SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aviation X Lab - przyszłość lotnictwa wg Emirates, Airbus, Collins Aerospace, GE Aviation i Thales (wideo)

W ośrodku Area 2071 zaprezentowano Aviation X Lab - inkubator technologii lotniczych będący wspólną inicjatywą linii Emirates z firmami Airbus, Collins Aerospace, GE Aviation i Thales, która ma na celu zwiększenie jakości podróży. W projekcie uczestniczy także operator telekomunikacyjny du jako partner ds. innowacji cyfrowych.

Article

Współpracując z Dubai Future Foundation, Aviation X Lab ma zapoczątkować nową erę lotnictwa i zgodnie z wizją pozytywnie odmienić życie miliarda ludzi.

- Lotnictwo jest filarem gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pozwalając utrzymać około 800 tys. miejsc pracy i przynosząc gospodarce 47,4 mld dolarów, przy czym liczba ta ma wzrosnąć blisko trzykrotnie do 2037 roku. Dubaj zamierza sprostać wyzwaniom ekosystemu lotniczego, dlatego koncentrujemy się przede wszystkim na ewolucji technologii i innowacjach oddziałujących na branżę, społeczności, przyszłe pokolenia i naszą planetę. Chcemy spojrzeć daleko poza teraźniejszość branży i przygotować grunt pod innowacje, kolejny zestaw przełomowych idei w obszarze lotnictwa. Zadaniem Aviation X Lab będzie identyfikowanie, wspieranie, finansowanie i udostępnianie tych innowacji na całym świecie. Naszym celem jest przekształcenie ludzkiej mobilności - powiedział szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates.

Aviation X Lab ogłosił nabór pomysłów w ramach pierwszych dwóch zadań. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa na początku 2020 r. Pierwsze zadanie opiera się na założeniu, że linie lotnicze wytwarzają 115 gm CO2 na pasażerokilometr, czyli 859 mln ton emisji CO2 w skali roku. Zadanie polega na zredukowaniu emisji o 100 gm (87%), do 15 gm CO2 na pasażerokilometr do 2030 r. Drugie zadanie polega na zaprojektowaniu nowego modelu lotniska, które zdołałoby pomieścić 10 pasażerów na m2 infrastruktury lotniskowej, gdzie czas przejścia między strefą ogólnodostępną a operacyjną wynosiłby maksymalnie 10 minut.

Do nadsyłania zgłoszeń (termin upływa na początku 2020 r.) Aviation X Lab zaprasza startupy, innowatorów, środowisko akademickie, organizacje pozarządowe, działaczy i przedsiębiorstwa z całego świata. Spośród nich inkubator wyłoni zespoły, które przyjadą do Dubaju, gdzie będą współtworzyć, testować i rozwijać prototypy w ośrodku Area 2071. W kolejnej fazie wyłonione zostaną cztery zespoły, które będą miały okazję zaprezentować swoje pomysły przed inwestorami i stanąć do rywalizacji o dodatkowe dofinansowanie.

Aviation X Lab będzie działać w rocznych cyklach podzielonych na pięć aktywnych faz: nabór zgłoszeń, wybór startupów z całego świata, zatwierdzanie koncepcji, analiza wykonalności i pozyskiwanie finansowania. W trakcie tego procesu inkubator zaoferuje bezpośrednie wsparcie logistyczne, badawcze i materialne, ocenę ekspercką, opiekę mentorską i współpracę.

 

Na oficjalnym otwarciu inkubatora zaprezentowano trzy produkty – jeden przygotowany przez firmę Thales i dwa przez linie Emirates.

Zespół Thales zademonstrował, w jaki sposób wirtualny asystent Solo wykorzystujący system sztucznej inteligencji Thales TrUE AI (Transparent, Understandable and Ethical AI, czyli przejrzysta, zrozumiała i etyczna sztuczna inteligencja) może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i wspierać pilota w decydujących chwilach podczas lotu. W czasie demonstracji na podstawie wszelkich dostępnych danych Solo informował załogę o najlepszej trajektorii pozwalającej zmaksymalizować wydajność lotu i komfort pasażerów.

Linie Emirates zaprezentowały dwa rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję. Jedno z nich pozwala ograniczyć marnowanie żywności. System na bieżąco opracowuje prognozy i zalecenia, dzięki czemu pasażerowie otrzymują potrawy zgodne z ich preferencjami, jednocześnie minimalizując ilość niewykorzystanego jedzenia. Z kolei Bahja – aplikacja stworzona przez zespół ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – w oparciu o technologię rozpoznawania twarzy pozwala określić samopoczucie pracowników i umożliwia przesyłanie opinii na bieżąco. Aplikacja zachęca pracowników do dzielenia się swoimi motywacjami z innymi użytkownikami, przyczyniając się do poprawy atmosfery w pracy, a tym samym także samopoczucia klientów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aviation X Lab - przyszłość lotnictwa wg Emirates, Airbus, Collins Aerospace, GE Aviation i Thales (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl