SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Asseco straci kontrakt za 15 mln euro, czescy programiści za darmo przygotowali platformę do e-winiet

Spółka zależna Asseco Poland może stracić warte 15 mln euro zlecenie na przygotowanie systemu do elektronicznych winiet autostradowych w Czechach. Wskutek przyznania jej tego kontraktu stanowisko stracił minister transportu Vladimir Kremlik. Natomiast w miniony weekend czescy programiści za darmo przygotowali platformę mogącą być częścią nowego systemu.

Article

System winiet elektronicznych winiet autostradowych, który miało przygotowywać Asseco Central Europe, spółka zależna Asseco Poland, jest planowany do wdrożenia z początkiem przyszłego roku. Ma umożliwiać płatności elektroniczne i mobilne za przejazdy.

Według informacji czeskich mediów Asseco Central Europe dostało ten kontrakt, warty 15 mln euro, bez przetargu i w trybie niejawnym. W konsekwencji w zeszłym tygodniu stanowisko stracił minister transportu Vladimir Kremlik.

- Nie można w ten sposób rozporządzać środkami podatników i urzędnicy nie mogą robić, co chcą, podczas gdy obowiązuje ich ustawa o służbie państwowej - uzasadnił premier Czech Andrej Babisz.

Asseco gotowe odstąpić od kontraktu

Asseco Central Europe w oświadczeniu zapewnia, że działania firmy „w trakcie całej procedury przetargowej były prawidłowe i zgodne z warunkami instytucji zamawiającej”. Podkreśla też, że o kontrakt starały się też inne podmioty.

- Jako do jednej z pięciu firm Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej (SFDI) zwrócił się do nas z wnioskiem o udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia na rozwój IS EDAZ (elektroniczny system sprzedaży winiet autostradowych) i świadczenie powiązanych usług. Nasza oferta zakupowa, która została przygotowana zgodnie z warunkami instytucji zamawiającej, została oceniona i wybrana przez SFDI jako zwycięska oferta, dlatego zostaliśmy zaproszeni do zawarcia umowy - wyliczyła spółka.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jednocześnie na początku bieżącego tygodnia przekazała Państwowemu Funduszowi Infrastruktury Transportowej, że zamierza rozwiązać umowę bez żadnych roszczeń. Uzasadnia, że zdecydowała się na to, ponieważ jej reputacja została mocno nadszarpnięta.

Co na to Asseco Poland? - Rozumiemy decyzję Asseco Central Europe o gotowości odstąpienia na tym etapie od realizacji umowy bez żadnych konsekwencji dla zamawiającego. Dla nas nadrzędnym celem jest zawsze dobro klienta - przekazał Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland.

- Dla firmy IT najważniejsze jest dostarczenie rozwiązania w czasie, w budżecie i na warunkach, które są określone w umowie i rozstrzygniętym przetargu. To nie oferent ma oceniać, czy przetarg został ogłoszony przez instytucję państwową w sposób prawidłowy, czy nie. Od oceny sposobu przygotowania i poprowadzenia przetargu są inne instytucje w państwie - dodał Wiza.

Platforma za darmo od czeskich programistów open source

Decyzję SFDI o przyznaniu kontraktu Asseco Central Europe skrytykował m.in. Tomáš Vondráček, szef czeskiej agencji interaktywnej Actum. W miniony weekend zorganizował hackathon, w którym zadaniem było przygotowanie platformy do e-winiet.

W sobotę i niedzielę w hackathonie brało udział 60 programistów, w niedzielę wieczorem ogłosili, że platforma jest gotowa i dostępna dla wszystkich w modelu open source pod adresem fairznamka.cz. Może stanowić część planowanego systemu e-winiet.

Karel Havlíček, który zastąpił Vladimira Kremlika na stanowisku ministra transportu, stwierdził, że sprawdził działanie tej platformy i jest z niej zadowolony. Nie przesądził, czy zostanie ona wdrożona w całym kraju, natomiast zapowiedział, że zamierza anulować przetarg wygrany przez Asseco Central Europe.

Asseco przygotuje nowy system informatyczny dla Cyfrowego Polsatu

Pod koniec grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat za 1,17 mld zł kupił 17,99 mln walorów Asseco Poland stanowiących 21,68 proc. jej kapitału, a 184,1 tys. (0,22 proc. kapitału) za 12 mln zł przejęła tymczasowo spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza.

Kilka tygodni wcześniej Polkomtel, należący do Cyfrowego Polsatu operator sieci Plus wypowiedział Huawei umowę na wdrożenie zintegrowanego programu IT. Zawarł z chińskim koncernem ugodę, na mocy której zapłaci mu ok. 30 mln zł wynagrodzenia za wykonane prace. Jednocześnie zapowiedział, że jego nowy system będzie teraz przygotowywany przez Asseco.

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Asseco Poland zanotowała 2,74 mld zł przychodów i 181,5 mln zł zysku netto, wobec 2,22 mld zł wpływów i 141,3 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Asseco straci kontrakt za 15 mln euro, czescy programiści za darmo przygotowali platformę do e-winiet

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MaszTo
Tak zrobili, że poskładali coś na kolanie i nie zapewniają żadnego wsparcia. Nie sztuką jest napisać soft, tylko później go wdrożyć i utrzymywać wiele lat.
22 2
odpowiedź
User
aaa
Aż strach mysleć, ile dziesiąt miliardów możnaby zaoszczędzić na systemach ZUS....
2 5
odpowiedź
User
Progr
Tak zrobili, że poskładali coś na kolanie i nie zapewniają żadnego wsparcia. Nie sztuką jest napisać soft, tylko później go wdrożyć i utrzymywać wiele lat.
Ciekawe czy były wykonane testy wydajnościowe i bezpieczeństwa :)
8 0
odpowiedź