych”.

Zapewnił, że Polska będzie dotrzymywała wszelkich zobowiązań, m.in. umów gospodarczych i handlowych. Kilka dni później w rozmowie w TVP Info Andrzej Duda krytycznie ocenił „lex TVN”. - To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów - stwierdził. Ocenił też, że "repolonizacja mediów" powinna odbywać się na drodze rynkowej.

Dołącz do dyskusji: IAA Polska, SAR i ZFPR apelują do Prezydenta o zawetowanie ustawy "lex TVN"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pankracy
Dziwne jak mało ludzi zdaje sobie sprawę, że w obecnym stanie prawnym - każdy może sobie kupić grupę TVN (gdyby Discovery podjęło biznesową decyzję o jej sprzedaży).
Wystarczy spisać na jednej kartce papieru umowę kupna-sprzedaży 100% udziałów w spółce Polish Television Holding BV z siedzibą w Amsterdamie.
Nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby takiego zakupu dokonał np. Gazprom, żeby zrobić prezent drogiemu Władimirowi.
Oczywiście Gazprom pewnie by tego nie zrobił, bo po co wydawać kasę na zwalczanie Polskiego rządu, skoro TVN robi to za darmo.
odpowiedź
User
Kolega
A gdzie pozostałe organizacje? KTR? PSPR? IAB?
odpowiedź