SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aplikacja mObywatel w nowej wersji. Zmiany w interfejsie, od 5 grudnia 2020 roku elektroniczne prawo jazdy

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nową wersję mobilnej aplikacji mObywatel. Wśród nowości znalazły się zmiany w obsłudze platformy oraz sposób korzystania z sekcji mPojazd. MC potwierdza, że od 5 grudnia 2020 roku na podstawie mObywatela będzie można korzystać z elektronicznej wersji prawa jazdy.

Article

Mobilna platforma mObywatel została wprowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji w sierpniu 2018 r. Rozwiązanie nie zastępuje w pełni tradycyjnych dokumentów, ma jednak służyć m.in. do potwierdzania tożsamości użytkownika nie tylko w urzędach państwowych, ale także w kontaktach obywatela z rozmaitymi firmami.

W ciągu kolejnych lat do aplikacji wprowadzano nowe funkcjonalności, m.in. elektroniczne wersje legitymacji szkolnych i studenckich, a także możliwość realizowania recept w formie cyfrowej.

mObywatel w nowej wersji

Teraz Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową wersję platformy mObywatel, w której zdaniem resortu dokonano kilku ważnych zmian. MC poinformowało przy okazji, że w Polsce obecnie z aplikacji korzysta dokładnie 1 651 341 użytkowników.

- Pierwsze uruchomienie aplikacji może być zaskakujące. Użytkownicy zobaczą przede wszystkim nowy pulpit aplikacji - lżejszy i przyjaźniejszy, a przede wszystkim z możliwością personalizacji - wyjaśnia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Marek Zagórski odpowiedzialny za cyfryzację w KPRM. Adam Andruszkiewicz zostaje

Odświeżone ikony można powiększać i pomniejszać, a także ustawiać ich kolejność. Zdaniem MC nie będzie więc problemu z doborem tych dokumentów i usług, z których użytkownik korzysta najczęściej. Ikony mogą być wyświetlane w formie siatki - czyli tradycyjnie oraz w formie listy - podobnie jak w poprzedniej wersji aplikacji.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej wersji mPojazdu. Według zapowiedzi po pierwsze logowanie do mPojazdu w nowej wersji odbywa się na podstawie mTożsamości. Żeby pobrać nowe dane samochodu czy motoru nie trzeba ponownie logować się profilem zaufanym.

Po drugie - w mPojeździe dostępne są nowe dane, o które zdaniem resortu pytali użytkownicy. To m.in. rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, średnie zużycie paliwa, indywidualny poziom emisji CO2, wartość stanu licznika, jednostka licznika, jednostka stanu licznika, data spisania licznika i podmiot wprowadzający. Po trzecie na smartfonach z Androidem rozpoczęto testy nowych powiadomień z mPojazdu.

- Zmiany w aplikacji dotyczą również mTożsamości. Przygotowujemy się do zupełnie nowej odsłony tego dokumentu – zaznacza Marek Zagórski. - Z tych widocznych to zmiana koloru „belki” nad zdjęciem i danymi właściciela mTożsamości. Z czerwonej zmieniła się na białą. Planujemy, że dokument w zupełnie nowej formie trafi do Was w pierwszym półroczu 2021 r. To bezpieczny termin – będziemy bowiem robić wszystko, by stało się to w pierwszym lub na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 r.

MC potwierdza także swoje poprzednie zapowiedzi o tym, że od 5 grudnia br. w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym.

- Stale pracujemy nad udoskonalaniem i rozwojem mObywatela. Kolejna aktualizacja już 5 grudnia. To wtedy w naszej apce pojawią się mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych - przypomina Zagórski.

Czytaj także: Resort cyfryzacji wydał więcej na „e-Polak potrafi!” niż na promocję ProteGO Safe

Na przełomie roku do aplikacji powinna trafić również mKDR, czyli mobilna Karta Dużej Rodziny. Nad jej uruchomieniem trwają prace wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Zgodnie z zapowiedzią ostatnie szlify otrzymuje też właśnie Małopolska Karta Aglomeracyjna, czyli pierwszy bilet okresowy, który trafi do mObywatela.

W dalszych planach jest również uruchomienie pierwszej legitymacji zawodowej. W tym momencie MC może zdradzić tylko tyle, że chodzi o jeden z zawodów medycznych.

 

Dołącz do dyskusji: Aplikacja mObywatel w nowej wersji. Zmiany w interfejsie, od 5 grudnia 2020 roku elektroniczne prawo jazdy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl