SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Audioteka: wpływy wzrosły o 23 proc., a zysk do 4,2 mln zł. Firma dalej szuka inwestorów

W ub.r. przychody sprzedażowe grupy kapitałowej Audioteka poszły w górę o 22,8 proc. do 62,1 mln zł, a zysk netto zwiększył się z 1,46 do 4,22 mln zł. Firma chce rozszerzyć działalność na rynkach niemiecko- i hiszpańskojęzycznych, dalej szuka też inwestorów.

Marcin Beme, główny akcjonariusz AudiotekiArticle

Audioteka oferuje w internecie audiobooki, przede wszystkim w modelu abonamentowym, a od kilku lat zajmuje się też ich produkcją. W Polsce działa od 11 lat, w 2011 roku weszła na rynek czeski, a potem także do innych krajów, m.in. niemieckojęzycznych. Jej usługi są sprzedawane także w ramach ofert operatorów telekomunikacyjnych.

- Rok 2018 stanowił kolejny krok w rozwoju platformy, a w szczególności aplikacji mobilnych. Także inwestycje w treści, w bogatą ofertę audiobooków przybrały tempa - podano w sprawozdaniu z działalności Audioteki. - Prócz dotychczasowej aplikacji skierowanej do biznesu „Audiobooki w Pracy”, uruchomiona została także nowa aplikacja streamingowa pod nośną nazwą Lecton. Nowa aplikacja została skierowana do początkujących i młodszych użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze słuchaniem treści non-music - opisano.

Audioteka zarabia prawie wyłącznie ze sprzedaży audiobooków. Przychody z tego źródła poszły w górę w skali roku z 50,19 do 61,15 mln zł. Natomiast wpływy ze sprzedaży usług potroiły się, rosnąc z 371,2 do 947,7 tys. zł.

Z kolei koszty operacyjne firmy wyniosły w ub.r. 58,25 mln zł, co wobec 49,33 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 18,1 proc. Gros tego wzrostu stanowią wydatki na usługi obce, które poszły w górę z 39,9 do 47,88 mln zł.

Nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się z 6,53 do 6,88 mln zł, a na amortyzację i odpisy - z 2,78 do 3,34 mln zł. W grupie kapitałowej na koniec ub.r. pracowało 67 osób, o 13 więcej niż przed rokiem.

W planach ekspansja na rynkach niemiecko- i hiszpańskojęzycznych

Do grupy kapitałowej oprócz Audioteki należą jej spółki zależne działające na rynkach zagranicznych: Audioteka France, 50 proc. udziałów w czeskiej firmie i 51 proc. w tureckiej, a także uruchomiona w ub.r. spółka Audio Apps odpowiadająca za aplikację mobilną.

Firma w sprawozdaniu podkreśla, że najmocniejszą pozycję ma w Polsce i Czechach, natomiast w Polsce i na rynku niemieckim, dużo większym od czeskiego, osiąga 80 proc. swoich przychodów.

Oprócz umacniania obecnej pozycji w tych krajach firma pracuje nad ekspansją na kolejne rynki: niemieckojęzyczne (region DACH, który oprócz Niemiec obejmuje Austrię i Szwajcarię) oraz hiszpańskojęzyczne. - Realizację wspomnianej ekspansji ma umożliwić nawiązanie współpracy z lokalnymi operatorami sieci komórkowych, wzorując się na sprawdzonym modelu wejścia na rynek niemiecki, jak również oferując na tych rynkach konkurencyjną ofertę produktową - zapowiedziano.

W sprawozdaniu za ub.r., sporządzonym pod koniec maja, zarząd firmy zaznaczył, że jest ona w trakcie kolejnej rundy pozyskiwania kapitału. Taki sam komunikat znalazł się w raporcie za 2017 rok. Zaznaczono, że nowe środki od inwestorów pozwolą na „dalszy dynamiczny rozwój Grupy, w tym rozwijanie oferty produktowej, rozwój technologii jak również ekspansję na innych rynkach zagranicznych”.

W skali roku nie zmieniła się struktura akcjonariatu Audioteki. Na koniec ub.r. 30,7 proc. akcji Audioteki miał jej założyciel i prezes Marcin Beme, 27 proc. - WEV Partners Limited, a 25,4 proc. - GPV I FIZAN. Pozostali akcjonariusze to Ondrej Tomek (9,5 proc. kapitału), Odra FIZAN (5,4 proc.) i szef Grupy Pracuj.pl Przemysław Gacek (1,8 proc.).

Zysk na pokrycie wcześniejszych strat

Znacznie wyższy wzrost przychodów sprzedażowych niż kosztów operacyjnych przyniósł poprawę wyników rentowności Audioteki. Zysk operacyjny firmy poszedł w górę z 1,65 do 3,93 mln zł, zysk brutto - z 1,47 do 4,24 mln zł, a zysk netto - z 1,46 do 4,22 mln zł.

Zysk netto przypadający samej spółce Audioteka zwiększył się z 1,27 do 4,07 mln zł.

Jej akcjonariusze na walnym zgromadzeniu zdecydowali, żeby przeznaczyć go na pokrycie wcześniejszych strat. Na koniec ub.r. skumulowane straty firmy wynosiły 3,31 mln zł, wobec 8,07 mln zł rok wcześniej.

Kapitał zakładowy Audioteki to bez zmian 2,12 mln zł, a kapitał zapasowy - 14,47 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Audioteka: wpływy wzrosły o 23 proc., a zysk do 4,2 mln zł. Firma dalej szuka inwestorów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kamil
empik premium daje darmowy dostęp do audiobooków i audiobooków
odpowiedź