SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znamy wnioski z audytu ws. Listy Przebojów Trójki. "Nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami"

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska stwierdziła w piśmie do KRRiT podsumowującym audyt, że "zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości są faktami" - takie są wnioski z audytu przeprowadzonego przez Polskie Radio ws.1998. wydania Listy Przebojów Trójki.

fot. Polskie RadioArticle

Historia audytu zaczyna się w maju 2020 roku. Wówczas ówczesny dyrektor Trójki, Tomasz Kowalczewski, wraz z wicedyrektorem Mirosławem Rogalskim publicznie zarzucili Markowi Niedźwieckiemu, Halinie Wachowicz i Bartoszowi Gilowi, że manipulowali przy wynikach notowania listy przebojów Trójki. W efekcie tego na pierwsze miejsce trafiła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Szefostwo anteny wraz z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, zorganizowali konferencję prasową w siedzibie Trójki, w trakcie której wyjaśniano rzekomy mechanizm zmieniania wyników głosowania. Prezes Kamińska mówiła, że „jest zszokowana” ustaleniami, jakie poczyniło Polskie Radio w kwestii organizacji głosowania.

Marek Niedźwiecki, by ochronić swoje dobre imię, wystąpiło sądu przeciwko Polskiemu Radiu.

Audyt raz jest, raz go nie ma

Podczas majowej konferencji prasowej (2020 r.) padło też zapewnienie, że zostanie zorganizowany wewnętrzny audyt, który miał potwierdzić manipulowanie wynikami LP3. Takie potraktowanie Marka Niedźwieckiego i prowadzonego przez niego od dekad programu wywołało lawinę: z radia odszedł sam Niedźwiecki, a za nim duża część zespołu. Bartosza Gila i Halinę Wachowicz zawieszono.

Gdy dyrektorem został (na krótko) Kuba Strzyczkowski - zapowiedział, że audyt jest zupełnie niepotrzebny i nie będzie go. Jednak na początku czerwca ub. roku Polskie Radio - w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl - podtrzymało odwrotną wersję: audyt jednak jest przeprowadzany. - Audyt jest przeprowadzany. Do momentu jego zakończenia - ze względu na procedury - nie możemy udzielać informacji na ten temat – przekazała nam wówczas Monika Kuś, która obecnie jest rzecznikiem prasowym nadawcy.

Wnioski z audytu

Portal Gazeta.pl dotarł do wniosków z audytu przeprowadzonego przez Polskie Radio ws. 1998. wydania Listy Przebojów Trójki, w którym pierwsze miejsce zajął utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska stwierdziła w piśmie do Krajowej Radiofonii i Telewizji podsumowującym audyt, że "zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości są faktami". "Odpowiedzialni za listę byli już dziennikarze Trójki - Marek Niedźwiecki i Bartosz Gil - wielokrotnie utrzymywali, że głosy były liczone uczciwie" - przypomniano.

Jak czytamy, "w lutym tego roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski przyznał w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, że rada została zapoznana z ustaleniami kontroli dokonanej przez +wyspecjalizowaną komórkę Polskiego Radia S.A.+". Gazeta.pl podaje, że szef KRRiT w piśmie nie ujawnił tych ustaleń. "Stwierdził za to, że +istnieje potrzeba zachowania poufności zebranych danych+ w związku z toczącym się wówczas procesem o ochronę dóbr osobistych, który wytoczył Polskiemu Radiu były dziennikarz Trójki Marek Niedźwiecki.

"Mimo to udało nam się dowiedzieć, jakie informacje przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska po przeprowadzonym audycie. Portal Gazeta.pl dotarł do szczegółów pisma Kamińskiej. Z dokumentu wynika, że audyt przeprowadzono na podstawie +zgromadzonych danych informatycznych oraz korespondencji prowadzonej za pośrednictwem poczty elektronicznej+" - podaje portal.

Agnieszka Kamińska napisała m.in., że +wszelkie poczynione dotychczas ustalenia jednoznacznie wskazują na fakt, iż decyzja dyrekcji Programu Trzeciego Polskiego Radia dotycząca unieważnienia 1998. notowania Listy Przebojów Trójki, była decyzją zasadną". "W następstwie przeprowadzonej kontroli ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, że zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami, ale faktami mającymi swoje oparcie w ustaleniach" - podkreśliła, cytowana w artykule, prezes PR.

Portal poinformował również, że "Agnieszka Kamińska przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, że podczas 1998. notowania Listy Przebojów Trójki +w odniesieniu do niektórych utworów dokonano merytorycznie nieuzasadnionych zmian w wynikach notowania względem pozycji tychże utworów wynikających z głosów oddanych przez słuchaczy, co nastąpiło w oparciu o arbitralne dyspozycje redaktora prowadzącego przedmiotową audycję w dniu 15 maja 2020 r.".

"Manipulacja wynikami Listy Przebojów Trójki prezentowanymi na antenie oraz na dedykowanej stronie internetowej, będąca następstwem podporządkowania się przez ustaloną osobę nieuzasadnionym merytorycznie dyspozycjom współpracownika, musiały skutkować unieważnieniem notowania zważywszy na status Spółki, będącej nadawcą publicznym realizującym misję publiczną, którego przekaz na każdej płaszczyźnie winien cechować się najwyższym możliwym poziomem rzetelności" - czytamy w stanowisku prezes PR.

Radio konsekwentnie odmawia

W czwartek napisaliśmy, że Marek Niedźwiecki zawarł ugodę z Polskim Radiem i wycofał z sądu pozew, w którym żądał przeprosin i wpłaty 30 tys. zł na lekarzy. - Chcę zamknąć za sobą ten rozdział i nie zajmować się już przeszłością. Teraz jestem już w innym miejscu i czasie. Uważam sprawę za zakończoną i nie będę jej więcej komentować - podsumował dziennikarz.

Po wycofaniu pozwu upadł koronny argument Polskiego Radia, dla którego nie ujawniano wyników kontroli. Poprosiliśmy więc Polskie Radio o informację, jakie są pokontrolne ustalenia w tym zakresie. Jednak publiczny nadawca po raz kolejny odmówił ujawnienia dokumentacji: - Dokumenty audytu i kontroli, zgodnie z procedurami obowiązującymi w Spółce oraz regulacjami zewnętrznymi, nie podlegają upublicznieniu tj. m.in. z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa oraz ochronę danych osobowych - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa publicznego nadawcy.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

W okresie od marca do maja br. udział Trójki w rynku wyniósł 2,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Znamy wnioski z audytu ws. Listy Przebojów Trójki. "Nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami"

140 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kot
Tak, tak ... komputery nie kłamią, to była manipulacja. Niedźwiedź chciał odejść w bladku chwały bohatera. Niestety nabrało się na to wielu uczciwych dziennikarzy. Teraz gdy zrozumiał że przegra proces to się wycofał. Smutne.
odpowiedź
User
Remek
Ciekawe co teraz powiedzą wszyscy obrońcy Niedźwiedzkiego?
odpowiedź
User
Ania
I o co to bicie piany? Żadnych konkretów, kto, co, jak?
Serialu pt. "Audyt" ciąg dalszy.............pewnie nastąpi ;)
odpowiedź