SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pocztowy rozważa debiut na GPW w II poł. 2011 r.

Rada nadzorcza Banku Pocztowego ma zatwierdzić w lutym strategię na lata 2010-2013, której elementem jest przeprowadzenie pierwotnej oferty publicznej w II półroczu 2011 roku, poinformował p.o. prezesa Banku Pocztowego Tomasz Bogus w czwartek.

"Rozpoczęliśmy analizy związane z przeprowadzeniem IPO, które mogłoby nastąpić w 2011 roku" - powiedział Bogus dziennikarzom. Decyzja jednak należy do radu nadzorczej, której posiedzenie zaplanowane jest na przyszły miesiąc.

Bogus powiedział, że pod koniec tego roku planowane jest pozyskanie środków poprzez emisję obligacji lub poprzez pożyczkę podporządkowaną.

"Przy tak intensywnym rozwoju, jaki planujemy, będziemy potrzebowali dokapitalizowania. To będzie kwota kilkudziesięciu milionów złotych. W czwartym kwartale 2010 planujemy pozyskanie kapitału poprzez emisję obligacji lub pożyczkę podporządkowaną. Celem jest podtrzymanie tempa rozwoju w I połowie 2011 r." - powiedział Bogus.

"W drugiej połowie 2011 roku będziemy chcieli dodatkowy kapitał i tu jednym z wariantów jest IPO" - dodał p.o. prezesa.

Bogus poinformował, że jeśli dojdzie do debiutu Banku Pocztowego na warszawskiej giełdzie, będzie to oznaczało dokapitalizowanie rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

Głównym akcjonariuszem Banku Pocztowego są Poczta Polska, do której należy 75% minus jedna akcja oraz PKO BP, który posiada 25% plus jedną akcję.

Zarząd poinformował, że w 2010 r. Bank Pocztowy zamierza rosnąć szybciej niż rynek.

"W 2009 r. osiągnęliśmy niespotykaną dotąd dynamikę rozwoju biznesu. Rośliśmy kilka razy szybciej niż rynek, mimo, że nie był to łatwy rok. Chcemy utrzymać to tempo" - powiedział Bogus.

Portfel kredytowy ma wzrosnąć o 53% w skali roku do 2,9 mld zł wobec szacowanych 6% dla sektora. Saldo depozytów ma osiągnąć poziom 3,7 mld zł, co oznacza przyrost o 37% r/r (wobec 8,5% dla sektora).

Bank chce wypracować zysk netto na poziomie 14 mln zł, porównywalny z wynikiem za ub. rok. Wynik na działalności bankowej na koniec 2010 powinien sięgnąć ok. 250 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Pocztowy rozważa debiut na GPW w II poł. 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl