SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pekao miał ponad 370 mln zł zysku w trzecim kwartale br.

Zysk Pekao w trzecim kwartale 2020 r. wyniósł ok. 370,9 mln zł wobec 656,2 mln zł w analogicznym okresie ub.r. - poinformował w czwartkowym raporcie bank. Dodał, że w III kw. bank skupiał się na digitalizacji i efektywności przy odpowiedzialnym podejściu do biznesu.

Article

W opublikowanym w czwartek raporcie grupy kapitałowej Pekao za III kwartał 2020 r. poinformowano, że zysk netto przypadający na akcjonariuszy banku w trzecim kwartale tego roku wyniósł 370,9 mln zł wobec 656,2 mln zł w analogicznym okresie ub.r.

"Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao narastająco, po trzech kwartałach 2020, wyniósł 917 mln zł i spadł w ujęciu rok do roku o 38 proc." - poinformował bank w czwartkowym komunikacie prasowym. Wskazał, że suma bilansowa na koniec września wyniosła 232 mld zł i była wyższa o 17 proc. niż rok wcześniej.

W komunikacie wyjaśniono, że główny wpływ na zysk miała presja na wynik odsetkowy, w konsekwencji obniżki stóp procentowych oraz kontynuacja konserwatywnie zawiązywanych przez bank odpisów kredytowych związanych z COVID-19. Jak dodano, w III kw. skupiał się na digitalizacji i efektywności przy odpowiedzialnym podejściu do biznesu

"Trzeci kwartał przyniósł poprawę warunków działania, po niemal całkowitym zamrożeniu gospodarki kwartał wcześniej. Jednak warunki działania banków wciąż pozostają dalekie od tych, które znamy sprzed pandemii. My wykorzystywaliśmy ten okres na zwiększenie skali działania, ale także na jeszcze szybsze i pełne dostosowanie infrastruktury do nowej cyfrowej rzeczywistości działania" - powiedział, cytowany, p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba.

Pekao planuje rewizję celów strategicznych w ramach nowej strategii

Pekao planuje rewizję celów strategicznych w ramach przygotowywania nowej strategii; ma to związek m.in. z pandemią koronawirusa - poinformował bank w raporcie. Dodał, że Pekao zawiązało blisko 700 mln zł dodatkowych odpisów na potencjalne straty z powodu Covid.

"Ze względu na pandemię koronawirusa i w konsekwencji obniżenia aktywności gospodarczej, która będzie skutkować wzrostem kosztów ryzyka, niższym popytem na produkty bankowe w Polsce oraz spadkiem stóp procentowych – Bank nie ma możliwości realizacji w 2020 roku kluczowych wskaźników finansowych na poziomach określonych w Strategii. W związku z tym Bank planuje rewizję celów strategicznych w ramach przygotowywania nowej Strategii" - podał bank w czwartkowym raporcie grupy kapitałowej Pekao za III kwartał 2020 r.

Pekao jednocześnie zapewniło, że nadal realizuje przyjęte kierunki strategiczne, w szczególności w obszarach transformacji cyfrowej i digitalizacji oraz efektywności operacyjnej i podnoszenia jakości.

"Spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce przełożyło się na obniżenie prognoz makroekonomicznych a to z kolei na szacowane pogorszenie jakości portfela kredytowego, spadek sprzedaży produktów kredytowych oraz umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych na skutek trudnej sytuacji na rynkach finansowych. Wpływ spowolnienia z powodu pandemii na wyniki Banku i Grupy osłabł wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki, które rozpoczęły się w maju" - czytamy.

Bank przekazał, że mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa COVID-19, Grupa "odgrywała aktywną rolę we wspieraniu płynności finansowej klientów oraz koncentrowała się na dalszej poprawie efektywności kosztowej oraz ochronie portfela, a także zapewnieniu ciągłości operacyjnej działania Banku".

Grupa wspierała klientów m.in. poprzez udostępnienie środków z pomocowych programów rządowych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej z wykorzystaniem instrumentów Polskiego Funduszu Rozwoju (zaakceptowano wnioski na ponad 7 mld zł), programu gwarancji rządowych (Banku Gospodarstwa Krajowego de minimis oraz Fundusz Gwarancji Płynnościowych) oraz europejskich programów gwarancji dla MŚP i mikro firm.

Bank umożliwił też klientom zawieszenie płatności rat kredytów na czas przejściowych problemów związanych z płynnością w czasie pandemii. Wdrożono nowe narzędzia i procesy, ułatwiające prowadzenie działalności zdalnie.

Jak przekazano, bank, wsparł 5 mln zł szpitale walczące z epidemią.

W komunikacie prasowym bank poinformował, że w ciągu 9 miesięcy 2020 r. Pekao zawiązało ostrożnościowo blisko 700 mln zł dodatkowych odpisów na przyszłe potencjalne straty z tytułu COVID-19.

Bank Pekao został założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 230 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

20 proc. akcji Pekao należy do PZU; a 12,8 proc. do PFR.

Grupa Banku Pekao składa się z instytucji finansowych i niefinansowych, skupionych wokół banku, takich jak m.in. Pekao Bank Hipoteczny, Pekao Leasing, Dom Inwestycyjny Xelion.

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao miał ponad 370 mln zł zysku w trzecim kwartale br.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl