SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef Apple zarobi o połowę mniej. Firma posłuchała krytycznych inwestorów

W br. zarobki Tima Cooka, szefa koncernu Apple, mają zmaleć do ok. 49 mln dolarów, z 99,4 mln w ub.r. Menedżer dostanie bowiem dużo mniejszy pakiet akcji firmy.

Obniżka wynagrodzenia Tima Cooka do pochodna zmniejszania oczekiwanej wartości bonusu w formie akcji Apple z 75 do 40 mln dolarów. Ponadto 75 proc. tego bonusu będzie zależne od zmian kursu giełdowego firmy, w ub.r. było to 50 proc.

W komunikacie koncernu zaznaczono, że komitet ds. wynagrodzeń zdecydował o tym, „równoważąc opinie akcjonariuszy, wyjątkowe wyniki Apple i rekomendację od pana Cooka”.

Nie zmieniają się dużo mniejsze składowe zarobków Tima Cooka: 3 mln dolarów podstawowej pensji i 6 mln dolarów premii.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Menedżer zarządza Apple od 2011 roku, przejął stery koncernu po śmierci Steve’a Jobsa. W ub.r. łącznie zarobił 99,4 mln dolarów, natomiast rok wcześniej - 98,8 mln. Firma pokrywa m.in. koszty jego ochrony i lotów prywatnych odrzutowcem (w ub.r. wyniosły, odpowiednio, 630,6 i 712,5 tys. dolarów).

Tim Cook zarabia 1,4 tys. razy więcej niż przeciętny pracownik Apple

Wytyczne co do wynagradzania Tima Cooka zostały przyjęte przed rokiem na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Apple. Firma Institutional Shareholder Services zachęcała inwestorów, żeby zagłosowali przeciw dużemu bonusowi w akcjach dla menedżera. Podkreślała, że przed firmą są znaczące ryzyka, a Cook już wcześniej zarabiał dokładnie 1 447 razy więcej niż wynosiło średnie wynagrodzenie w koncernie.

Mimo to plan dotyczący wynagrodzenia szefa firmy poparli posiadacze 64 proc. jej akcji. Natomiast Apple, informując o obniżeniu bonusu akcyjnego w br., przyznało, że wysłuchało krytycznych opinii inwestorów.

Majątek Toma Cooka jest szacowany na ponad miliard dolarów. W 2015 roku menedżer zapowiedział, że przeznaczy wszystkie oszczędzone pieniądze na cele charytatywne, wtedy była mowa o 800 mln dolarów.

Akcje Apple przez rok 24 proc. w dół

W trzecim kwartale finansowym ub.r. przychody Apple sięgnęły 90,15 mld dolarów, po wzroście rok do roku o 8,1 proc, a zysk netto zwiększył się z 20,55 do 20,72 mld dolarów. Wpływy ze sprzedaży iPhone’ów poszły w górę z 38,87 do 42,63 mld dolarów.

W czwartek na koniec sesji giełdowej za akcję Apple płacono 133,41 dolarów, co daje kapitalizację w wysokości 2,12 bln dolarów. Koncern poziom 2 bln dolarów wyceny przekroczył w sierpniu 2020 roku jako pierwsza spółka z amerykańskiej giełdy.

Natomiast przez ostatnie 12 miesięcy jego kurs zmalał o 23,6 proc.

W zeszłorocznym zestawieniu Interbrand Apple kolejny raz było zdecydowanie najcenniejszą marką na świecie, jego wartość oszacowano na 482,2 mld dolarów, o 18 proc. więcej niż przed rokiem.

Dołącz do dyskusji: Szef Apple zarobi o połowę mniej. Firma posłuchała krytycznych inwestorów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Peace
Uważam, że powinny istnieć przepisy, które ograniczałyby maksymalne zarobki prezesów i członków zarządu wielkich korporacji (np. max. 100 x przeciętne wynagrodzenie w danej firmie). Zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę ile zarabiają robotnicy w chińskich fabrykach, którzy składają te iPhone-y.
odpowiedź
User
dididis
Uważam, że powinny istnieć przepisy, które ograniczałyby maksymalne zarobki prezesów i członków zarządu wielkich korporacji y.


Załóż korporację i pracuj w niej za darmo, rozdając zyski między pracowników. Ucieszą się, że mają takiego wspaniałego szefa.
odpowiedź