SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Automat paczkowy postawiono w zabytkowym centrum Warszawy. Konserwator nakazał demontaż

Na wniosek mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków usunięto automat paczkowy zamontowany nielegalnie w centrum Warszawy, w zabytkowych podcieniach przy Alei Wyzwolenia 14.

Automat paczkowy AllegroAutomat paczkowy Allegro

- W zabytkowych podcieniach przy Alei Wyzwolenia nie ma już automatu paczkowego, który stał tam od kilkunastu dni. Kontrola naszych pracowników stwierdziła, że pojawił się tam nielegalnie - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Podkreślił, że po kontroli urządzenie zostało zdemontowane.

Właściciel maszyny uzyskał wcześniej zgodę wspólnoty mieszkaniowej, ale teren wpisany jest do rejestru zabytków, więc w powinien jeszcze spytać o pozwolenie konserwatora. W komunikacie nie wskazano, do której firmy należy urządzenie.

- Przypominamy, że montaż tego typu obiektów w budynkach i na terenie wpisanym do rejestru zabytków może odbywać się po uzyskaniu akceptacji przez nasz urząd. Każda z takich spraw rozpatrywana jest indywidualnie - napisał konserwator.

60 automatów usunięto z Poznania

Jak informowaliśmy pod koniec stycznia, poznański konserwator zabytków nakazał demontaż 58 automatów paczkowych ustawionych niezgodnie z przepisami przez InPost i Allegro.

Na operatorów nałożono łącznie 150 tys. zł grzywien. Firmy odwołały się od decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast musiały usunąć zakwestionowane urządzenia.

Wcześniej zainstalowały je w strefie ochrony konserwatorskiej obejmującej centrum miasta i części dzielnic o znaczeniu historycznym. Konserwator zajął się sprawą po zgłoszeniach od rad osiedlowych.

InPost i Allegro mają ponad 20 tys. automatów

Zdecydowanie największym operatorem automatów paczkowych w Polsce jest InPost. Na koniec ub.r. miał 19 306 takich urządzeń (17 proc. więcej niż rok wcześniej) z łącznie 2,9 mln skrytkami na przesyłki, a także 8 633 na kilku rynkach zagranicznych.

W ub.r. liczba przesyłek dostarczonych przez grupę InPost sięgnęła 744,9 mln sztuk, o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Firma dostarcza zakupy z wielu platform e-commerce, od lat współpracuje z Allegro, natomiast ub.r. podpisała umowy w tym zakresie dotyczące kilku krajów z Vinted i Zalando.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei Allegro swoją sieć automatów paczkowych rozwija od połowy 2021 roku. Na początku ub.r. przekroczyła poziom tysiąca maszyn, a na koniec września było ich już ponad 2,1 tys., ponadto firma miała zakontraktowanych przeszło 2,5 tys. lokalizacji pod kolejne.

Dołącz do dyskusji: Automat paczkowy postawiono w zabytkowym centrum Warszawy. Konserwator nakazał demontaż

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Zaraz was Brzozka nauczy jak mówić na jego paczkomaty ;)
odpowiedź
User
Groog
I bardzo dobrze.
odpowiedź