SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bank Handlowy spodziewa się niższych rezerw

Bank Handlowy spodziewa się, że w kolejnych kwartałach rezerwy kredytowe będą niższe niż w pierwszej połowie roku, poinformował prezes Sławomir Sikora w piątek.

Bank Handlowy spodziewa się niższych rezerw

„Z zadowoleniem potwierdzam, że to I półrocze w moim przekonaniu w makroekonomii było dobre. Sądzę, że drugi kwartał zamyka trend wyższych rezerw i jest potencjał do ich obniżania”- powiedział Sikora dziennikarzom w piątek.

Odpisy netto na utratę wartości wyniosły 88,8 mln zł wobec wobec 180,5 mln zł rok wcześniej (spadek o 51%). Wzrost odpisów nastąpił w segmencie bankowości detalicznej i był spowodowany pogorszeniem się jakości portfeli kart kredytowych i kredytów konsumpcyjnych.

„Jeśli chodzi o część korporacyjną, to przedsiębiorstwa dobrze sobie poradziły. Rozwiązaliśmy trochę rezerw, dzięki poprawie sytuacji naszych klientów.  Jestem optymistyczny jeśli chodzi o poziom rezerw. Mam nadzieję, że będziemy pozytywnie odbiegać od rynku” - podkreślił Sikora.

W II kw. Bank Handlowy wypracował 198 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 178% w skali roku i o 31% w skali kwartału.

„To kolejny kwartał, z którego jestem zadowolony i to nie tylko z wyniku, ale jego jakości. Udało nam się zrealizować wszystkie cele, które założyliśmy”- powiedział Sikora.

Dochody banku w II kwartale 2010 roku wyniosły 689 mln zł, co oznacza wzrost o 10 r/r.

Koszty działania w II kw. wyniosły 351 mln zł wobec 352 mln zł rok wcześniej i 325 mln zł w I kw. 2010 r. Koszty pracownicze wzrosły o 11% w skali kwartału ze względu na wyższe premie sprzedażowe, związane ze wzrostem zatrudnienia.

Wskaźnik koszty/dochody w II kw. spadł do  51% z 56% rok wcześniej i 54% w I kw. 2010 r.

Wynik z odsetek spadł  w II kw. do 374,23 mln zł wobec 383,56 rok wcześniej, zaś wynik z prowizji wyniósł 166,07 mln zł w porównaniu z 131,47 mln zł rok wcześniej. Wynik z działalności skarbcowej wyniósł 135,5 mln zł w porównaniu z 90,3 mln zł rok wcześniej.

Depozyty detaliczne wzrosły o 2% w skali kwartału do 6,2 mld zł, zaś depozyty przedsiębiorstw wzrosły w tym czasie o 23% do 14,9 mld zł.

Wartość kredytów detalicznych wyniosła 5,5 mld zł na koniec czerwca i nie zmieniła się w skali kwartału. W II kw. kredyty przedsiębiorstw spadły w skali kwartału o 2% do 6,0 mld zł. Marża odsetkowa netto wyniosła 3,8%.

Wskaźnik NPL wzrósł do 11,9% na koniec czerwca wobec 11,0% na koniec 2009 r.

ROE wzrosło do 12,8 % wobec 6,9% rok wcześniej.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 17,27% na koniec czerwca wobec 16,71% rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Handlowy spodziewa się niższych rezerw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl