SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmalały przychody i zysk ATM Grupy, jedna trzecia wpływów od Polsatu

W ub.r. przychody ATM Grupy spadły o 22,3 proc. do 193,5 mln zł, a zysk netto - z 30,75 do 18,84 mln zł. Firma liczy, że dzięki szczepieniom w br. epidemia mniej zaszkodzi jej działalności.

Andrzej Muszyński, prezes ATM Grupy, fot. Jacek Poremba / materiały prasoweAndrzej Muszyński, prezes ATM Grupy, fot. Jacek Poremba / materiały prasowe

Przychody krajowe ATM Grupy zmalały z 231,65 do 182,55 mln zł, a te z zagranicy - z 17,39 do 10,96 mln zł.

Wynika to przede wszystkim ze wstrzymania prac na planach zdjęciowych od połowy marca do końcówki maja po wybuchu epidemii. Nie organizowano też wtedy wydarzeń, m.in. meczów, do których transmisji sprzęt wypożycza ATM Grupa.

- Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia spowodowały ograniczenia działalności wszystkich spółek w grupie. Było to bezprecedensowe wydarzenie. W trosce o bezpieczeństwo naszych pracowników i współpracowników zmieniliśmy zasady pracy na planach filmowych, wprowadzając szereg zabezpieczeń. Zmniejszenie produkcji i konieczne inwestycje w covidowe BHP odbiło się na naszych wynikach - skomentował prezes firmy Andrzej Muszyński w sprawozdaniu finansowym.

Jedna trzecia wpływów od Polsatu

Ponad 60 proc. wpływów ATM Grupy pochodzi z produkcji seriali, programów telewizyjnych i filmów. W ub.r. przychody w tym zakresie poszły w dół o 29,6 proc. do 111,98 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. w 42 kanałach telewizyjnych emitowano 58 seriali i programów zrealizowanych przez ATM Grupę, ponadto premierę miały serial „W głębi lasu” na Netfliksie i film „Jak zostać gwiazdą”. - Pandemia spowodowała nieuniknione opóźnienia w realizacji niektórych naszych planów, nie wpłynęła jednak zasadniczo na zmianę strategii spółki. Umacniamy pozycję lidera na krajowym rynku producenckim w segmencie fabularnej produkcji telewizyjnej, rozszerzając obecność ATM Grupy w produkcji niefabularnej - zapewnił Andrzej Muszyński.

Zdecydowanie najwięcej projektów firma realizuje dla Polsatu, w ub.r. nadawca zapewnił 33,3 proc. jej łącznych wpływów. Natomiast udział Telewizji Polskiej wyniósł 11,4 proc.

Rentowność EBITDA pionu produkcji telewizyjno-filmowej ATM Grupy poszła w górę z 12,7 do 22,6 proc., a zysk EBITDA - z 20,26 do 25,36 mln zł. Natomiast zysk netto zmalał z 14,01 do 11,57 mln zł.

- Od grudnia 2020 rozpoczęła działalność nasza nowa spółka Black Photon, która specjalizuje się w zaawansowanej technologicznie postprodukcji dla segmentu premium (Netflix, HBO, Canal+) oraz rynku reklamowego - dodał Muszyński.

Mniejszy zysk z wynajmu sprzętu

Przychody z zarządzania aktywami trwałymi - czyli wynajmu sprzętu, studiów i wozów transmisyjnych oraz usług z ich wykorzystaniem - zmalały z 71,49 do 49,44 mln zł.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę, że po paraliżu eventów w drugim kwartale i mocnym odbiciu w trzecim, w czwartym kwartale sytuacja epidemiczna znów się pogorszyła. - W najwyższym reżimie sanitarnym spółka ATM System realizowała projekty, które nie zostały odwołane lub przeniesione. Z dużymi utrudnieniami odbywały się rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy. Poza nimi spółka realizowała obsługę techniczną gali sportów walki Fame MMA oraz KSW. Odbyły się również mistrzostwa Polski w skokach narciarskich oraz mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej. Spółka kontynuowała projekty studyjne, m.in. takie jak „The Voice of Poland”, „Taniec z Gwiazdami” czy „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” - wyliczono.

Zysk EBITDA tego segmentu poszedł w dół z 30,13 do 19,16 mln zł, a zysk netto - z 10,35 do 2,43 mln zł.

ATM Rozrywka zniknęła z multipleksu

Pion nadawania telewizyjnego, od wiosny 2019 roku obejmujący wyłącznie kanał ATM Rozrywka, zanotował spadek przychodów z 21,97 do 16,84 mln zł, zysku EBITDA z 6,01 mln zł do 109 tys. zł oraz wyniku netto z 3,29 mln zł zysku do 2 mln zł straty.

Kanał do końcówki 25 lutego był nadawany w naziemnej telewizji, według danych Nielsen Audience Measurement w lutym miała 1,35 proc. udziału w jej oglądalności. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła koncesji dla stacji, uzasadniając, że w wyznaczonym terminie nie otrzymała wniosku od nadawcy. Z początkiem maja miejsce kanału w naziemnej telewizji zajęła Antena HD, której nadawca wygrał konkurs na koncesję.

ATM Grupa zaskarżyła działania KRRiT w tej sprawie, a sąd pod koniec kwietnia uchylił decyzję regulatora o odmowie przywrócenia terminu na złożenie wniosku koncesyjnego.

Więcej z deweloperki i akcji BoomBitu

Przychody firmy z działalności deweloperskiej zwiększyły się z 22,52 do 32,24 mln zł, wynik EBITDA - ze 132 tys. zł straty do 3,05 mln zł zysku, a wynik netto - z 224 tys. zł straty do 2,55 mln zł zysku.

Spółka zależna ATM Grupy sprzedaje lokale mieszkalne z trzech projektów deweloperskich i realizuje kolejne trzy we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach.

ATM Grupa ma 29,81 proc. akcji spółki BoomBit produkującej gry i inne aplikacje mobilne. W ub.r. zanotowała dzięki temu 3,9 mln zł zysku netto, wobec 3,04 mln zł rok wcześniej.

W zakresie pozostałej działalności przychody firmy zmalały rok do roku z 1,28 mln zł do 889 tys. zł, wynik EBITDA spadł z 495 tys. zł zysku do 51 tys. zł straty, a zysk netto wzrósł z 273 do 394 tys. zł.

Wydatki i zysk w dół

Koszty sprzedanych usług, towarów i produktów poszły w dół z 203,48 do 166,41 mln zł, a koszty ogólnego zarządu - z 16,15 do 14,94 mln zł.

Zmalały też wyniki rentowności. Zysk EBITDA zmniejszyły się z 55,75 do 46,64 mln zł, zysk operacyjny - z 34,89 do 18,06 mln zł, a zysk netto - z 30,75 do 18,84 mln zł.

Wyniki ATM Grupy zależne od sytuacji epidemicznej

Zarząd ATM Grupy stwierdził w sprawozdaniu że spodziewa się „ograniczonego wpływu pandemii na wyniki finansowe 2021 roku zarówno po stronie przychodów, jak i wyniku operacyjnego”.

- Skala wpływu pandemii na wyniki finansowe 2021 roku zależeć będzie m. in. od tempa i skuteczności prowadzonych szczepień przeciwko COVID- 19, a tym samym ograniczania dalszego rozprzestrzeniania się epidemii w kraju, skuteczności stosowanych procedur sanitarnych na planach zdjęciowych oraz działań spółki w obszarze oszczędności kosztowych - wyliczono.

Dodano, że w perspektywie długoterminowej wyniki ATM Grupy będą zależne od skutków epidemię na całą gospodarkę, a także branże, w których obecna jest firma.

W drugiej połowie kwietnia zarząd ATM Grupy zarekomendował walnemu zgromadzeniu, żeby firma wypłaciła w br. 12,64 mln zł dywidendy, po 15 groszy na akcję. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/atm-grupa-dywidenda-2021-rok-ile-wyniesie

Największymi akcjonariuszami spółki są Dorota Michalak-Kurzewska i Tomasz Kurzewski, mają walory stanowiące 40,01 proc. kapitału i 52,87 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Natomiast do Zygmunta Solorza należą akcje 17,42 proc. akcji dających 13,69 proc. głosów na walnym.

W miniony piątek na koniec sesji kurs ATM Grupy wynosił 4,10 zł, co daje kapitalizację w wysokości 345,63 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Zmalały przychody i zysk ATM Grupy, jedna trzecia wpływów od Polsatu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Bardzo niebezpieczne uzależnienie finansowe. Niewiele brakuje do przejęcia firmy przez Polsat.
odpowiedź
User
Edek
Gdyby nie Solorz ATMu by nie było. Muszyński jest tak dobrym menadżerem, że gdyby nie żona to nigdy nie zarządzałby taką firmą.
odpowiedź
User
muszynaiwny
Facet na stanowisku a nie wie,że covid i szczepienia to tylko pretekst? Pretekst,który sie nie skończy za chwile bo ma posłużyć wiekszym celom...
odpowiedź