SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Axel Springer nie pojawi się w Facebook News. Wydawnictwu nie podobają się stawki za treści

Facebook zapowiedział na maj 2021 roku wprowadzenie w niemieckiej wersji serwisu platformy Facebook News pozwalającej mediom na łatwiejsze dotarcie do czytelników. W sekcji pojawią się takie tytuły jak „Der Spiegel”, Die Zeit” czy „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, nie będzie tam jednak dzienników należących do Axel Springer. Koncern wyjaśnia swoją nieobecność w Facebook News zbyt niskimi stawkami za treści zaoferowanymi przez serwis.

Mathias Dopfner, CEO Axel SpringerArticle

Facebook News to dodatkowa sekcja udostępniana przez Facebook w aplikacji mobilnej. W założeniach pozwala ona użytkownikom przeglądać w jednym miejscu wyselekcjonowane treści pochodzące od wydawców, z którymi Facebook ma odpowiednie umowy.

Początkowo sekcja Facebook News funkcjonowała jedynie w Stanach Zjednoczonych, według Facebooka jej partnerami jest ponad 200 amerykańskich wydawców.

W styczniu 2021 r. Facebook News została wprowadzona w Wielkiej Brytanii, zgodnie z planem w nadchodzących miesiącach ma się ona pojawić także na innych wybranych rynkach.

Czytaj także: Facebook w konflikcie z Australią pokazał, że nie boi się walki z państwem

Facebook News bez Axel Springer

Teraz Facebook zapowiedział, że sekcja Facebook News w maju 2021 r. pojawi się także w niemieckiej wersji serwisu. Dzięki wprowadzeniu platformy media funkcjonujące na rynku w Niemczech mają znaleźć nowy obszar dotarcia do odbiorców i osiągania dodatkowych wpływów m.in. dzięki ewentualnym subskrypcjom zdobytym na Facebook News.

Dyrektor Facebooka ds. partnerstwa z mediami i były szef Spiegel online Jesper Doub oświadczył, że platforma "Facebook News" będzie publikowała wiadomości od wydawnictw, z którymi podpiszą kontrakty - wśród nich będą m.in.  „Der Spiegel”, Die Zeit”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Handelsblatt”.

Jak przekazała DPA, Facebook będzie się dzielił częścią swoich przychodów z reklam z domami mediowymi, które będą łączyły swoje treści z "Facebook News". Treści nie będą musiały być tworzone specjalnie dla Facebooka. Platforma będzie udostępniała linki do ofert wydawców.

Okazuje się jednak, że w Facebook News nie będą obecne treści pochodzące od niemieckiego koncernu medialnego Axel Springer. Wydawca, którego większościowym udziałowcem jest obecnie amerykański fundusz KKR powiadomił, że rezygnuje ze swojego udziału na facebookowej platformie. To znaczy, że nie pojawią się tam materiały pochodzące z takich tytułów jak „Die Welt” czy „Bild”.

Czytaj także: Coraz więcej państw będzie walczyć z cyfrowymi gigantami. Przykład daje Australia

Powodem decyzji Axel Springer są kwestie finansowe. W ocenie wydawcy stawki za treści zaproponowane przez Facebook są zbyt niskie, a Axel nie zamierza być częścią systemu w którym jakościowe dziennikarstwo jest finansowo niedoceniane.

Nie ma danych dotyczących tego, jakie pieniądze Facebook zaproponował niemieckim mediom za udział w Facebook News. Wcześniej pojawiały się jedynie nieoficjalne informacje o tym, że w USA serwis oferuje wydawcom do 3 mln dol. rocznie za publikowanie treści na newsowej platformie.

Mathias Döpfner, szef Axel Springer w 2019 r. rozmawiał z Markiem Zuckerbergiem na temat stworzenia Facebook News, wówczas założycie Facebooka zapewniał, że zależy mu na uczciwym opłacaniu wydawców i dziennikarzy. Obecna decyzja Axel Springer wskazuje jednak, że Döpfner i Zuckerberg różnie wyobrażają sobie wysokość godnych stawek dziennikarskich w sieci.

W ciągu ostatnich lat szef Axel Springer w coraz ostrzejszym świetle stawia problem rosnącej dominacji na świecie platform cyfrowych, zwracając dobitnie uwagę na zagrożenia jakie niesie to zjawisko.

Dołącz do dyskusji: Axel Springer nie pojawi się w Facebook News. Wydawnictwu nie podobają się stawki za treści

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kuba
Jakościowe dziennikarstwo w Bildzie... hehehe dobry żart!
odpowiedź
User
Gosc
Bardzo dobrze - nie ulega się żadnemu dyktatowi i żadnym pośrednikom.
odpowiedź