SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Apple nie chcą wracać do biur. Szykują petycję do Tima Cooka

Pracownicy Apple nie chcą wracać do biur firmy po długim okresie pracy zdalnej. Organizacja AppleTogether zbiera podpisy pod petycją domagając się, aby warunki przychodzenia do biura były uzgadniane w bardziej elastyczny, a nie arbitralny sposób wyznaczony przez Apple.

Tim Cook, szef AppleArticle

W okresie największego rozwoju pandemii koronawirusa kluczowe firmy technologiczne podjęły decyzję o wprowadzeniu zdalnego modelu pracy, co eliminuje bezpośrednie kontakty pomiędzy pracownikami i ogranicza możliwość transmisji koronawirusa. Wśród tych koncernów znalazł się także Apple, który wezwał pracowników aby pozostali w domach i stamtąd zdalnie realizowali swoje obowiązki zawodowe.

„Nie” dla powrotu do biur

W czerwcu br. Tim Cook, szef Apple zdecydował, że od 5 września 2021 r. większość pracowników firmy powróci po pandemii do stacjonarnej pracy w biurach. Cook uzasadnił swoją decyzję tym, że choć praca zdalna była dobrym rozwiązaniem w dobie pandemii, to jednak mocno ogranicza ona bezpośrednie kontakty pomiędzy pracowniami firmy. To zaś ma niekorzystny wpływ na ich kreatywności, i w efekcie na powstawanie nowych idei i rozwiązań w poszczególnych zespołach.

Zgodnie z planem od września 2021 r. większość pracowników Apple będzie przychodzić do biur przez 3 dni w tygodniu, a pozostałe 2 dni pracować zdalnie. Jednak, jak zaznaczył szef Apple w wypadku niektórych stanowisk konieczna będzie obecność pracowników w biurach przez 5 dni tygodniowo. Zgodnie z założeniami w ciągu roku każdy członek zespołu Apple będzie mógł poprosić o 2 tygodnie pracy w modelu zdalnym.

Czytaj także: Apple ulega Chinom. Każe oznaczać produkty "Made in Taiwan, China"

Planowana zmiana po długim okresie pracy zdalnej nie przypadła do gustu niektórym pracownikom Apple, którzy skierowali do Cooka list z prośbą o rozważenie tej decyzji i pozostanie przy możliwości wykonywania pracy z domu. Wyczuwając te  nastroje kierownictwo koncernu zgodziło się ograniczyć konieczność przychodzenia do biura z trzech do dwóch dni w tygodniu.

To jednak nie zakończyło sprawy. Organizacja pracownicza AppleTogether, grupująca osoby zatrudnione u producenta iPhone’ów szykuje masową petycję, która ma skłonić Apple do bardziej elastycznych warunków wykonywania pracy także w rzeczywistości postpandemicznej.

Autorzy petycji podkreślają, że część pracowników w ogóle nie chce wracać do pracy stacjonarnej, m.in. ze względów zdrowotnych, obaw, czy też opieki nad dziećmi. Przekonują, że większość zatrudnionych okazała się podczas pracy z  domu co najmniej tak samo, a czasem bardziej efektywna, jak w tradycyjnym modelu biurowym.

- Jedyną rzeczą, która nas łączy, jest chęć wykonywania najlepszej pracy w życiu dla firmy, której oficjalnym stanowiskiem jest robienie tego, co słuszne, a nie tego, co łatwe – zaznacza AppleTogether na swojej stronie.

Organizacja domaga się spełnienia następujących warunków:

  • Apple pozwala każdemu na współpracę z bezpośrednim przełożonym w celu ustalenia, jakie elastyczne formy pracy są najlepsze dla każdego z pracowników i dla Apple.
  • Takie rozwiązania nie powinny wymagać zatwierdzeń na wyższym szczeblu, skomplikowanych procedur ani udostępniania prywatnych informacji.

- Uważamy, że Apple powinno zachęcać do elastycznych form pracy, a nie zabraniać ich, aby budować bardziej zróżnicowaną i odnoszącą sukcesy firmę, w której możemy czuć się swobodnie i wspólnie „myśleć inaczej” – podkreślono w deklaracji.

Czytaj także: iPhone może więcej. Lista ukrytych funkcji ułatwiających życie

Na razie nie ujawniono, ile podpisów pod petycją AppleTogether zebrała do tej pory, ani też kiedy gotowy dokument zostanie przekazany szefostwu  koncernu.

 

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Apple nie chcą wracać do biur. Szykują petycję do Tima Cooka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl