SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bank Pekao chce zwolnić 1,2 tys. pracowników i zmienić warunki zatrudnienia 1,3 tys. osobom

Bank Pekao ogłosił zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych obejmujących do 1,2 tys. pracowników oraz zmianę warunków zatrudnienia maksymalnie 1 350 pracownikom. Zaczyna konsultacje w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

Article

W komunikacie giełdowym Bank Pekao poinformował, że zarówno zwolnienia grupowe, jak i zmiana warunków zatrudnienia mają zostać przeprowadzone od 12 marca do końca października br.

W czwartek bank powiadomi o tym działające w nim zakładowe organizacje pracownicze, podając im przyczyny oraz zapraszając do konsultacji. Poinformuje o tym również odpowiedni urząd pracy.

- Bank opublikuje kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych po zakończeniu wymaganych prawem konsultacji z organizacjami związkowymi i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w banku, która w całości obciąży wynik banku - dodano.

„Klienci rzadziej korzystają z placówek”

W komunikacie prasowym Bank Pekao tłumaczy, że planowane zwolnienia to „przede wszystkim konsekwencja obecnych trendów w sektorze bankowym zarówno w Polsce, jak i na świecie”.

- Nowoczesne banki kładą duży nacisk na rozwój technologii i rozwiązań IT, ze względu na fakt, że klienci oczekują coraz szerszych możliwości obsługi przez internet i telefon, a z placówek korzystają znacząco rzadziej niż jeszcze kilka lat temu. Konieczne jest zatem kontynuowanie zmian w strukturze zatrudnienia, które od ubiegłego roku wprowadzane są także w Banku Pekao - opisano.

W Banku Pekao pracuje 14,3 tys. osób

Podobną restrukturyzację zatrudnienia Bank Pekao przeprowadził już w ub.r. W ramach zwolnień grupowych pożegnał się z 900 pracownikami, a warunki zatrudnienia zmieniono 920 osobom.

Natomiast w 2018 roku z Bankiem Pekao w ramach programu dobrowolnych odejść rozstało się prawie tysiąc osób.

Na koniec września ub.r. w Banku Pekao było zatrudnionych 14,3 tys. pracowników, a w całej grupie kapitałowej banku - 16,2 tys.

Bank Pekao SA zrepolonizowany w połowie 2017 r. przez PZU i PFR

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa kapitałowa Banku Pekao SA zanotowała 4,05 mld zł wyniku odsetkowego i 1,88 mld zł wyniku z prowizji i opłat, wobec odpowiednio 3,7 i 1,82 mld zł rok wcześniej. Zysk brutto wyniósł 2,07 mld zł (tyle samo co rok wcześniej), a zysk netto zmalał rok do roku z 1,54 do 1,48 mld zł.

Pod koniec listopada ub.r. z funkcji prezesa Banku Pekao zrezygnował Michał Krupiński. Rada nadzorcza na to stanowisko powołała Marka Lusztyna, poprzednio wiceprezesa banku.

W połowie 2017 roku kontrolny pakiet 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA od Grupy UniCredit kupiły PZU i Polski Fundusz Rozwoju, płacąc 10,6 mld zł.

W zarządzie Banku Pekao SA jako wiceprezesi są nadal Tomasz Kubiak, Tomasz Styczyński (obaj od lipca 2017 roku), Marek Tomczuk (od sierpnia 2017 roku) i Magdalena Zmitrowicz (od listopada ub.r.), a także jako członek Grzegorz Olszewski (od kwietnia br.).

Bank od 1998 roku jest notowany na warszawskiej giełdzie. W piątek na koniec sesji jego kurs wynosił 101,95 zł, co dawało kapitalizację w wysokości 26,76 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao chce zwolnić 1,2 tys. pracowników i zmienić warunki zatrudnienia 1,3 tys. osobom

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bazyl
„Klienci rzadziej korzystają z placówek”
Na przykład ja. Po "repolonizacji" placówkę Pekao odwiedziłem tylko raz. Wypowiadając wszystkie łączące mnie z nimi umowy...
8 1
odpowiedź
User
Rafał
Szkoda, że nikt nie napisał w jaki sposób ludzie zostali zwolnieni w zeszłym roku... Na końcu imprez firmowych wręczali pracownikom wypowiedzenia.
1 0
odpowiedź