SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ataki na nadajniki sieci 5G. „Odpowiadamy akcjami edukacyjnymi i poprzez działania służb”

Aktywnie przeciwdziałamy atakom przeciwników telefonii mobilnej i 5G na maszty telekomunikacyjne: odpowiadamy akcjami edukacyjnymi, ale też poprzez działania służb - powiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Article

Wiceszefowa MC zauważyła, że niszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej obserwowane do tej pory w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, gdzie spłonęło już blisko sto masztów telefonii mobilnej, staje się faktem także w Polsce.

"Od kilku tygodniu obserwujemy wzmożony ruch środowisk antykomórkowych, które niszczą infrastrukturę telekomunikacyjną. Dwa przypadki podpalenia masztów telefonii komórkowej, które zostały opisane w mediach, nie są niestety jedyne" - powiedziała Wanda Buk, dodając, że pierwszy tego typu przypadek miał miejsce w zeszłym roku. "Był on nawet w pewnym sensie zabawny. Grupa, która niszczyła maszt, jednocześnie zdawała relację ze swojej akcji na żywo w internecie, do czego niezbędny był tenże niszczony przez nich maszt" - opisała.

Buk zapewniła, że resort cyfryzacji robi, co w jego mocy, by uniemożliwiać działania przeciwników 5G i telefonii mobilnej, a także, by uspokoić emocje społeczne i rozwiewać obawy związane z tą technologią.

"To nie jest łatwe zadanie, bo środowiska antykomórkowe bardzo łatwo generują lęk, powielają alarmistyczne treści, zwłaszcza w kontekście epidemii koronawirusa i 5G. My możemy tylko merytorycznie odnosić się do nich i uspokajać, a bardzo trudno jest ugasić emocje wykładem z fizyki, zwłaszcza że społeczeństwo niewiele wie na ten temat" – powiedziała PAP.

Jak wskazała, resort cyfryzacji stawia przede wszystkim na akcje informacyjne i edukacyjne, które prowadzone są już od ponad roku. Spodziewa się także, że po ostatnich incydentach społeczeństwo będzie nimi bardziej zainteresowane, gdyż epidemia koronawirusa uświadomiła ludziom, jak ważną rolę odgrywa w ich życiu internet i telefonia komórkowa.

"Trzeba mieć świadomość, że to nie tylko przestępstwa związane z niszczeniem mienia, ale też działania, które godzą w bezpieczeństwo państwa. Ostatnie miesiące pokazały, jak kluczowa jest infrastruktura telekomunikacyjna w codziennym funkcjonowaniu zarówno obywateli, jak i instytucji państwowych. Chodzi także o działania np. służb ratowniczych czy sieci energetycznej, która też przecież jest sterowana przez internet" - mówiła.

Zwróciła też uwagę, że nie da się chronić masztów w sposób bardziej bezpośredni, gdyż jest ich zbyt dużo.

"Masztów telefonii komórkowej jest w Polsce kilka tysięcy, więc nie można przy każdym postawić strażnika. Część z nich jest monitorowana, ale pozwala to tylko na działanie reaktywne. Mamy też jednocześnie świadomość, że działania ruchu antykomórkowego i rozsiewanie dezinformacji na temat szkodliwości 5G nie bierze się znikąd, że są to celowe działa, a grupy te otrzymują finansowanie" - powiedziała.

Dodała, że sprawą zajmują się także służby. Jak poinformowała, toczą się postępowania w tej sprawie, choć - jak wskazała - uważa, że sytuacji nie rozwiążą np. wyższe kary dla sprawców podpaleń masztów.

"Osobiście uważam, że zaostrzanie kar nie da efektów, bo emocje społeczne, które generują te grupy nie opadną, a mogą się jeszcze zaostrzyć" - powiedziała.

Wskazała, że choć akcje edukacyjne nie wpłyną na samych podpalaczy masztów, to chodzi w nich również o to, by działania przeciwników 5G przestały padać na podatny grunt w lokalnych społecznościach. Dlatego - jej zdaniem - inicjatywa MC, które udostępnia informacje na temat 5G m.in. na swojej stronie internetowej - są tym bardziej istotne.

Według Buk mieszkańcy protestują przeciw masztom z powodu obaw o negatywny wpływ promieniowania na zdrowie, ale także ze względów estetycznych. Jednak - jak podkreśliła - maszty są wysokie właśnie dlatego, by zapewnić jak największą odległość nadajników od ludzi. "Za naszą zachodnią granicą maszty są znacznie niższe i mniej rzucają się w oczy, ale dlatego, że są instalowane na ścianach, czego w Polsce unikamy" - zauważyła.

Kilka dni temu informowaliśmy o podpaleniu masztów sieci telekomórkowej w Łodzi. Apel o stanowcze ściganie przestępców niszczących takie maszty i szerzących dezinformację wystosowała też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

"Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciw infrastrukturze o charakterze krytycznym. Oprócz dezinformacji, mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków" – podkreśliła PIIT w swoim oświadczeniu. Izba zwróciła się m.in. do rządu, samorządów oraz organów ścigania, apelując o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą działanie technologii, od której - jak wskazała - zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa.

Czytaj także: Inea i T-Mobile z najszybszym internetem w maju. 5G w Plusie ze średnią 244 Mb/s

5G w Play, Orange i Plusie

11 maja br. sieć w standardzie 5G opartą na częstotliwości 2,6 GHz TDD uruchomił Plus (grupa Cyfrowy Polsat) we współpracy z firmą Ericsson. Sieć 5G w Plusie funkcjonuje w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, obecnie w jej zasięgu znajduje się ok. 900 tys. użytkowników.

Z kolei na początku czerwca br. Orange Polska zapowiedział, że od 1 lipca br. rozpocznie w Polsce pierwszy etap wprowadzania usług 5G dla swoich klientów. W zasięgu usługi pod marką #hello5G wykorzystującej pasmo 2100 MHz będzie prawie 6 mln użytkowników, m.in. w Warszawie, Łodzi, Katowicach oraz Krakowie.

Play uruchomił własną sieć 5G. Obecnie jest ona dostępna w 33 miastach w kraju, wśród nich są zarówno mniejsze miejscowości, jak i duże miasta - Warszawa, Kraków, Wrocław i Toruń. Według zapowiedzi do końca czerwca 2020 r. 5G w Play ma działać w 53 miastach w kraju. Sieć 5G w Play wykorzystuje pasmo 2100 MHz.

Dołącz do dyskusji: Ataki na nadajniki sieci 5G. „Odpowiadamy akcjami edukacyjnymi i poprzez działania służb”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
test
Ha ha ha. Akcej edukacyjne? Większość ludzi nie wie jak działa smartfon, internet czy kuchenka mikrofalowa. 5G to dla nich totalna magia. Tak samo, kiedy usłyszą o wirusie lub szczepionkach. Biologia jest o wiele bardziej zaawansowana od dzisiejszych technologii, także czarno to widzę.
odpowiedź
User
Arek
Ha ha ha. Akcej edukacyjne? Większość ludzi nie wie jak działa smartfon, internet czy kuchenka mikrofalowa. 5G to dla nich totalna magia. Tak samo, kiedy usłyszą o wirusie lub szczepionkach. Biologia jest o wiele bardziej zaawansowana od dzisiejszych technologii, także czarno to widzę.
Lepiej próbować tłumaczyć ludziom, że to nic szkodliwego, bo zaczyna sięz tego robić polowanie na czarownice w świecie, w którym nie ma czarownic.
odpowiedź
User
Normals
Aaaby mieć jeeeeeeszzcze szybszy internet w kieszeni jestem chętny na zwięszoną stukrotnie dawkę promieniowania elektromagnetycznego o niezbadanym oddziaływaniu na moje dzieci od poczęcia, aż do śmierci. Zdrówka życzę?
odpowiedź