SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Baca-Pogorzelska i Czaban z nagrodą specjalną Press Clubu za sprowadzenie rodziny syryjskiego dziennikarza do Polski

Dziennikarze skupieni w Press Club Polska przyznali swoją specjalną nagrodę Karolinie Bacy-Pogorzelskiej i Piotrowi Czabanowi za zorganizowanie akcji ewakuowania z Syrii małżeństwa dziennikarzy Assmy i Omara Al-Halabich wraz z rodziną. Nagroda zostanie wręczona 30 września.

Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban z Assmą i Omarem, zrobione niedługo po ich przylocie do Polski (fot. K. Baca-Pogorzelska)Article

Syryjski dziennikarz Omar Al Halabi wraz z rodziną otrzymali azyl polityczny w Polsce kilka dni temu. Wielomiesięczną akcję, zmierzającą najpierw ku ewakuowaniu całej rodziny z Syrii, a następnie ku znalezieniu im miejsca azylu politycznego, zorganizowali dziennikarze Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban. - Uderzaliśmy w wiele miejsc, m.in. do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii a nawet do Watykanu. Wszędzie bez rezultatu. Pukaliśmy do tysięcy drzwi, całymi dniami telefonowaliśmy do wszystkich możliwych osób, rozesłaliśmy tysiące maili i odbyliśmy setki spotkań z osobami, które mogłyby nam pomóc. Trwało to miesiącami – relacjonowała w rozmowie z nami Baca-Pogorzelska.

W końcu te wysiłki zostały uwieńczone sukcesem: syryjscy dziennikarze otrzymali azyl. W uznaniu wysiłków Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Piotra Czabana Rada Press Club Polska przyznała im Nagrodę Specjalną Press Club Polska. - Działanie obojga nagrodzonych to przejaw nie tylko solidarności zawodowej, ale przede wszystkim człowieczeństwa, z którego wynika to co najważniejsze w misji mediów - uzasadnił decyzję Wojciech Tumidalski, przewodniczący Press Club Polska.

Przyznając nagrodę, podkreślono, że wielomiesięczne, konsekwentne i intensywne działania prowadzone przez oboje reporterów były podejmowane obok ich codziennej aktywności zawodowej. Oboje poświęcili swój prywatny czas docierając do każdego, kto mógł pomóc, by ocalić życia Assmy, Omara i ich dzieci, którzy dzięki tym wysiłkom są już bezpieczni w Polsce.

Karolina Baca-Pogorzelska z dziennikarstwem związana jest od 1997 roku. Zaczynała w „Dzienniku Wschodnim”, potem współpracowała lub pracowała dla „Rzeczpospolitej”, „Gali” i „Tygodnika Lubelskiego”. W 2016 roku przeszła z „Rzeczpospolitej” do „Dziennika Gazety Prawnej”, z którym rozstała się w 2019 roku. Specjalizuje się w tematyce paliw kopalnych. Piotr Czaban pracował najpierw w „Kurierze Lubelskim”, w 2009 roku dołączyło zespołu TVN24, z którym związany jest do dziś.

 

 

Dołącz do dyskusji: Baca-Pogorzelska i Czaban z nagrodą specjalną Press Clubu za sprowadzenie rodziny syryjskiego dziennikarza do Polski

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Wielkie brawa za zaangażowanie i powodzenie całej akcji
odpowiedź