SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska: Apple może przejąć aplikację Shazam

Komisja Europejska po wnikliwym postępowaniu wyjaśniającym dała zielone światło transakcji przejęcia muzycznej aplikacji Shazam przez koncern Apple. Kwota zakupu wynosi 400 mln dolarów.

Article

Shazam to aplikacja mobilna pozwalająca użytkownikom na rozpoznawanie utworów na podstawie ich fragmentów. Obecnie Shazam jest drugą najbardziej popularną po Spotify europejską usługą muzyczną działającą w sieci. W grudniu ub.r. ogłoszono zawarcie umowy, zgodnie z którą platforma zostanie przejęta przez koncern Apple.

Wkrótce po ogłoszeniu akwizycji wątpliwości w tej sprawie zgłosiła Komisja Europejska, która postanowiła zbadać czy przejęcie Shazam przez Apple nie naruszy konkurencji na rynku.

Badanie zajęło KE ponad pół roku, teraz jednak eksperci komisji orzekli, że transakcja może dojść do skutku, bowiem prowadzony przez Apple serwis Apple Music (który obecnie ma ponad 40 mln płacących subskrybentów)  oraz Shazam nie są wobec siebie konkurencją, a połączenie ich ofert może przynieść korzyści użytkownikom z obszaru Unii.

Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji komentując decyzję KE zwróciła uwagę na fakt, że w przypadku transakcji dotyczących rozmaitych serwisów i aplikacji internetowych kluczową kwestią jest przejmowanie przez jedne podmioty od drugich bazy danych użytkowników, co w efekcie może zaburzać równowagę na rynku. Jednak w wypadku akwizycji Shazam przez Apple takie zagrożenie nie występuje.

Przy okazji zgody KE Apple potwierdził oficjalnie fakt przejęcia Shazam za wymienianą wcześniej nieoficjalnie kwotę 400 mln dol. To niewiele biorąc pod uwagę, że aplikacja była wyceniana przez rynek na miliard dol.

Na razie nie podano terminów ostatecznego zamknięcia transakcji, nie wiadomo też czy przejęcie Shazam przez Apple będzie oznaczało istotne zmiany dla użytkowników tej platformy.

W zakończonym 30 czerwca 2018 r. III kwartale roku finansowego 2018, Apple zanotowało przychód w wysokości 53,27 miliarda dolarów. To o 17 proc. więcej niż rok wcześniej (45,41 mld USD). Zysk netto koncernu z Cupertino zwiększył się w ujęciu rocznym z 8,72 miliarda dolarów do 11,52 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska: Apple może przejąć aplikację Shazam

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stop ACTA2 stop KE
Czekam az ta pania odwolaja ze stanowiska komisarza Unii ds"konkurencji"bo juz tyle szkod narobila na niekorzysc konsumentow w Europie jak zaden inny komisarz unijny.Moim zdaniem KE w ogole nie powinno obchodzic co robi Apple na rynku internetowym i czy kupil czy nie aplikacje.Kupuje na wlasne ryzyko wiec to jego zysk albo strata.KE w obecnym ksztalcie jest niereformowalna i powinna byc rozwiazana.Byc moze na jej miejsce powinna zostac powolana inna instytucja ktora by przestala ingerowac ciagle w funkcjonowanie internetu w Europie,tylko zajela sie wolnoscia slowa w internecie i ochrona interesow konsumentow a nie obrona i ratowaniem biznesow AXEL SPRINGIER i innych zacofanych technologicznie koncernow niemieckich czy francuskich
9 8
odpowiedź
User
moim zdaniem
Moim zdaniem stanowisko komisarza ds. konkurencji powinno byc zlikwidowane a jego role powinen przejac komisarz ds ochrony interesow konsumentow/w tym internautow/.Komisarz ds konkurencji tylko przeszkadza pracowac gospodarce Unii.,a zaniedbuje interesy konsumentow w szczegolnosci internautow.
9 8
odpowiedź