SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest apel do prokuratura generalnego o wznowienie śledztwa ws. zabójstwa Jarosława Ziętary

Komitet „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” opublikował apel do prokuratora generalnego o wznowienie śledztwa ws. zabójstwa dziennikarza porwanego ponad 29 lat temu.

Jarosław Ziętara, fot. Archiwum/PolskapresseArticle

Jarosław Ziętara był dziennikarzem „Gazety Poznańskiej”, zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy. Z tego powodu – jak wynika z ustaleń prokuratury - miał zostać uprowadzony i zabity. Ostatni raz Ziętarę widziano 1 września 1992 roku. Rano wyszedł do pracy, ale nigdy nie dotarł do redakcji.

Niedawno świadek w procesie oskarżonych m.in. o pomocnictwo w zabójstwie Ziętary zeznał, że dziennikarza porwała trójka pracowników poznańskiego holdingu Elektromis, a zabójcą był rosyjski mafioso.

Autorzy apelu „w związku z ujawnionymi w mediach nowymi świadkami i okolicznościami wskazującymi na środowisko i konkretne osoby, które mogą stać za zabójstwem” zwrócili się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o wznowienie umorzonego śledztwa. „Jesteśmy przekonani, że jedynie utworzenie specjalnej grupy śledczej złożonej z prokuratorów zajmujących się dotychczas sprawą Jarosława Ziętary oraz poznańskich funkcjonariuszy znających lokalną specyfikę dałoby gwarancję rzetelnego wyjaśnienia sprawy i osądzenia winnych tej zbrodni” - podkreślili.

„Jarosław Ziętara został zamordowany, dlatego że był dziennikarzem, że dążył do prawdy”

Zwrócili przy tym uwagę na opieszałość prokuratury, zaniechania w śledztwie, a także niewyjaśnione powiązania sprawców ze służbami specjalnymi PRL i III RP. „Odtajnienie akt, zwolnienie z tajemnicy służbowej mogłoby okazać się kluczowe w wyjaśnieniu tej zbrodni i osądzeniu winnych” - dodali.

„Przez lata główną przeszkodę w wyjaśnieniu tej zbrodni oraz postawieniu zarzutów podejrzanym stanowiła zmowa milczenia świadków, z których część do dziś nie ujawniła swej wiedzy, inni zaś odwoływali wcześniej składane zeznania. Część z tych świadków jest obecnie zdecydowana złożyć zeznania w śledztwie, którego formalnie nie ma” - zaznaczyli autorzy apelu.

 „Jarosław Ziętara został zamordowany, dlatego że był dziennikarzem, że dążył do prawdy” - napisali.

Pod apelem podpisali się: komitet „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” (Anna Dolska, Elżbieta Kopińska, Piotr Talaga), Społeczny Komitet im. Jarosława Ziętary (Krzysztof M. Kaźmierczak) oraz brat zamordowanego Jacek Ziętara. W poniedziałek wieczorem na stronie Avaaz.org pod ich petycją podpisało się online 59 osób.

Dołącz do dyskusji: Jest apel do prokuratura generalnego o wznowienie śledztwa ws. zabójstwa Jarosława Ziętary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl