SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Millennium chce utrzymać 15,4% ROE z I kw. w całym 2007 r.

Bank Millennium planuje sekurytyzację aktywów leasingowych na kwotę 800 mln zł.

Bank Millennium zamierza utrzymać w całym 2007 roku wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) na poziomie 15,4% i wskaźnik koszty do dochodów (C/I) w wysokości 62,3%, osiągnięte w I kw. Osiągnięcie tych celów bank wyznaczył sobie na koniec 2008 roku, dlatego też przed końcem II kw. tego roku przedstawi nowe cele średnioterminowe.

Poinformowali przedstawiciele banku w piątek.

Bank Millennium osiągnął 84,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kw. wobec 69,7 mln zł rok wcześniej. Zysk ten w całości pochodził z działalności podstawowej. ROE wyniosło 15,4% wobec 11,6% w I kw. 2006 roku.

Wskaźnik C/I uległ poprawie do 62,3% wobec 67,5% rok wcześniej, mino kosztów rozbudowy oddziałów wysokości 28,9 mln zł w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

"Taki poziom ROE i wskaźnik koszty do dochodów jest do utrzymania i oczekujemy takich samych wskaźników stabilnie przez cały rok. To oznaczałoby, że osiągniemy nasze średnioterminowe cele już w 2007 roku, a nie w 2008 roku" - powiedział wiceprezes banku Luis Coutinho podczas konferencji prasowej.

Jak poinformował prezes Bogusław Kott, jeszcze przed końcem II kwartału bank przedstawi nowe cele średnioterminowe.

Prezes powiedział także, że nie widzi obecnie żadnych zdarzeń jednorazowych, które mogłyby wpłynąć na wynik banku za cały rok.

W strategii do końca 2008 roku bank założył, że wskaźnik C/I osiągnie poziom poniżej 65%, a ROE wzrośnie do ponad 15%.

W I kw. koszty banku wzrosły o 18,9% r/r/ w wyniku rozbudowy oddziałów i sięgnęły 230,9 mln zł. Z wyłączeniem ekspansji oddziałów (2,4 mln zł w I kw. 2006 r.) wzrost kosztów wyniósł 5,3%.

"Do końca lipca tego roku chcemy zwiększyć liczbę placówek do 400 z obecnych 366 i zakończyć proces rozwoju sieci w połowie przyszłego roku, a nie jak wcześniej planowaliśmy w grudniu 2008 roku. Łączna planowana liczba oddziałów ma wynieść ok. 450" - powiedział Coutinho.

Bank zakończył już proces przebudowy oddziałów, który objął 36 placówek. Teraz wzrost sieci będzie odbywał się poprzez budowę nowych placówek.

Od początku rozbudowy (styczeń 2006 r.) bank wydał na ten cel 69 mln zł. Plan zakłada, że ostateczna kwota sięgnie 188 mln zł.

Bank Millennium planuje sekurytyzację aktywów
Bank Millennium planuje sekurytyzację aktywów leasingowych na kwotę 800 mln zł.

 Transakcja ma być sfinalizowana najpóźniej w końcu III kw., poinformowali przedstawiciele banku w piątek. Wartość portfela leasingowego wyniosła 2,04 mld zł na koniec I kw. tego roku i wzrosła o 23% licząc rok do roku.

W I kw. nowa sprzedaż wyniosła 361 mln zł, co oznacza wzrost o 55% wobec analogicznego okresu 2006 r.

"Rozpoczęliśmy prace nad transakcją sekurytyzacji normalnych aktywów leasingowych. Oczekujemy, że będziemy mogli jej dokonać do końca III kwartału. Naszym celem jest kwota minimum 800 mln zł, ale nie jest ona ostateczna" - powiedział wiceprezes zarządu Banku Millennium Fernando Bicho podczas konferencji prasowej.

W następnej kolejności bank rozważa sekurytyzację portfela kredytów hipotecznych w sytuacji regularnej.

"To jest projekt we wstępnej fazie i wymaga bardzo wielu prac. Jeszcze nikt tego w Polsce nie przeprowadzał, więc nie wiemy, kiedy mogłaby ona nastąpić" - powiedział prezes banku Bogusław Kott.

Portfel kredytów hipotecznych banku sięgnął 9,05 mld zł na koniec I kw. 2007 roku, a wartość nowoudzielonych kredytów w tym czasie wyniosła 1,59 mld zł wobec 759 mln zł rok wcześniej.

Portfel kredytowy ogółem wzrósł do 16,67 mld zł, tj. o 58% w ujęciu rocznym i 12% w kwartalnym. Wartość kredytów detalicznych wzrosła do 10,43 mld zł wobec 4,94 mld zł rok wcześniej, a kredytów dla firm wzrosła do 6,24 mld zł w porównaniu z 5,61 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Millennium chce utrzymać 15,4% ROE z I kw. w całym 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl