SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Arctic Paper: dobry II kw.,cały rok także 'na plusie'

Spółka papiernicza Arctic Paper zanotowała lepsze od oczekiwań wyniki w pierwszym półroczu br., uzyskując niewielki zysk netto. W efekcie spodziwa się dobrego wyniku w całym 2010 r., wynika ze środowej wypowiedzi prezesa spółki Michała Jarczyńskiego. W jego ocenie, wyraźna poprawa nastąpi od III kw. , a IV będzie najlepszym w całym roku.

"Pierwsze półrocze, jak zapowiadaliśmy, było trudne, a nasze wyniki były pod presja negatywnych czynników rykowych np. wzrostu cen celulozy, oraz kursów walut. Wdrożyliśmy jednak podwyżki cen, ograniczylismy sprzedaz na rynkachn nierentownych, a także zwiększyliśmy o ok. 10% moce celulozowni w Mochenwangen. W efekcie wynik spółki był zaskakująco dobry i osiągnęliśmy 755 tys. zł zysku netto w I półroczu 2010 r." - powiedział Jarczyński podczas konferencji prasowej.

Prezes dodał, że podobne działania ograniczające koszty oraz usprawniające proces proukcyjny będą prowadzone także w kolejnych kwartałach. Efektem ma być spory zysk na końiec roku.

"Obecnie nastawiamy się więc na poprawę strony przychodowej, możliwa jest kolejna 3-8-proc. podwyżka cen papieru już od września. Generalnie, rynek wygląda coraz lepiej i także u nas będzie podobnie - II kw. będzie lepszy od poprzednich, a IV najlepszym w roku" - powiedział prezes.

Jarczyński zapowiedział, że w najbliższym czasie spółka skupi się na rozwoju organicznym, maksymalnej poprawie wydajności w obecnie posiadanych zakładach. W najbliższym czasie nie planuje więc kolejnych akwizycji, nie wyklucza jednak inwestycji.

"Skupimy się na wykorzystaniu obecnych możliwości, uniezależnieniu się energetycznym oraz rozbudowie celulozowni w Mochenwangen, gdzie kosztem kilku milionów euro możemy w 2011 r. uniezależnić ten zakład od dostawców celulozy" - powiedział prezes.

Dodał, że nadal nie jest pewna budowa podobnego zakładu w Kostrzynie, którego koszt sięgałby ok. 300 mln euro. Decyzja na ten temat zapadnie być może w pod koniec roku, gdy powstanie strategia grupy. Możliwa jest nadal bowiem budowa wspólnie z innymi firmami z branży dużej, wartej 1 mld euro i produkującej 1 mln ton celulozy, fabryki w Ameryce Południowej.

"Myślę, że naszą strategię przedstawimy wraz z wynikami za III kw. 2010 r." - zapowiedział też Jarczyński.

Narastająco w I-II kw. 2010 roku spółka miała 0,76 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 69,31 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 1062,31 mln zł wobec 922,11 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Arctic Paper: dobry II kw.,cały rok także 'na plusie'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl