SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pekao z 544 mln zł straty netto w trzecim kwartale roku. Na wyniki wpłynęły wakacje kredytowe i wsparcie kredytobiorców

Bank Pekao w trzecim kwartale 2022 odnotował 544 mln zł straty netto. Decydujący wpływ na wyniki finansowe banku raportowanym okresie miały odpisy związane z rządowymi wakacjami kredytowymi oraz koszty wpłat na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) - podał w czwartek bank.

fot. materialy prasowefot. materialy prasowe

Narastająco za trzy kwartały 2022 roku, Bank Pekao miał skonsolidowany zysk netto w wysokości 832 mln zł w porównaniu do 1,48 mld zł zysku netto w analogicznym okresie rok wcześniej.

W samym trzecim kwartale roku 2022, Bank Pekao odnotował 544 mln zł straty netto, na co decydujący wpływ miały koszt wakacji kredytowych (w wysokości 2,4 mld zł, przy założeniu 85-proc. partycypacji klientów) oraz koszt FWK (166 mln zł). Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2021 Ban Pekao odnotował 631 mln zł zysku netto.

materiały prasowe Banku Pekao

Trzeci kwartał był dla nas czasem ciężkiej pracy i budowy skali biznesu, mimo pogarszającego się otoczenia gospodarczego. Skutecznie pozyskiwaliśmy nowych klientów i budowaliśmy wolumeny sprzedaży, zwłaszcza w obszarze bankowości dla firm. Tradycyjnie zadbaliśmy również o efektywność i koszty, choć obraz ten został zniekształcony przez znaczące rezerwy na wsparcie kredytobiorców, co może jednak ulżyć kredytobiorcom i zmniejszyć w dłuższej perspektywie nasze koszty ryzyka – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.

Prezes przekazał, że stratę w trzecim kwartale bank traktuje "jako jednorazowe zdarzenie", a zysk netto w całym roku pozwoli Pekao na wypłatę dywidendy z tegorocznego zysku.

Koszty operacyjne narastająco po trzech kwartałach 2022 były o 6,4 proc. wyższe niż rok wcześniej, rosnąc znacznie poniżej poziomu inflacji.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/stokenizowana-sztuka-metaverse-bank-pekao

Wzrost bankowości dla firm w Pekao

Trzeci kwartał był kolejnym z rzędu, w którym wyraźnie wzrosły wolumeny kredytowe w segmentach biznesowych. W przypadku dużych korporacji wzrost wolumenu kredytów wyniósł 30 proc., a w przypadku firm z segmentu MŚP i MID 24 proc. w ujęciu rok do roku.

W raportowanym okresie przybyło 149 tys. nowych rachunków bieżących klientów indywidualnych wobec 108 tys. rok wcześniej.

materiały prasowe Banku Pekao

Pekao stawia na bankowość mobilną

Bankowość cyfrowa pozostawała kluczowym polem aktywności banku i jego klientów - podaje Pekao. Liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej Pekao urosła na koniec III kwartału 2022 roku do 2,7 miliona klientów z 2,3 miliona rok wcześniej. Cel strategiczny na 2024 rok to 3,2 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej - informuje bank.

 

W kanałach cyfrowych sprzedanych zostało w minionym kwartale rekordowe 80 proc. pożyczek gotówkowych, podczas gdy rok wcześniej było to 62 proc.

Już 45 proc. aktywnych klientów cyfrowych korzysta z bankowości elektronicznej tylko na urządzeniach mobilnych.

materiały prasowe Banku Pekao

Bank Pekao został założony w 1929 r.; posiada 280 mld zł aktywów. Pekao obsługuje ponad 6,3 mln klientów i co drugą korporację w Polsce. Od 1998 r. Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PZU ma 20 proc. akcji Pekao, a Polski Fundusz Rozwoju - 12,8 proc. akcji.

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao z 544 mln zł straty netto w trzecim kwartale roku. Na wyniki wpłynęły wakacje kredytowe i wsparcie kredytobiorców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl