SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple wprowadza nowego HomePoda (wideo)

Apple zaprezentowała nowego HomePoda (2. generacji) - inteligentny głośnik o charakterystycznej konstrukcji. Wprowadzone udogodnienia w zakresie wykonywania codziennych zadań i sterowania inteligentnym domem pozwalają użytkownikom na zautomatyzowanie pracy sprzętów domowych za pomocą Siri, otrzymywanie powiadomień o wykryciu dymu lub czadu w domu, a także na sprawdzanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach.

Konstrukcja nowego HomePoda składa się z gładkiej, przezroczystej akustycznie siatki i podświetlanej powierzchni dotykowej, która rozświetla się po same krawędzie.

Możliwości akustyczne głośnika to rezultat współdziałania wielu rozwiązań, takich jak specjalnie zaprojektowany przetwornik niskotonowy o wysokiej amplitudzie, zaawansowany napęd pozwalający na wychylenie membrany do 20 mm, wbudowany mikrofon z efektem basowym i układ pięciu przetworników wysokotonowych z technologią kształtowania wiązki akustycznej, ulokowany wokół podstawy urządzenia. Ponadto połączenie czipa S7 z zaawansowanym oprogramowaniem i technologią śledzącą parametry systemu przekłada się na lepsze wykorzystanie możliwości dźwięku obliczeniowego.

Nowego HomePoda wyposażono w technologię analizowania przestrzeni, dzięki której wykrywa dźwięki odbite od pobliskich powierzchni i rozpoznaje, czy został ustawiony pod ścianą, czy jako sprzęt wolnostojący. Na tej podstawie na bieżąco modyfikuje parametry dźwiękowe. Układ pięciu głośników wysokotonowych z technologią kształtowania wiązki akustycznej precyzyjnie steruje kierunkiem dźwięku, odpowiednio rozdzielając i emitując dźwięki słyszane bezpośrednio i te pobrzmiewające w tle.

Użytkownicy głośnika otrzymają do dyspozycji ponad 100 mln utworów z Apple Music (usługa wymaga subskrypcji). Mogą słuchać dźwięku przestrzennego za pośrednictwem jednego HomePoda lub pary stereo albo uzyskać efekt kina domowego dzięki integracji z Apple TV 4K. Z kolei Siri daje dostęp do różnorodnych informacji muzycznych i pozwala wyszukiwać konkretne utwory lub odkrywać muzykę według twórców, tekstu, dekady bądź gatunku albo dopasowaną do nastroju lub aktywności.

Połączenie co najmniej dwóch głośników HomePod lub HomePod mini daje użytkownikom wiele możliwości. Przykładowo za pomocą AirPlay można sterować dźwiękiem w kilku pomieszczeniach. Wystarczy użyć funkcji "Hej, Siri" lub dotknąć i przytrzymać górną część HomePoda, by odtworzyć ten sam utwór w paru głośnikach HomePod, na każdym z nich włączyć inną piosenkę lub wykorzystać je jako interkom do nadawania komunikatów w innych pokojach.

Z dwóch głośników HomePod znajdujących się w jednym pomieszczeniu można utworzyć parę stereo, która oddziela kanał lewy i prawy i odtwarza je zharmonizowane. Słyszalna gama dźwięków jest szersza i bardziej realistyczna niż w wypadku tradycyjnych głośników stereo.

Dzięki technologii Ultra Wideband użytkownicy mogą przekierować każdy dźwięk odtwarzany na iPhonie – piosenkę, podcast, czy rozmowę telefoniczną – prosto do HomePoda. Każda osoba w domu może podejść z iPhonem do HomePoda, aby sterować odtwarzaniem albo otrzymać spersonalizowane propozycje utworów i podcastów wyświetlane automatycznie na ekranie telefonu. Ponadto HomePod rozpoznaje maksymalnie sześć głosów, więc każdy domownik może z jego pomocą posłuchać swoich prywatnych playlist, otrzymać przypomnienia lub ustawić wydarzenia w kalendarzu.

HomePoda można połączyć w parę z urządzeniem Apple TV 4K, by uzyskać efekt kina domowego. Z kolei obsługa technologii eARC (Enhanced Audio Return Channel) na Apple TV 4K pozwala ustawić HomePoda jako system audio dla wszystkich urządzeń podłączonych do telewizora. Oprócz tego z pomocą Siri i HomePoda użytkownicy mogą bezdotykowo sterować odtwarzaniem treści z Apple TV.

HomePod obsługuje też funkcję Znajdź i pomaga zlokalizować szukane urządzenie Apple, np. iPhone'a, poprzez odtworzenie na nim dźwięku. Użytkownicy mogą też użyć Siri i poprosić o podanie lokalizacji bliskich lub znajomych, którzy udostępniają swoje położenie w aplikacji.

Dzięki funkcji rozpoznawania dźwięków HomePod reaguje na dźwięk alarmu pożarowego lub czujnika czadu i wysyła użytkownikom stosowne powiadomienie bezpośrednio na iPhone'a. Nowy wbudowany czujnik temperatury i wilgotności analizuje warunki w pomieszczeniu, pozwalając skonfigurować automatyzacje, które będą zaciągać rolety lub włączać klimatyzację, gdy temperatura w pokoju przekroczy ustawioną wartość.

Funkcja rozpoznawania dźwięków zostanie udostępniona w ramach aktualizacji oprogramowania wiosną br.

Po włączeniu Siri użytkownicy mogą głosowo sterować poszczególnymi urządzeniami lub tworzyć sceny, które w określonej sytuacji, np. w porze wstawania, będą uruchamiać kilka akcesoriów jednocześnie. Siri można poprosić też o ustawienie powtarzających się automatyzacji, takich jak podnoszenie rolet zawsze po wschodzie słońca. Jeśli Siri steruje urządzeniem, którego włączenie nie jest widoczne dla użytkowników, np. grzejnikiem lub akcesoriami w innym pokoju, o realizacji polecenia poinformuje nowy ton potwierdzenia. Dźwięki otoczenia – takie jak szum morza, drzew lub deszczu – również zostały udoskonalone i lepiej zintegrowane z innymi funkcjami, dzięki czemu można dodawać nowe dźwięki do swoich scen, automatyzacji i alarmów.

W przeprojektowanej aplikacji Dom użytkownicy mogą obsługiwać i przeglądać akcesoria domowe oraz nimi zarządzać. Pojawiły się w niej także nowe kategorie do sterowania mikroklimatem, oświetleniem i zabezpieczeniami, ułatwienia dotyczące konfigurowania i obsługiwania rozwiązań do inteligentnego domu oraz nowy widok z obrazem z kilku kamer.

HomePod 2. generacji jest dostępny w kolorze białym, a także z nowym wykończeniem w kolorze północy. Model w nowej wersji kolorystycznej ma siatkę wykonaną z materiału pochodzącego w 100 proc. z recyklingu i przewód zasilający w dopasowanym odcieniu.

Nowego HomePoda można zamówić na stronie apple.com/store i w aplikacji Apple Store w Australii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w 11 innych krajach i regionach (na liście nie ma Polski). Urządzenie będzie dostępne od piątku, 3 lutego. Cena głośnika w USA to 299 dolarów.

HomePod (2. generacji) jest zgodny z iPhonem SE (2. generacji) lub nowszym i iPhonem 8 lub nowszym z systemem iOS 16.3 lub nowszym oraz z iPadem Pro, iPadem (5. generacji) lub nowszym, iPadem Air (3. generacji) lub nowszym i iPadem mini (5. generacji) lub nowszym z systemem iPadOS 16.3.

Dołącz do dyskusji: Apple wprowadza nowego HomePoda (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl