SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM Grupa: wpływy 30 proc. w górę, 10 mln zł zysku netto, odbicie w produkcji ważniejsze niż koniec ATM Rozrywki

W zeszłym półroczu przychody ATM Grupy, zajmującej się głównie produkcją programów tv i seriali, zwiększyły się o 29,8 proc. do 111,39 mln zł mimo zakończenia emisji kanału ATM Rozrywka. Zysk netto firmy poszedł w górę z 8,78 do 9,97 mln zł.

Andrzej Muszyński, prezes ATM Grupy, fot. Jacek Poremba / materiały prasoweArticle

Zdecydowanie najważniejszym pionem biznesowym ATM Grupy pozostaje produkcja telewizyjno-filmowa, przy czym jej udział w łącznych przychodach zmalał rok do roku z 69,6 do 66,2 proc. Przychody tego segmentu zwiększyły się z 59,77 do 73,77 mln zł (z czego 63,72 mln zł to wpływy zafakturowane, a 10,03 mln zł - szacowane).

Wynika to z większe liczby realizowanych projektów niż w pierwszej połowie ub.r., gdy po wybuchu epidemii wstrzymano na kilka miesięcy prace na planach zdjęciowych. W sprawozdaniu firma podała, że z zeszłym półroczu w 42 kanałach emitowano 50 zrealizowanych przez nią seriali i programów.

Rentowność pionu zmalała: zysk EBITDA spadł z 15,35 do 9,07 mln zł, a zysk netto - z 7,37 do 5,39 mln zł. To konsekwencja głównie spadku wartości amortyzacji aktywów programowych z 5,14 do 1,21 mln zł (przed rokiem firma udzieliła Sony Pictures Entertainment licencji na emisję drugiego sezonu serialu „Znaki”).

Pion zarządzania aktywami trwałymi, obejmujący m.in. wynajem studiów, biur i usługi z wykorzystaniem sprzętu i wozów transmisyjnych, osiągnął wzrost przychodów z 20,39 do 28,72 mln zł, zysku EBITDA z 6,42 do 10,55 mln zł i wyniku netto z 1,2 mln zł straty do 2,5 mln zł zysku.

- Ilość obsługiwanych produkcji serialowych i fabularnych wzrosła do liczb porównywalnych z okresem przed pandemią. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku realizacji innych usług, np. wozami realizacyjnymi czy też posiadanym sprzętem oświetleniowym. Jedynie usługi efektowym sprzętem oświetleniowym nie osiągnęły jeszcze wymiaru sprzed pandemii. Jest to głównie związane ze szczególnym zagrożeniem sanitarnym imprez masowych, na które organizatorzy często nie otrzymują zgody na realizację - opisano w sprawozdaniu.

Ten pion obejmuje też nową spółkę zależną Black Photon, od grudnia ub.r. zajmującą się kompleksowymi usługami postprodukcji filmowej i telewizyjnej. - Spółka bardzo szybko pozyskuje nowych klientów i obsługuje coraz więcej nowych projektów - podano.

Przychody segmentu nadawania poszły w dół z 7,39 do 2,69 mln zł, natomiast wynik EBITDA zwiększył się z 211 tys. zł straty do 69 tys. zł zysku, a strata netto zmalała z 1,14 mln zł do 297 tys. zł.

Stanowiąca ten pion stacja ATM Rozrywka 24 lutego br. zakończyła nadawanie, po tym jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła koncesji na jej emisję w naziemnej telewizji cyfrowej. ATM Grupa skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten pod koniec kwietnia przychylił się do niej (orzeczenie jest nieprawomocne).

W sprawozdaniu firmy podkreślono, że „intencją zarządu jest wznowienie nadawania tak szybko, jak tylko sprawa koncesji zostanie pozytywnie rozstrzygnięta”, a spółka „utrzymuje niezbędne zasoby, które umożliwią jej rozpoczęcie nadawania bezzwłocznie po przyznaniu koncesji i ponosi koszty z tym związane, jednocześnie nie generując przychodów z tego tytułu”.

W pionie deweloperskim ATM Grupa osiągnęła wzrost przychodów z 6,11 do 16,13 mln zł, zysku EBITDA - z 303 tys. zł do 1,73 mln zł i zysku netto z 247 do 849 tys. zł. - Liczba jednostek, która została sprzedana w pierwszym półroczu 2021 roku była dużo wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - zaznaczono w sprawozdaniu.

Dodano, że spółka zależna ATM Inwestycje sprzedała mieszkania w kolejnych etapach przedsięwzięcia „Błękitne oraz kontynuowała realizację projektów deweloperskich w Bielanach Wrocławskich, Wrocławiu i Radomierzycach, natomiast spółka ATM Living dalej budowała domy szeregowe w Szwecji.

Zysk z posiadanego przez ATM Grupę pakietu akcji spółki Boombit produkującej aplikacje i gry mobilne zmalał z 2,43 do 1,78 mln zł. Natomiast w zakresie działalności pozostałej (to m.in. sprzedaż towarów, usługi biura rachunkowego, sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych, organizację wydarzeń, wpływy odsetkowe z lokat bankowych oraz z udzielonych pożyczek) przychody zwiększyły się z 442 do 471 tys. zł, wynik EBITDA poszedł w dół z 42 tys. zł zysku do 171 tys. zł straty, a strata netto pogłębiła się z 47 do 248 tys. zł.

Łączny zysk EBITDA ATM Grupy zmalał z 21,38 do 20,61 mln zł. Natomiast zysk operacyjny zwiększył się z 6,56 do 10,92 mln zł, a zysk netto - z 7,65 do 9,97 mln zł.

W zeszły piątek na koniec sesji kurs giełdowy ATM Grupy wynosił 4,52 zł, co daje kapitalizację w wysokości 360 mln zł.

W czerwcu firma wypłaciła akcjonariuszom 12,645 mln zł dywidendy, po 15 groszy na akcję.

Dołącz do dyskusji: ATM Grupa: wpływy 30 proc. w górę, 10 mln zł zysku netto, odbicie w produkcji ważniejsze niż koniec ATM Rozrywki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl