SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Avioninteriors pokazuje przyszłość latania po koronawirusie. Fotele w odwrotnej pozycji

Włoska firma Avioninteriors zaprezentowała projekt o nazwie Janus, który ma odpowiadać na nowe standardy bezpieczeństwa podróży lotniczych w związku z pandemią koronawirusa. Koncepcja polega na otoczeniu każdego ze stanowisk pasażera specjalną osłoną, a także ustawienie foteli w odwrotnej pozycji względem siebie. Autorzy projektu przewidują, że taka ochrona zabezpieczy podróżujących przed wzajemnym zakażeniem koronawirusem.

Article

Lotnictwo pasażerskie to jedna z branż najboleśniej dotkniętych szerzącą się pandemią koronawirusa. Większość lotów lokalnych i międzynarodowych została zawieszona, samoloty czekają na parkingach, a linie lotnicze z dnia na dzień liczą coraz poważniejsze straty.

Projekt Janus

Jedną z przyczyn zamrożenia ruchu lotniczego są opinie ekspertów i potwierdzone badania, zgodnie z którymi ciasne wnętrza samolotów wypełnione pasażerami to idealne miejsca do przenoszenia koronawirusa pomiędzy ludźmi i ich wzajemnego zakażania.

Teraz z nietypową koncepcją mającą w przyszłości zaradzić takim problemom wystąpiła włoska firma Avioninteriors zajmująca się na co dzień aranżacją wnętrz samolotów pasażerskich.

Avioninteriors opracowała projekt o nazwie Janus który ma chronić pasażerów przed zakażeniem koronawirusem w trakcie wspólnej podróży.

Janus to koncepcja przewidująca montowanie wokół każdego z foteli podróżnych specjalnych osłon które izolują jednego pasażera od drugiego. Wysokość osłon ma w założeniach gwarantować że podróżny zdrowy nie zarazi się koronawirusem nawet od pasażera który jest jego bezpośrednim sąsiadem.

Na tym nie kończy się idea projektu Janus. Oprócz wspomnianych osłon przewidziano w nim także, że fotele pasażerów ustawione w jednym rzędzie będą obrócone względem siebie w różnych kierunkach, co według autorów koncepcji dodatkowo ograniczy rozprzestrzenianie się koronawirusa pomiędzy pasażerami samolotu.

Odwrócone fotele pomogą?

Na razie nie wiadomo czy nawet po zakończeniu pandemii koronawirusa we flotach przewoźników pojawią się samoloty wykorzystujące projekt Janus.

Może się jednak wydawać że idea opracowana przez Avioninteriors w kwestiach bezpieczeństwa ma istotne wady. Zgodnie bowiem z niedawnymi badaniami fińskich naukowców kiedy osoba będąca nosicielem wirusa kaszlnie bez żadnej dodatkowej ochrony na twarzy, to chmura aerozolu zawierająca koronawirusa może się rozprzestrzenić na odległość nawet 8 metrów i zakażać innych niezależnie od tego czy znajdują się oni za jakąkolwiek nieszczelną osłoną.


 

Dołącz do dyskusji: Avioninteriors pokazuje przyszłość latania po koronawirusie. Fotele w odwrotnej pozycji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kocyk
Latanie w dawnej formie już nie wróci. Tak naprawdę rynek lotniczy będzie zablokowany przez rok, bo kraje w różnym tempie przechodzą epidemię. Nie można dopuścić do ponownego roznoszenia koronawirusa po świecie.
odpowiedź