SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 2 mld euro Banijay przejmuje Endemol Shine Group. Powstanie największa firma producencka na świecie

Francuska grupa Banijay działająca w segmencie cyfrowej rozrywki zawarła umowę przejęcia koncernu producenckiego Endemol Shine Group (ESG). Wartości transakcji oficjalnie nie podano, według nieoficjalnych informacji wynosi ona 2 mld euro. Po zakończeniu przejęcia ma powstać największa na świecie firma produkcji telewizyjnych z rocznymi przychodami w wysokości 3 mld euro.

Marco Bassetti, CEO Banijay, fot.: BanijayArticle

Pierwsze informacje na temat możliwej sprzedaży Endemol Shine Group (ESG), firmy znanej z takich produkcji jak „Big Brother”, „Twoja twarz brzmi znajomo” czy „Master Chef” pojawiły się w połowie 2018 r. Doniesienia mówiły wówczas o tym że ESG wynajęła Deutsche Bank oraz firmę doradczą Liontree aby znalazły ewentualnych chętnych na zakup firmy, której kierownictwo oczekiwało kwoty od 2,5 do ponad 3 mld euro.

Niedawno ujawniono na ten temat nowe informacje, zgodnie z którymi najbardziej prawdopodobnym kupcem Endemola będzie francuska grupa Banijay działająca w segmencie cyfrowej i telewizyjnej rozrywki, zaś negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie.

2 mld euro za zakup, 3 mld euro rocznego przychodu

W weekend poinformowano oficjalnie o tym, że Banijay zawarł umowę przejęcia 100 proc. udziałów w Endemol Shine Group, które do tej pory należały do koncernów Disney oraz Apollo Global Management. Kwoty transakcji nie podano, zgodnie z doniesieniami medialnymi wynosi ona 2 mld euro czyli mniej, niż zakładali wcześniej menedżerowie ESG. Zgodnie z zapowiedzią przejęcie zostanie zamknięte w przeciągu kilku nadchodzących miesięcy po uzyskaniu wymaganych zgód od regulatorów.

Po przejęciu wraz Endemolem kontrolowanych przez niego 120 firm producenckich mających w portfolio 66 tys. godzin treści oraz 4,3 tys. zarejestrowanych formatów Banijay stanie się największym producentem telewizyjnym na świecie gromadząc 200 firm w 23 krajach oraz ponad 100 tys. godzin rozmaitych materiałów. Według przewidywań połączone firmy będą rocznie wypracowywać ok. 3 mld euro przychodów.

Zgodnie z komunikatem transakcja przejęcia zostanie sfinansowana dzięki podwyższeniu kapitału Banijay oraz refinansowanie zadłużenia Endemola, obsługą tych operacji zajmą się banki Deutsche Bank, Société Générale i Natixis.

Plan zakłada, że nową grupę powstałą z połączenia Banijay i ESG będą kontrolowały LDH (67,1 proc.) i francuski koncern Vivendi (32,9 proc.). LDH jest spółką holdingową kontrolowaną przez Financière LOV, ramię inwestycyjne założyciela Banijay Stephane’a Courbita.

Dołącz do dyskusji: Za 2 mld euro Banijay przejmuje Endemol Shine Group. Powstanie największa firma producencka na świecie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hm
Nie uważacie ze jednak nasza branża to dramat? 200 firm na świecie i 3 mld wpływów? Gigant który na świecie robi mniej niz lokalna siec handlowa typu Lewiatan?
odpowiedź
User
Hm
Nie uważacie ze jednak nasza branża to dramat? 200 firm na świecie i 3 mld wpływów? Gigant który na świecie robi mniej niz lokalna siec handlowa typu Lewiatan?
odpowiedź