SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bank Pekao wprowadza do oferty program dopłat BGK dla firm dotkniętych koronawirusem

Bank Pekao wprowadzi wkrótce do swej oferty program dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego do odsetek kredytów dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19. Produkt jest przeznaczony dla mikro, małych, średnich oraz dużych firm.

Article

Jak czytamy w poniedziałkowym komunikacie, przedsiębiorcy, którzy mają bądź zaciągną kredyt obrotowy do końca tego roku, będą mogli skorzystać z pomocy BGK w postaci dopłat do oprocentowania. "Dopłaty stanowią część odsetek pobieranych przez bank i wynoszą w przypadku mikro, małych i średnich firm 2 proc. kwoty odsetkowej, a w przypadku innych przedsiębiorców – 1 proc. Co za tym idzie, przedsiębiorca przystępujący do programu będzie spłacał bankowi różnicę pomiędzy odsetkami naliczonymi według oprocentowania i kwotą dopłaty" - napisano.

Wyjaśniono, że produkt zostanie uruchomiony w Pekao po podpisaniu umowy z BGK.

Jednym z warunków otrzymania produktu z dopłatą przez przedsiębiorcę jest utrata płynności finansowej, rozumianej jako zdolność do spłaty w terminie wymagalnych zobowiązań, lub zagrożenie utratą płynności finansowej, w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się COVID-19 - przypomniano. "Firma ubiegająca się o wsparcie nie może na dzień 31 grudnia 2019 r. spełniać kryteriów przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji" - podkreślono.

"Program dopłat będzie kolejną inicjatywą, która realnie wesprze polskich przedsiębiorców" – zaznaczyła cytowana w komunikacie wiceprezes Banku Pekao Magdalena Zmitrowicz. "Od początku pandemii wdrażamy możliwie najszybciej wszystkie programy mające na celu pomoc firmom w sytuacji gospodarczej, będącej następstwem COVID-19" - dodała.

Jak wskazał członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński, szereg rozwiązań z pakietu pomocowego BGK trafia do przedsiębiorców za pośrednictwem banków kredytujących, w tym także do klientów Banku Pekao. "Niebawem dołączą do nich dopłaty do odsetek kredytów z rządowego Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Od początku zależało nam, by ten produkt był dostępny dla wszystkich firm dotkniętych kryzysem, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, czy branży, w jakiej działa" - wyjaśnił. Wyraził nadzieję, że ułatwi to firmom odzyskanie kondycji finansowej sprzed pandemii, a także przyspieszy ich powrót na ścieżkę rozwoju.

Wsparcie ma być wypłacane z Funduszu Dopłat do Oprocentowania utworzonego w BGK za okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy kredytu z dopłatą. "Dopłaty będą wypłacane w okresach miesięcznych. Umowy kredytu z dopłatą bądź aneksy z dopłatą do zawartych już umów o kredyt obrotowy mogą być zawierane do 31 grudnia 2020 r." - napisano. Dodano, że kredyty z dopłatami mogą być równocześnie zabezpieczone gwarancjami BGK oraz EFI - pomoc publiczna w ramach tych instrumentów nie łączy się.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao wprowadza do oferty program dopłat BGK dla firm dotkniętych koronawirusem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl