SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Przedsiębiorczości wzywa rządzących do zaprzestania ataków na media

- Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania wszelkich praktyk, które ograniczają niezależność mediów i manipulują informacjami przekazywanymi społeczeństwu. Nie dajmy sobie odebrać wolnych mediów! - napisała Rada Przedsiębiorczości w oświadczeniu. To reakcja na doniesienia naczelnych Onetu i WP o naciskach partii rządzącej na ich portale.

fot. Pixabayfot. Pixabay

W artykule „Sen wariata na kampanijnym szlaku, czyli setny apel w obronie wolnych mediów” redaktor naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta opisał, że obóz rządzący na różne sposoby chciał uzyskać wpływ na portal. - Gdy zaczęły się u nas pojawiać teksty śledcze, pojawiła się też propozycja kupienia WP przez jedną ze spółek skarbu państwa. Gdy propozycja została kategorycznie odrzucona, pojawiła się inna: robienia wspólnych interesów – stwierdził.

Naczelni WP i Onetu opisali próby nacisków władzy na media

Paweł Kapusta wskazał też inne próby nacisku ze strony sektora państwowego na Wirtualną Polskę. - Ot, choćby przekaz od prezesa państwowej instytucji do członka zarządu WP z podpowiedzią, których dziennikarzy należałoby zwolnić, a których zatrudnić. Pojawiły się konkretne nazwiska i stanowiska, w tym konkretny kandydat na wicenaczelnego - niemal tak, jak opisał to przed kilkoma dniami redaktor Węglarczyk - napisał.

Kilka dni wcześniej Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onetu, napisał, że osoba związana z PiS sugerowała mu, jakie powinny być relacje redakcji portalu z władzą.

 - Gdy poprosiłem rozmówcę, by powiedział mi, czym dla niego jest niezależność dziennikarska, ten odpowiedział mi, co powinienem zrobić, żeby niezależny był Onet: "Gdyby pana redakcja miała być naprawdę niezależna, to powołałby pan na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego osobę, która odpowiadałaby za to, żeby w Onecie reprezentowany był punkt widzenia rządu. Ten człowiek nie powinien być jednak podległy panu, lecz bezpośrednio zarządowi firmy - opisał Węglarczyk.

Rada Przedsiębiorczości podkreśliła, że „z oburzeniem odbiera wstrząsające informacje o naciskach wywieranych na wolne media przez przedstawicieli i wysłanników władz rządowych”.

- Jako obywatele i przedsiębiorcy, przypominamy, że rolą wolnych mediów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, nie jest prezentowanie perspektywy rządowej, tylko patrzenie władzy na ręce. Każdej władzy i każdemu politykowi niezależnie od opcji politycznej. Zamawiane, sterowane i kontrolowane media przestają być czwartą władzą. Stają się jej tubą propagandową. Porażającą próbką jakości takiego dziennikarstwa jest obecnie skrajnie upartyjniona „publiczna” Telewizja Polska – czytamy w oświadczeniu Rady.
Czy zgodnie z wolą rządzących polityków tak mają wyglądać wszystkie media w Polsce? Czy podobnie jak w Moskwie niezależne dziennikarstwo ma stać się działalnością niszową lub dysydencką? - pyta Rada Mówimy temu twarde nie! - dodaje.

Rada: atak na wolne media łamie standardy

Rada przypomina, że w Polsce wciąż obowiązuje prawo i wciąż jesteśmy członkiem Unii Europejskiej.

- Atak na wolne media łamie standardy, które dla całego wolnego świata pozostają nienaruszalnym fundamentem. To bardzo niepokojący sygnał dla wszystkich – krajowych i zagranicznych partnerów, inwestorów i przedsiębiorców – że w Polsce firmy nie zawsze są chronione przez prawo. To zapowiedź, że w razie konfliktu z aparatem państwa nie tylko stoją one na straconej pozycji, ale też muszą się liczyć z nieczystymi zagraniami. Po raz kolejny, podobnie jak w przypadku skandalicznych postępowań KRRiT przeciwko TVN, TVN24, Tok FM czy Radiu Zet, atak na portale internetowe opiera się na wykorzystaniu instytucji państwowych oraz kontrolowanych przez nie spółek – pisze Rada Przedsiębiorczości.

- Te działania nie licują z międzynarodową pozycją Polski jako lidera demokratycznych zmian, z której jeszcze nie tak dawno byliśmy dumni. Cofają nas do niechlubnych czasów cenzury i partyjnej propagandy – czytamy w oświadczeniu.

Rada wzywa „do natychmiastowego zaprzestania wszelkich praktyk, które ograniczają niezależność mediów i manipulują informacjami przekazywanymi społeczeństwu”. - Wyrażamy solidarność z redakcjami Onetu i Wirtualnej Polski oraz wszystkimi redakcjami, dziennikarzami i spółkami medialnymi, które stawiają na pierwszym miejscu misję dostarczania obywatelom rzetelnej informacji o otaczającej nas rzeczywistości - napisano w oświadczeniu.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

Dołącz do dyskusji: Rada Przedsiębiorczości wzywa rządzących do zaprzestania ataków na media

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
h
To już czas, żeby pisać kredą po chodnikach!
odpowiedź
User
wis
To już czas, żeby pisać kredą po chodnikach!
Idz się pobawić w piaskownicy , albo naucz się pisać w szkole,kredą na tablicy .
odpowiedź
User
Berliza
PiSowi marzy się Rosja/Białoruś w Polsce i z przyjemnością czerpia z nich wzorce garściami.
odpowiedź