SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Millennium liczy, że rezerwy nie przekroczą 1 proc. całego portfela w 2010 r.

Bank Millennium ocenia, że na koniec tego roku poziom rezerw nie będzie wyższy niż 1% portfela kredytowego. Bank spodziewa się w kolejnych miesiącach utrzymania trendu wzrostu akcji kredytowej w segmencie firm, poinformowali przedstawiciele banku w poniedziałek.

Wartość kredytów spadła w I kw. o 9% w skali roku do 32,98 mld zł. Spadek ten wynikał w całości ze spadku kursów walut zagranicznych w stosunku do złotego.

Wartość kredytów hipotecznych spadła o 11,3% w skali roku do 21,45 mld zł w wyniku zmian kursów. Wartość kredytów konsumpcyjnych wzrosła o 15,4% do 2,93 mld zł. Sprzedaż kredytów gotówkowych w I kw. wyniosła 225 mln zł.

Depozyty ogółem spadły o 0,7% w skali roku do 32,27 mld zł. Wskaźnik kredyty do depozytów (K/D) spadł do 98% w I kw. wobec 109% rok wcześniej.

Członek zarządu Fernando Bicho poinformował, że w I kw. bank nie zanotował istotnego pogorszenia jakości portfela korporacyjnego, a portfel detaliczny w tym kontekście stabilizuje się. "Oczekujemy, że jakość portfela korporacyjnego będzie się stabilizować. Podobne tendencje będą widoczne po stronie portfela detalicznego"- powiedział dziennikarzom Bicho.

Dodał, że w całym roku poziom rezerw nie przekroczy 1% całego portfela kredytowego. W 2009 r. poziom ten sięgał 1,48%.

"Pierwszy kwartał tego roku był zdecydowanie lepszy. Oczekujemy, że na koniec roku rezerwy będą wyższe niż 1% całego portfela kredytowego, jeśli oczywiście nie zdarzy się nic nadzwyczajnego"- powiedział Bicho.

Wartość rezerw wyniosła 83,3 mln zł w I kw. wobec 129,3 mln zł rok wcześniej. Łączna wartość kredytów z utratą wartości wzrosła o 26 mln zł w skali kwartału do 2,059 mln zł, a poziom wskaźnika z utratą wartości wyniósł 6%.

Prezes Bogusław Kott powiedział, że bank jest coraz mocniejszy w faktoringu i leasingu, co pozwala mu na utrzymanie i wzmocnienie relacji z klientami biznesowymi.

"Nasze obserwacje z I kw. i obecne wskazują na to, że nasz udział w nowej produkcji jest rosnący. Widać to po liczbie aplikacji i przyznanych kredytów. Efekty tej aktywności będą widoczne z miesiąca na miesiąc" - zaznaczył prezes.

Bank podał, że liczba nowych wniosków kredytowych wzrosła o 87% w skali roku. Liczba klientów obszaru przedsiębiorstw wzrosła o 411 w I kw. do 9.685.

Sprzedaż leasingu wyniosła 375 mln zł w I kw., co oznacza wzrost o 37% w skali roku i 11% w ujęciu kwartalnym. Daje to grupie Millennium udział w rynku na poziomi 8,5% (nowa sprzedaż).

W obszarze faktoringu wzrost obrotów wyniósł 61% r/r do 818 mln zł w I kw. Udział w rynku wyniósł 6,4% na koniec marca.

Dołącz do dyskusji: Bank Millennium liczy, że rezerwy nie przekroczą 1 proc. całego portfela w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl