SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Asystent Google przeczyta na głos treść strony internetowej

Google rozpoczął wprowadzanie opcji czytania na głos artykułów publikowanych na stronach internetowych z wykorzystaniem platformy Asystent. Nowa funkcja ma działać w 42 językach, jednak według informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl na razie nie jest dostępna w polskiej wersji. Ma się pojawić do końca 2020 roku.

Article

Google poinformował, że zaczął wprowadzać zapowiadaną wcześniej funkcję czytania na głos treści stron internetowych. Według firmy opcja ma pomóc na zapoznawanie się z artykułami i tekstami publikowanymi online osobom mającym problemy ze wzrokiem czy czytaniem, ale jest adresowana także do użytkowników którzy w trakcie zapoznawania się z konkretną treścią chcą zająć się innymi sprawami niż śledzenie jej na ekranie smartfona.

„Hey Google, read it”

Nowa funkcja jest dostępna z poziomu Asystenta Google. Według zapowiedzi Ilekroć w telefonie z systemem Android w przeglądarce wyświetlany jest artykuł internetowy użytkownik może wydać komendę „Hey Google, read it”, a Asystent natychmiast przeczyta na głos treść strony internetowej.

Google wyjaśnia, że przeglądarka automatycznie przewija stronę i podświetla słowa, które są czytane na głos. Można również zmienić szybkość czytania i wybrać jeden z kilku dostępnych głosów.

Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego Asystent ma odczytywać zawartość stron w jak najbardziej naturalny sposób dostosowany do treści.

Po polsku do końca roku

Google zapowiada, że funkcję pozwalającą na głośne czytanie treści na stronach internetowych będzie wprowadzał stopniowo, docelowo ma być dostępna w 42 językach.

Według informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl od rzecznika polskiego oddziału Google nowa opcja Asystenta nie jest na razie dostępna w jego polskiej wersji, pojawi się jednak najdalej do końca 2019 r.

Zysk netto holdingu Alphabet, do którego należy Google wyniósł w IV kwartale 2018 roku 8,95 miliarda dolarów, w porównaniu do 3,02 miliarda dolarów straty w analogicznym okresie roku 2017. W tym samym czasie o 22 proc. zwiększył się przychód Alphabet - z 32,32 miliarda dolarów do 39,28 miliarda dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 39,12 miliarda dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 32,19 mld USD), a zysk operacyjny zwiększył się z 8,6 miliarda dolarów do 9,7 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Asystent Google przeczyta na głos treść strony internetowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
O wooow, polski program syntalk to już potrafił w 1997r
odpowiedź
User
mike
Asystentem pobawiłem się może przez 2 godziny. Teraz używam go tylko gdy jadę autem do wybierania połączeń.
odpowiedź
User
Googleasd
Słuch cały czas, nie wiadomo komu udostępni twoje dane...
odpowiedź