SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple idzie na ugodę z deweloperami. Zapłaci 100 mln dolarów

Koncern Apple zawarł sądową ugodę z grupą deweloperów tworzących aplikacje dostępna w App Store. W ramach porozumienia, zniesie zakaz komunikacji twórców aplikacji z klientami poza ekosystemem Apple oraz utworzy fundusz o wartości 100 mln dolarów, z którego wypłaci rekompensaty dla pozywających.

W 2019 roku pozew zbiorowy przeciw Apple wniosła grupa deweloperów aplikacji  dostępnych na App Store. Zarzucali gigantowi technologicznemu bezprawny zakaz kontaktu z klientami swoich aplikacji m.in. przez zebrane adresy e-mail oraz wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku do pobierania wysokich prowizji od zysków.

Apple dogadał się z twórcami aplikacji na App Store  

Na mocy sądowego porozumienia Apple zgodził się na umożliwienie programistom korzystania z innych metod metod komunikacji z klientami niż swój system (np.  e-mail, a ponadto  rozszerzy możliwości oferowania zakupów w aplikacjach i poza nimi. Nadal jednak koncern nie daje twórcom aplikacji możliwości odpowiedzi na komentarze i oceny w Apple Podcasts czy App Store.

Utrzymano także obniżone wartości prowizji deweloperów od zysków - ci zarabiający mniej niż 1 milion dolarów rocznie w dalszym ciągu zapłacą stawkę 15 proc, powyżej tej sumy prowizja to 30 proc.

Koncern zobowiązał się do stworzenia funduszu o wartości 100 milionów dolarów, z którego wypłaci deweloperom rekompensaty za rozstrzygnięcie pozwu.

Apple zobowiązał się również do większej transparentności - opracuje roczny raport przejrzystości aplikacji na podstawie danych z App Store.

Dołącz do dyskusji: Apple idzie na ugodę z deweloperami. Zapłaci 100 mln dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl