SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM zainwestuje 190 mln zł

Spółka teleinformatyczna ATM sprecyzowała cele planowanej od wielu miesięcy emisji akcji, która ma sfinansować inwestycję na kwotę 190 mln zł zaplanowane na najbliższe 1,5 roku.

ATM planuje m.in. zakup mniejszościowego pakietu akcji międzynarodowego operatora telekomunikacyjnego i rozpoczęcie świadczenia usług transmisji danych dla małych i średnich firm.

"Zarząd ATM SA zamierza pozyskać kapitał emitując akcje w ramach kapitału docelowego. W pierwszej transzy zostaną wyemitowane akcje na pokrycie zawartych umów inwestycyjnych (KLK i Sputnik) oraz na pokrycie potrzeb inwestycyjnych spółki w okresie 6 kwartałów. Łączne potrzeby inwestycyjne zostały określone na około 190 mln zł" - głosi komunikat ATM, opublikowany w poniedziałek wieczorem.

Za udziały objęte w KLK Technologie Informatyczne Sp. z o.o. ATM zapłaci 14,96 mln zł. Umowa w sprawie objęcia udziałów tej spółki została zawarta 31 października 2006 roku. KLK to integrator specjalizujący się w wykonawstwie zaawansowanych systemów infrastruktury centrów danych. Przejęcie udziałów w Sputnik Software Sp. z o.o. będzie kosztowała ATM 3 mln zł. Poznański Sputnik Software specjalizuje się w systemach informatycznych dla administracji publicznej.

ATM zrezygnował z przejęcia jednego z krajowych operatorów telekomunikacyjnych i zamiast tego planuje wydać około 40 mln zł na budowę telekomunikacyjnej infrastruktury dostępowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek administracji, podano także.

Spółka chce do tego celu wykorzystać technologie radiowe i łącza TP SA w ramach tzw. umowy BSA (bitstream access). Rynek spekulował wcześniej, że ATM jest zainteresowany przejęciem Crowley Data Poland (CDP), jednego z większych niezależnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.

"Pozwoli to na szybkie uzyskanie dostępu do strategicznego segmentu rynku bez konieczności przejmowania innej spółki. Inwestycja będzie co prawda realizowana trochę dłużej, ale w sposób bardziej efektywny. Przewidywana wielkość nakładów wyniesie ok. 40 mln zł" - czytamy w komunikacie ATM.

Teleinformatyczna spółka planuje również objęcie mniejszościowego pakietu udziałów nowej emisji międzynarodowego operatora telekomunikacyjnego, prowadzącego działalność głównie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

"Przewidywana wielkość inwestycji wyniesie ok. 15 mln euro i będzie stanowiła wstęp do dalszego zaangażowania kapitałowego, włącznie z możliwością objęcia w przyszłości udziału większościowego. Inwestycja pozwoli na osiągnięcie znaczącej pozycji w świadczeniu usług hurtowej transmisji danych w tym regionie Europy i budowę operatora telekomunikacyjnego nowej generacji o znaczeniu międzynarodowym" - podał ATM.

Na rozbudowę infrastruktury operatorskiej, głównie poprzez budowę kolejnych łączy światłowodowych w miastach oraz poszerzenie szkieletu sieci z 1 Gb/s do 10 Gb/s, ATM che wydać ok. 55 mln zł.

Z kolei budowa platform technologicznych dla usług sieciowej dystrybucji treści oraz infrastruktury do świadczenia innowacyjnych usług spółek zależnych (głównie mPay i Cineman) ma pochłonąć ok. 30 mln zł.

Cineman Sp. z o.o. oferuje usługi cyfrowej dystrybucji treści filmowych, informacyjnych i rozrywkowych. W najbliższych tygodniach spółka uruchomi usługę wideo na żądanie w sieci jednego z operatorów lokalnych w Warszawie. Spółka mPay SA, oferuje usługi systemu płatności mobilnych np. przy pomocy SMS-ów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ATM zainwestuje 190 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl