SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple, Google, Adobe i Intel zapłacą 415 milionów dolarów za zmowę dot. przepływu pracowników

Według wyroku amerykańskiego sądu kilka największych firm branży nowych technologii - między innymi Apple, Google, Adobe i Intel zapłaci wspólnie 415 milionów dolarów kary za to, że zobowiązały się do nie przejmowania od siebie pracowników.

Article

Wyrok w imieniu amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości wydała sędzia Lucy Koh. Skazując największych graczy rynku IT na karę w wysokości 415 mln Koh odrzuciła orzeczenie niższej instancji, który nakładał na oskarżone firmy karę w wysokości 324,5 mln dol.

Amerykańska sędzia wyjaśniła w uzasadnieniu wyroku, że dopuszczając się zmowy oskarżone koncerny naraziły swoich pracowników na wysokie straty finansowe. Wymienione w wyroku firmy porozumiały się bowiem co do tego, ze nie będą przejmowały od siebie wzajemnie pracowników. Konsekwencją takiej umowy było zamrożenie płac na stałym poziomie i brak perspektyw na ewentualne podwyżki dla pracowników związane ze zmianą pracodawcy.

Sprawa pracowniczej zmowy pomiędzy gigantami rynku IT rozpoczęła się od korespondencji prowadzonej w 2006 r. pomiędzy Stevem Jobsem, ówczesnym szefem Apple, a Erikiem Schmidtem, CEO Google. Jobs zarzucił wówczas koledze z branży, że Google podstępnie przejmuje do siebie pracowników Apple zatrudnionych przy projekcie iPoda. Jobs poprosił wówczas, by obie firmy dogadały się w sprawie zakończenia podobnych praktyk. Dalszy ciąg doprowadził do szerokiej rynkowej zmowy, która obecnie znalazła finał w wyroku amerykańskiego sądu.

Dołącz do dyskusji: Apple, Google, Adobe i Intel zapłacą 415 milionów dolarów za zmowę dot. przepływu pracowników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
edek
wynika z tego, że krystaliczny Steve nie był taki krystaliczny jak zaczynają opowiadać wazeliniarze
odpowiedź
User
BennyD
Jaki był krystaliczny to można zobaczyć w nowym dokumencie "Steve Jobs: The Man in the Machine".
odpowiedź