SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Audioteka urosła o 11 proc., bez dywidendy dla poprzednich akcjonariuszy

W ub.r. Audioteka, niedawno przejęta przez Wirtualną Polskę, przy wzroście skonsolidowanych przychodów o 11,4 proc. do 89,12 mln zł osiągnęła 6,7 mln zł zysku netto. Nie podzieliła się zyskiem z poprzednimi akcjonariuszami, sprzeciwili się temu mniejszościowi wspólnicy Marcin Beme i Ondrej Tomek.

Przychody grupy Audioteka z audiobooków wzrosły z 78,58 do 87,59 mln zł, a ze sprzedaży usług - z 1,4 do 1,52 mln zł. Firma ze swoją ofertą jest obecna w Polsce, a także na kilku rynkach zagranicznych, m.in. Niemczech, Czechach, Turcji, na Litwie i w krajach hiszpańskojęzycznych.

Najważniejszymi rynkami dla Audioteki pozostają Polska i Niemcy, przy czym ich udział w łącznych przychodach maleje - w 2020 roku wynosił ponad 90 proc., a w ub.r. niecałe 80 proc.

- Rok 2021 upłynął pod znakiem zwiększonych inwestycji zarówno w technologię jak i treści cyfrowe ale również charakteryzował się dynamicznym wzrostem bazy subskrybentów Audioteki w ramach nowej oferty abonamentowej Audioteka Klub - podkreślono w sprawozdaniu firmy.

Audioteka sama produkuje wiele książek audio, słuchowisk i podcastów, w ub.r. zrealizowała 70 nowych tytułów. - Treści oryginalne, pisane specjalnie pod format audio przez pisarzy, scenarzystów filmowych i teatralnych jak i znanych dziennikarzy czy youtuberów z każdym miesiącem stawały się coraz bardziej istotnym elementem oferty produktowej - zaznaczono.

Przy okazji niedawnej sprzedaży kontrolnego pakiety Audioteki spółce zależnej Wirtualnej Polski podano, że platforma ma w katalogu ponad 20 tytułów i ok. 215 tys. użytkowników.

10 pracowników więcej

Na działalność operacyjną grupa Audioteka w ub.r. przeznaczyła 80,72 mln zł, o 12,3 proc. więcej niż w 2020 roku. Koszty usług obcych wzrosły z 58,41 do 63,79 mln zł, wynagrodzeń - z 9,08 do 10,71 mln zł, a amortyzacji i odpisów - z 4,28 do 5,95 mln zł.

Na koniec ub.r. w grupie Audioteka pracowały 94 osoby, o 10 więcej niż rok wcześniej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

5,35 mln zł na kapitał zapasowy

Skonsolidowany zysk operacyjny firmy zwiększył się z 8,44 do 8,67 mln zł, a przy wyższych kosztach finansowych i kwocie podatku dochodowego zysk netto zmalał z 6,96 do 6,69 mln zł.

Sama spółka Audioteka jednostkowo przy wzroście przychodów z 68,69 do 72,68 mln zł zanotowała spadek zysku netto z 5,73 do 5,35 mln zł. Na koniec ub.r. 30,7 proc. udziałów spółki miał jej założyciel i były szef Marcin Beme. 27,3 proc. należało do WEV Partners Limited, 25,4 proc. do GPV I FIZAN, 9,4 proc. do Ondreja Tomka, 0,4 proc. do Przemysława Gacka (to szef i główny akcjonariusz Grupy Pracuj), a 6,8 proc. do Stacji Służew, spółki zależnej holdingu Wirtualna Polska.

Akcjonariusze w zeszłym tygodniu na walnym zgromadzeniu postanowili, że zeszłoroczny zysk netto trafi w całości na kapitał zapasowy. Pełnomocnicy Marcina Beme i Ondreja Tomka zagłosowali przeciw tej decyzji i zażądali zaprotokołowania ich oświadczeń (nie podano ich treści w protokole przesłanym do KRS). Przedstawiciele obu akcjonariuszy opowiedzieli się zresztą także przeciw zatwierdzeniu sprawozdań finansowych Audioteki z ub.r.

Na koniec ub.r. firma miała na rachunkach bankowych 26,33 mln zł, wobec 20,83 mln zł rok wcześniej. Natomiast kwota udzielonych pożyczek i innych należności w ciągu roku zmalała z 3,92 do 3,55 mln zł.

Wirtualna Polska wyceniła Audiotekę na 156 mln zł

Pod koniec września Stacja Służew przejęła 27,3 proc. akcji Audioteki od WEV Partners Limited (zapłaciła 44,9 mln zł) i 25,4 proc. od GPV I FIZAN (za 44 mln zł), dodatkowo za 6,5 mln zł obejmie warranty subskrypcyjne uprawniające do nabycia prawie 78 tys. akcji Audioteki.

Na potrzeby przejęcia implikowaną wartość przedsiębiorstwa Audioteki oszacowano na 156,4 mln zł.

Wirtualna Polska zapowiedziala, że w Audiotece dalej będzie pracował obecny zespół zarządzający. Filarami wzrostu w kolejnych latach mają być m.in. dalsze inwestycje w treści własne (w tym krótkometrażowe), promocja programu subskrypcyjnego Audioteki wraz z innymi usługami subskrypcyjnymi WP oraz intensyfikacja działań marketingowych na rynku polskim i zagranicą.

Dołącz do dyskusji: Audioteka urosła o 11 proc., bez dywidendy dla poprzednich akcjonariuszy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Wszystko fajnie, ale nie da się współdzielić zakupionych książek z rodziną. Trzeba przystąpić do klubu Audioteki - co jest płatne. Można pobrać plik MP3 i przekazać, ale to nie jest wygodne. Inna sprawa. Ciekawe, czy Ci mniejszościowi akcjonariusze pozwolą wypłacić dywidendę w przyszłym roku, bo jak nie to ta inwestycja może nie okazać się aż tak dochodowa dla Wirtualnej Polski...
odpowiedź