SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Artyści z Polski i Argentyny stworzą nowe murale na gdańskiej Zaspie

Cztery nowe prace powstaną w ramach tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Monumental Art na gdańskiej Zaspie, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Artyści zaproponowali takie projekty jak geometryczne wzory, mural-witraż, flagi państw, grup etnicznych i regionów czy osoby poszukujące najprostszego rozwiązania.

Article

W tegorocznej edycji Festiwalu Monumental Art powstaną cztery nowe prace odwołujące się do idei kuratora festiwalu, Piotra Szwabe, "Oczekiwanie". Projekty przygotowali, ostatecznie, dwaj artyści z Argentyny – Jorge Pomar i David Petroni oraz polscy twórcy: Kamil Kuzko i działające wspólnie trio Dariusz Milczarek, Jan Podgórski i Tomasz Prymon, związani z ASP w Krakowie. Łącznie, po wernisażu nowych prac, w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego będzie 58 murali.

Murale i prace Jorge Pomara charakteryzują się wykorzystaniem flag państw, które dobrze znamy oraz tych, o których często nawet nie wiemy, że istnieją. Niektóre flagi proponowanego muralu są powszechnie znane, ale niewiele osób wie jak wyglądają, np. flaga Kiribati. Przedstawionych zostanie 25 państw: Bangladesz, Japonia, Urugwaj, Rwanda, Kiribati, Argentyna, Macedonia, Antigua i Barbuda, Niger, Tajwan, Namibia, Malawi, Kirgistan, Kazachstan, Tybet, Filipiny, Nepal, flaga australijskich aborygenów, Ekwador, Biafra, Kurdystan, Afganistan, Mongolia, Malezja i Polska. Na samym szczycie namalowane zostanie wielkie słońce. Praca powstanie na ścianie bloku przy ul. Pilotów 17.

Drugi z Argentyńczyków, David Petroni, proponuje przy pomocy geometrii zgłębić wzory rozwoju w naturze. Budynki traktuje jak ogromne drzewa w miejskim gąszczu lasu. Jego praca powstanie przy ul. Pilotów 14.

Mural polskiego artysty, Kamila Kuzko związanego z ASP w Krakowie, będzie można zobaczyć na ul. Skarżyńskiego 12. Jego projekt odwołuje się do techniki witrażu.

Ostatni z murali powstanie nietypowo, bo nie na całej ścianie, lecz na uskoku przy ul. Pilotów 20D. Projekt grupy trzech artystów: Dariusza Milczarka, Jana Podgórskiego i Tomasza Prymona odnosi się do dwóch obrazów Milczarka - "W poszukiwaniu najprostszego rozwiązania" oraz "Nierozwiązywalne".

Artystów z Polski i Argentyny przy pracy nad festiwalowymi muralami będzie można zobaczyć między 27 czerwca a 8 lipca br. Wernisaż nowych realizacji odbędzie się 8 lipca br. o godz. 18.00 na Zaspie (start: ul. Skarżyńskiego 12d). Uczestnicy w pochodzie z muzyką na żywo przejdą szlakiem powstałych podczas festiwalu murali, o których opowiedzą artyści. Na zakończenie wszyscy zaproszeni są na piknik i potańcówkę pod Klubem Plama GAK, gdzie – na dachu - zagra Zespół Cieśni i Tańca.

Prace Festiwalu Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu i murale powstałe w 1997 r. z okazji 1000-lecia Gdańska tworzą zintegrowaną galerię malarstwa monumentalnego artysto´w ze s´wiata. Kuratorem Festiwalu Monumental Art jest Piotr Szwabe, artysta, malarz, autor murali.

Zaspę i kolekcję malarstwa monumentalnego można bezpłatnie zwiedzać przez całe lato z lokalnymi Przewodnikami i przewodniczkami. Spacery odbywają się trzy razy w tygodniu (wtorek, czwartek godz. 17.30, sobota godz. 13.00).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Artyści z Polski i Argentyny stworzą nowe murale na gdańskiej Zaspie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl