SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel do samorządów lokalnych, aby wspierały rozwój lokalnej prasy i czytelnictwo

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik skierował apel do samorządów lokalnych, aby w miarę możliwości wspierały rozwój lokalnej prasy i czytelnictwo - przekazał w środę Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pomóżcie mediom przetrwać ten najtrudniejszy czas - zaapelował Struzik.

fot. Shutterstock.comArticle

Urząd Marszałkowski poinformował w środę, że "do marszałka województwa mazowieckiego wpłynęło pismo od Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i Izby Wydawców Prasy informujące o trudnej sytuacji lokalnej prasy". "W odpowiedzi, marszałek skierował pismo, a zarazem apel do samorządów lokalnych z terenu województwa, aby w miarę możliwości wspierały rozwój lokalnej prasy i czytelnictwo" - przekazano.

Jak dodano, "obecna sytuacja uderza w wiele branż, ale również w niezależne, opiniotwórcze media". "W niezwykle trudnej sytuacji są media, w tym zwłaszcza te małe, lokalne. Spada czytelnictwo, skurczyły się znacząco wpływy z reklam, a to wszystko wpływa na spadek obrotów. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, wiele redakcji może przestać istnieć. Dlatego marszałek Adam Struzik apeluje - Czytajmy i wspierajmy mądre, niezależne media i lokalną prasę. To one nas informują, uczą, ale też współtworzą lokalną demokrację! Inicjują debatę publiczną i mobilizują do działania. Kontrolują i budują lokalną tożsamość. Bez naszego wsparcia wiele tytułów już wkrótce może zniknąć z naszego rynku..." - napisano w informacji prasowej.

"Naszą wspólną odpowiedzialnością jest zapobiec sytuacji, w której pandemia odebrałaby nam dostęp do opiniotwórczych i rzetelnych treści. Dlatego zachęcam Państwa do uwzględniania w Państwa działaniach informacyjnych możliwości, jakie dają lokalne media. Upadek polskiej prasy lokalnej oznaczałby niepowetowaną stratę dla demokracji i kultury" - apeluje w piśmie do lokalnych samorządów marszałek.

Struzik ocenił, że "w obecnej sytuacji epidemicznej, i wobec wielu zagrożeń rośnie rola mediów lokalnych, jeśli chodzi o informowanie, ale też zwalczanie COVID-19". "Z dużym zrozumieniem przyglądamy się aktywności mediów lokalnych" - mówił.

Zadeklarował także "wsparcie dla ich funkcjonowania poprzez różne możliwe działania ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego". Poprosił też "kolegów samorządowców - wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów o to, aby rozumieli, że prasa lokalna jest podstawą demokracji i podstawą pewnego funkcjonowania niezależnego samorządu".

Jak mówił, "tak jak niezbędna jest samorządność w kraju, tak samo niezbędne są wolne media, media lokalne". "Pomóżcie mediom przetrwać ten najtrudniejszy czas - zaapelował.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apel do samorządów lokalnych, aby wspierały rozwój lokalnej prasy i czytelnictwo

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Ten Stuzik to ma humor Grodzkiego, bo chyba też lekarz w stanie spoczynku
odpowiedź