SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple zobligowany do wprowadzania alternatywnych systemów płatności w App Store. Sąd odrzucił apelację firmy

Sąd odrzucił apelację Apple, nakazując wdrożenie zmian w App Store. Producent został zobligowany do wprowadzenia alternatywnych systemów płatności do 9 grudnia tego roku.

Apple od sierpnia 2020 r. toczył batalię sądową z Epic Games w sprawie pobierania prowizji. Wrześniowe orzeczenie amerykańskiego sądu obaliło zasadniczą część zasad stosowanych przez Apple w App Store, które zabraniają programistom informowania użytkowników o innych miejscach, w których mogą bezpośrednio zapłacić twórcom, zamiast korzystać z mechanizmów płatności Apple.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/apple-blokada-fortnite-w-app-store

Sąd odrzucił apelację Apple

Amerykański gigant technologiczny odwoływał się od decyzji sądu, jednakże dzisiaj sędzia Yvonne Gonzales Rogers odrzuciła apelację Apple o zawieszenie wyroku, która miała na celu opóźnienie nadchodzących zmian. Firma została tym samym zobligowana do wprowadzenia alternatywnych systemów płatności w App Store do 9 grudnia tego roku.

Wniosek Apple opiera się na selektywnej lekturze ustaleń sądu, ignorując wszystkie ustalenia, które wspierały nakaz, a mianowicie początkowe postępowanie antymonopolowe, a w tym superkonkurencyjne stawki prowizji, skutkujące wyjątkowo wysokimi marżami operacyjnymi, które nie były skorelowane z wartością własności intelektualnej - czytamy w uzasadnieniu Yvonne Gonzales Rogers.

Firma nie wyjaśniła publicznie, w jaki sposób zamierza wprowadzić nowe systemy płatności dla aplikacji w App Store. Co ciekawe Apple zasygnalizował, że może znaleźć sposób na pobieranie opłat nawet w przypadku zakupów poza platformą. Oznacza to, że twórcy aplikacji niekoniecznie będą w stanie ominąć wysoką prowizję (sięgającą do 30 proc.) narzuconą przez producenta App Store.

Mark Perry, główny prawnik Apple w sprawie Epic Games, odniósł się do decyzji sądu, zaznaczając, że zezwalanie na zamieszczanie odnośników w aplikacjach może wprowadzić zagrożenie bezpieczeństwa i prywatności do ekosystemu iOS.

Przypomnijmy, że niedawno Apple przedstawił raport dotyczący cyberbezpieczeństwa. Według producenta środowisko iOS jest znacznie bezpieczniejsze od Androida, ze względu na zamknięty ekosystem, który nie dopuszcza zewnętrznych aplikacji. Co za tym idzie, istnieje mniejsze ryzyko pobrania przez użytkownika złośliwego oprogramowania. Publikacja ta jest powiązana również z próbą uniknięcia dopuszczenia do sideloadingu aplikacji narzucanej Apple przez Unię Europejską.

Po ogłoszeniu wyroku Perry odpowiedział, że do momentu rozstrzygnięcia wszystkich apelacji w tej sprawie nie powinny być wymagane żadne dodatkowe zmiany natury biznesowej. Dodał również, że Apple odwoła się do sądu apelacyjnego Dziewiątego Okręgu.

Apple poświęca produkcję iPadów. Priorytetem firmy jest iPhone 13

Kryzys związany z łańcuchem dostaw komponentów uderzył w całą branżę technologiczną. Koncern Apple miał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zmniejszyć produkcję iPadów o blisko 50 proc. w stosunku do pierwotnych planów. Priorytetem dla firmy jest dostawa iPhone'a 13.

Apple pracuje nad układem M3. Pierwsze urządzenia z nowym chipem mogą trafić na rynek już w 2023 roku

Jak donosi The informator, Apple ma już przygotowane schematy i plany produkcji nowych chipów drugiej i trzeciej generacji na najbliższe lata. Należy zaznaczyć, że układy M1, M1 Pro i M1 Max są wytwarzane w procesie 5-nanometrowym, co przekłada się na bardzo wysoką wydajność podzespołów. Według przecieków Apple już w 2022 roku zaprezentuje nową wersję chipów Apple Silicon drugiej generacji, wykorzystując ulepszony proces technologiczny 5-nanometrowy. W związku z tym przewidywany wzrost wydajności w porównaniu z generacją M1 będzie stosunkowo niewielki, ale wciąż zauważalny.

Dołącz do dyskusji: Apple zobligowany do wprowadzania alternatywnych systemów płatności w App Store. Sąd odrzucił apelację firmy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl