SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Axel Springer nie przejmie w najbliższym czasie Polsatu

UOKiK umorzył postępowanie ws. zakupu 25,1% akcji Polsatu przez Axel Springer.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) umorzył postępowanie w sprawie koncentracji koncernu wydawniczego Axel Springer i telewizji Polsat z powodów formalnych, poinformował urząd w komunikacie w piątek.

"Wnioskodawca zgłaszając Prezesowi Urzędu transakcję do oceny zakwalifikował ją jako nabycie części akcji przejmowanej spółki telewizyjnej. Natomiast postępowanie wykazało, że dzięki temu oba podmioty uzyskają wspólną kontrolę nad Polsatem. W związku z tym prezes urzędu uznał, że bezprzedmiotowe jest prowadzenie postępowania w zakresie określonym wnioskiem i umorzył je" - czytamy w komunikacie.

UOKiK podał, że decyzja nie jest ostateczna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Podczas prowadzonego postępowania, prezes urzędu stwierdził, że pomimo nabycia przez wydawnictwo tylko 25,1% akcji, jego wpływ na przejmowaną telewizję będzie znacząco większy, niż wynikałoby to wyłącznie z nominalnego posiadania akcji. Z analizowanych przez prezesa urzędu dokumentów, m.in. umowy oraz zgłoszenia zamiaru koncentracji wynika, że bez zgody mniejszościowego akcjonariusza, jakim stanie się FMV nie będą mogły być podejmowane zasadnicze decyzje dotyczące Polsatu" - czytamy dalej.

- Prezes UOKiK umorzył postępowanie ze względów formalnych. Co nie oznacza ani zgody, ani niezgody. Axel Springer może zmodyfikować wniosek, poprzez wskazanie, że koncentracja polega na wspólnym przejęciu kontroli i powtórnie zgłosić do UOKiK - powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niemiecki koncern Axel Springer podpisał wstępną umowę zakupu 25,1% akcji Telewizji Polsat za 250 mln euro w grudniu 2006 roku.

Formalnym nabywcą jest spółka FMV (Fünfundvierzigste Media Vermögensverwaltungs), całkowicie zależna od wydawnictwa Axel Springer, powstała dla potrzeb tej transakcji

Cena może wzrosnąć do końca 2008 roku o 50 mln euro. Do realizacji umowy niezbędne jest uzyskanie odpowiednich zgód regulatorów i przeprowadzenie due diligence.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Axel Springer nie przejmie w najbliższym czasie Polsatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl