SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple: iCloud - muzyka i inne treści w chmurze

Apple zaprezentowało iCloud - zestaw darmowych usług współpracujących z aplikacjami na telefony iPhone, tablety iPad, odtwarzacze iPod touch, komputery Mac i komputery PC, służących do automatycznego i bezprzewodowego przechowywania treści w chmurze i oferujących dostęp do nich z poziomu każdego z tych urządzeń.

Apple: iCloud - muzyka i inne treści w chmurze

"Trzymanie wszystkich informacji i treści w aktualnej postaci na wszystkich urządzeniach to dzisiaj prawdziwy kłopot i bardzo frustrująca sprawa. iCloud przechowuje ważne informacje i treści w aktualnej postaci na wszystkich urządzeniach. Wszystko to dzieje się automatycznie i bezprzewodowo, a ponieważ jest to zintegrowane z naszymi aplikacjami, nie trzeba nawet o tym mysleć - to wszystko po prostu działa" - stwierdził Steve Jobs, dyrektor wykonawczy Apple.

W skład iCloud wchodzą:

- Byłe usługi MobileMe - Contacts, Calendar i Mail. Zostały one zaprojektowane całkowicie od nowa, aby współpracowały z iCloud. Użytkownicy mogą dzielić się swoimi kalendarzami ze znajomymi i rodziną, a pozbawione reklam konto Mail jest hostowane na me.com. Skrzynki w aktualnej postaci są dostępne z poziomu wszystkich urządzeń z systemem iOS i komputerów.

- Sklepy App Store i iBookstore pobierają zakupione aplikacje na system iOS i książki na wszystkie urządzenia użytkownika, a nie tylko na to, za pomocą którego dokonano zakupu. Możliwe jest także przeglądanie historii zakupów w obu sklepach, a po dotknięciu ikony iCloud pobierane są wszystkie aplikacje i książki na każde urządzenie z iOS (do 10 urządzeń) bez dodatkowej opłaty.

- iCloud Backup automatycznie tworzy w iCloud kopię zapasową treści znajdujących się na urządzeniach z iOS. Odbywa to się codziennie poprzez WiFi w trakcie ładowania baterii iPhone'a, iPada bądź iPoda touch. Wśród treści umieszczanych w iCloud znajdują się kupione utwory muzyczne, aplikacje i książki, Camera Roll (zdjęcia i wideo), ustawienia urządzenia oraz dane aplikacji. W przypadku wymiany danego urządzenia z iOS na nowsze, wystarczy wpisać Apple ID i hasło w trakcie konfiguracji i otrzymuje się dostęp do zarchiwizowanych w iCloud treści.

- iCloud Storage przechowuje wszystkie dokumenty utworzone za pomocą API iCloud Storage i automatycznie przekazuje je do wszystkich urządzeń użytkownika. Gdy na którymkolwiek urządzeniu zmieniana jest zawartość dokumentu, iCloud automatycznie przenosi te zmiany do wszystkich pozostałych urządzeń. Z iCloud Storage korzystają już aplikacje Pages, Numbers i Keynote. Na swoje maile, dokumenty i kopie zapasowe użytkownicy otrzymują do 5GB darmowego miejsca, do których nie zalicza się ani muzyki, aplikacji i książek kupionych w sklepach Apple, ani miejsca wymaganego przez Photo Stream. Użytkownicy będą też mogli kupować więcej przestrzeni - szczegóły zostaną podane przy starcie iCloud.

- Photo Stream to nowa usługa, do której automatycznie dodawane są robione przez użytkownika zdjęcia. Umożliwia także ich importowanie z poziomu dowolnego urządzenia oraz bezprzewodowe przekazywanie do wszystkich urządzeń i komputerów. Przykładowo gdy użytkownik zrobi iPhonem kilkanaście zdjęć swoim znajomym grającym w baseballa, będzie mógł im je pokazać po powrocie do domu na ekranie iPada, czy też poprzez Apple TV na telewizorze. Usługa Photo Stream jest wbudowana w aplikacje do zdjęć na wszystkich urządzeniach z iOS, w iPhoto na komputerach Mac, a także zapisywana w folderze Pictures na komputerze PC. Aby zaoszczędzić miejsce, na każdym urządzeniu przechowywanych jest ostatnich 1000 zdjęć, które można przenosić do albumu w celu ich zachowania. Natomiast komputery Mac i komputery PC, z uwagi na to, że dysponują większą przestrzenią dyskową, będą przechowywać wszystkie zdjęcia z Photo Stream. iCloud będzie zapisywać każde zdjęcie w chmurze przez 30 dni, podczas których będzie można podłączyć swoje urządzenie do usługi i automatycznie pobrać ostatnie zdjęcia z Photo Stream poprzez WiFi.

- iTunes in the Cloud będzie umożliwiać pobranie wcześniej zakupionej w iTunes muzyki na wszystkie urządzenia z iOS bez dodatkowej opłaty. Nowo kupowane utwory będzie można automatycznie pobierać na wszystkie urządzenia. To samo będzie można zrobić z muzyką nie kupioną w iTunes - umożliwi to usługa iTunes Match, która będzie zastępować takie utwory pozbawionymi zabezpieczeń plikami AAC w jakości 256 kb/s, o ile będą miały one swoje odpowiedniki wśród 18 milionów piosenek dostępnych w iTunes Store. Za możliwość korzystania z iTunes Match trzeba będzie zapłacić 24,99 dolara na rok (tylko w USA). Apple udostępniło darmową wersję beta iTunes in the Cloud (bez iTunes Match) dla uzytkowników iPhone'ów, iPadów i iPodów touch pracujacych pod kontrolą systemu iOS w wersji 4.3 lub nowszej. Jesienią usługa będzie dostępna na wszystkie iPhone'y z iOS 5.Do obsługi iCloud Apple wykorzysta swoje trzy centra przetwarzania danych, w tym ostatnio ukończone w Maiden, w stanie Północna Karolina. Firma zainwestowała w nie ponad 500 milionów dolarów.

iCloud beta i API Cloud Storage są już dostępne dla członków iOS i Mac Developer Program na stronie developer.apple.com. iCloud będzie miało swoją oficjalną premierę jesienią tego roku, razem z iOS 5. Darmowa rejestracja będzie możliwa z poziomu iPhone'a, iPada lub iPoda touch z iOS 5 lub komputera Mac z systemem Mac OS X Lion z ważnym Apple ID.

iTunes in the Cloud jest już dostępne dla użytkowników z USA. Usługa wymaga oprogramowania iTunes 10.3 oraz systemu iOS 4.3.3. Dostępna jest także możliwość automatycznego pobierania aplikacji i książek. Korzystanie z iCloud na komputerze PC wymaga systemu Windows Vista lub Windows 7, a do dostępu do kalendarzy i kontaktów rekomendowany jest Outlook 2010 lub 2007.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple: iCloud - muzyka i inne treści w chmurze

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
porażka aplle
odpowiedź