SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Autorzy książki „Resortowe dzieci. Służby” i Michał Rachoń laureatami głównej nagrody SDP 2015

Dorota Kania, Jerzy Targalski i Maciej Marosz, autorzy książki „Resortowe dzieci. Służby”, oraz Michał Rachoń otrzymali tegoroczną Nagrodę Główną Wolności Słowa SDP. Dziennikarski Laur trafił do Bronisława Wildsteina za odwagę i rozwagę.

fot. sdp Article

Główna Nagroda Wolności Słowa przypadła autorom drugiej części „Resortowych dzieci” za „publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka”. Wręczając nagrodę kapituła podkreśliła „odważne ujawnienie prawdy o ludziach, bez której niemożliwe jest zrozumienie i zmienianie współczesnej Polski”.

W tym roku Nagrodę Główną Wolności Słowa przyznano również Michałowi Rachoniowi, zastępcy dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ds. publicystyki, który 18 grudnia 2014 roku jako jedyny transmitował zeznania prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie „afery marszałkowej”. Pracował wówczas w TV Republika. SDP nagrodziła Rachonia „za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji kiedy inne media informacyjne zawiodły”.

Jury przyznało w tej kategorii trzy wyróżnienia dla: Roberta Sochy („Superwizjer” TVN) za reportaż „Nie chodziło o okup”, Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Waldemara Kasperczaka (Polskie Radio) za reportaż „Między prawdą a prawdą” oraz dla Beaty Hyży-Czołpińskiej (TVP Historia) za dokument „Obława”.

Dziennikarski Laur SDP otrzymał Bronisław Wildstein za „odwagę, rozwagę i talent wykorzystywane mądrze i szlachetnie”.

Za najlepsze materiały śledcze Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nagrodziło autorów książki „Sprawa Zientary. Zbrodnia i klęska państwa” Krzysztofa M. Kaźmierczaka i Piotra Talagę, a także dziennikarzy tygodnika „W Sieci” Marka Pyzę i Marcina Wikło, którzy opublikowali w lipcu i sierpniu ub.r. teksty pt. „Zawód prowokator. Taśmy brudnej kampanii”.

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie została wręczona Dawidowi Wildsteinowi, autorowi artykułów „Polski cud w Afryce” („Gość Niedzielny”) oraz „Selfie z  ajfona. I to ma być tragedia?” („Gazeta Polska”).

SDP nagradzało również publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury - Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza otrzymała Agnieszka Czarkowska za reportaż „Rozstrzelany zegarek” w Radiu Białystok. W tej kategorii kapituła przyznała pięć wyróżnień.

Z kolei Nagrodę im. Janusza Kurtyki wręczono w tym roku Małgorzacie Sawickiej, autorce reportażu „Czerwone maki Gwidona” w Polskim Radiu Lublin. Kapituła, wyróżniając najlepsze publikacje o tematyce historycznej, wskazała ponadto pięciu autorów.

Nagroda im Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne została wręczona Waldemarowi Wiśniewskiemu. SDP nagrodziło jego reportaż dla TVP Łódź pt. „Poślizg niekontrolowany”, a wyróżniło ponadto czterech innych autorów.

Nagradzając redakcje mediów lokalnych SDP wybrało redakcję Kalendarza Beskidzkiego, która otrzymała Nagrodę im Aleksandra Milskiego. Wyróżniono zaś Górnośląski Tygodnik Regionalny „Echo”.

Tegoroczna Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej powędrowała w ręce Magdaleny Piejko, Roberta Krauza i Kuby Pietrzaka za film „Tam gdzie da się żyć”. Wyróżnionych zostało pięciu autorów.

Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o tematyce sportowej otrzymał Mariusz Kamiński, autor reportażu „Wyścig” w Polskim Radiu Lublin.

Za fotoreportaż wykonany 9 lutego 2015 r. w Jastrzębiu Zdroju Nagrodą im. Erazma Ciołka nagrodzono Andrzej Grygiela, fotoreportera PAP.

Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikacje o problemach ochrony środowiska otrzymali Alicja Grzechowiak („Dona”, TVP Białystok) oraz Maciej Kuciel i Daniel Liszkiewicz („Z Huty Katowice do starej cegielni”, „Superwizjer” TVN).

Nagroda specjalna Fundacji Solidarności Dziennikarskiej SDP została przyznana Teresie Kaczorowskiej, autorce książki „Obława Augustowska”. - Z wielkim uznaniem za podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbanego już przez 70 lat  przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców - argumentowało tę decyzję SDP.

Swoje nagrody, wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera, SDP przyznało po raz 16. W tym roku do konkursu zgłoszono 290 publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Autorzy książki „Resortowe dzieci. Służby” i Michał Rachoń laureatami głównej nagrody SDP 2015

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Towarzystwo wzajemnej adoracji rozdaje sobie nagrody.
76 28
odpowiedź
User
NiePatriota
A Sumliński? Czyżby jego wyznawcy o nim zapomnieli?
68 18
odpowiedź
User
wer
O Sumlinskim nie zapomnieli, tylko nie było nagród w kategorii "kopiuj-wklej..."
56 21
odpowiedź
User
sehn
po komentarzach widać, że III RP powoli odchodzi w niebyt, oj boli pluralizm, boli. "...to już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy WOLNI..."
24 43
odpowiedź
User
Janek
Czemu to mnie nie dziwi?
35 11
odpowiedź